هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 تير 1403
ساعت 10:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 24 اسفند 1398 ساعت 14:29
شنبه 24 اسفند 1398 14:18 ساعت
2020-3-14 14:29:12
شناسه خبر : 335480
زبور مقاومت ترجمۀ کتابی است که در لبنان منتشر شده است و به بیان زندگی‌نامه، بیانات و مواضع دبیرکل حزب‌الله لبنان حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن نصرالله و ماجرای شهادت فرزندش سید هادی نصرالله می‌پردازد.
زبور مقاومت ترجمۀ کتابی است که در لبنان منتشر شده است و به بیان زندگی‌نامه، بیانات و مواضع دبیرکل حزب‌الله لبنان حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن نصرالله و ماجرای شهادت فرزندش سید هادی نصرالله می‌پردازد.

رجانیوز - فرهنگ: در روزهایی که ویروس کرونا در کشور، تعدادی از مردم شریف ایران را درگیر خود کرده است و مردم برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس منحوس، بسیاری از فعالیت‌های خود را لغو کرده‌اند، ساعات فراغت بیشتری در اختیار مردم است که با مراجعه به محصولات فرهنگی نظیر کتاب می‌توان از این ساعات فراغت استفادۀ بهینه و سودمندی کرد. لذا رجانیوز درنظر دارد در این ایام برخی کتب شاخص و ممتاز را به مخاطبان خود معرفی نماید.

 

گروه فرهنگی رجانیوز: به جرئت می‌توان مدعی شد که سیدحسن نصرالله محبوب‌ترین شخصیت جهان عرب است. دانشمند مجاهدی که نه‌تنها مسلمانان بلکه تعداد کثیری از اهالی دیگر ادیان در غرب آسیا نیز شیفتۀ شخصیت او هستند. دورۀ دبیرکلی سیدحسن نصرالله در حزب‌الله لبنان با گونه‌های مختلف مبارزه علیه رژیم‌صهونیستی همراه شد؛ اما جنگ 33 روزه که منجر به پیروزی حزب‌الله شد فصل جدیدی برای حزب‌الله و منطقه را به ارمغان آورد. این رویداد تاریخی حزب‌الله و فرمانده‌هانش را به اوج محبوبیت رساند؛ از این رو زندگی شخصیت‌های برجستۀ حزب‌الله مورد توجه بسیاری از مردم منطقه و دنیا قرار گرفت و در همین راستا تعداد زیادی مستند و کتاب برای بررسی ابعاد مختلف بزرگان حزب‌الله بالآخص سیدحسن نصرالله تولید و منتشر شد.

 

«هکذا تکلم نصرالله» نام اثری است که سال‌ها قبل در لبنان منتشر شد و موضوع اصلی آن سیدحسن نصرالله، مواضع سیاسی و مبارزاتی او و شهادت فرزندش سیدهادی نصرالله است. شرکت چاپ و نشر بین‌الملل در سال 86 این اثر را ترجمه و آن را با نام «زبور مقاومت» منتشر کرد و حالا پس از 12 سال همراه با بازنویسی و اضافه‌کردن مطالب جدید به این اثر ارزشمند به بازآفرینی آن اقدام کرده است.

ویژگی‌های انحصاری این اثر، آن را از سایر آثار دربارۀ سیدحسن نصرالله متمایز می‌کند. کتاب زبور مقاومت سیری در زندگانی، مواضع و دیدگاه‌های سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان است که نگاهی ویژه‌ای هم به جنگ 33 روزه و مجاهدت‌های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دارد.

 

این اثر شش بخش دارد که در بخش اول، زندگی شخصی، تحصیلات، ازدواج، فرزندان و چگونگی شکل‌گیری شخصیت سیدحسن نصرالله بیان شده است. خواننده در این فصل از کتاب به‌طور مجمل دربارۀ شرایط زندگانی سیدحسن نصرالله و دورۀ کودکی او، چگونگی آشنایی سید مجاهد با شخصیت و افکار امام موسی صدر و روند تحصیلات او در لبنان و عراق، چگونگی شکل‌گیری حزب‌الله و فعالیت‌های سیدحسن نصرالله پیش از ایجاد حزب‌الله و نقش او در دوران دبیرکلی سید عباس موسوی آشنا خواهد شد. در این بخش از کتاب خاطراتی منتشر شده که کمتر شنیده و گفته شده است و جذابیتی مضاعف را برای خواننده به‌همراه خواهد داشت. پایان این فصل از کتاب بخش کوتاهی از مصاحبۀ دبیرکل حزب‌الله با مجلۀ «المجله» بازنشر شده است.

 

فصل دوم کتاب به بررسی ابعاد شخصیتی سیدحسن نصرالله می‌پردازد. در این فصل از کتاب نظر برخی از دوستان و حتی دشمنان سید مجاهد را دربارۀ شخصیت او بیان می‌کند. در این بخش، تحلیل روزنامۀ یدعوت احرونوت عوفر شلیح و رون لیشم دربارۀ جنگ ۳۳ روزه و دیدگاه مردم منطقه به سیدحسن نصرالله منتشر شده است و از نگرانی صهیونیست‌ها از همه‌گیر شدن این تفکر است که: «نصرالله اولین عربی است که عقب‌نشینی یک جانبه و بدون هیچ پیش‌شرط و دستاورد سیاسی را بر اسرائیل تحمیل کرد. این مرد به همگان درس چگونه به‌زانو درآوردن دشمن را آموخت.»

 

بخشی از سخنرانی‌های مشهور و به‌یادماندنی سیدحسن نصرالله موضوع فصل سوم این کتاب ارزشمند است. در این بخش سخنان سیدحسن نصرالله به‎مناسبت‌های مختلف آورده شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سخنرانی دبیرکل حزب‌الله در مراسم تشییع شهید سیدعباس موسوی، سخنرانی در سالگرد تأسیس جنبش حماس در سال 2000، سخنرانی در اولین کنفرانس قدس، سخنرانی در مراسم سیزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و... اشاره کرد.

 

فصل چهارم کتاب دربارۀ شهادت فرزند ارشد سیدحسن نصرالله یعنی سیدهادی است که در آن نحوۀ شهادت سید هادی و چگونگی مطلع شدن سیدحسن نصرالله و همسر ایشان از شهادت فرزندشان بیان شده است. در این بخش علاوه بر اولین سخنرانی سیدحسن نصرالله بعد از اعلام شهادت فرزندش، سخنرانی مادر و همسر شهید هادی نصرالله دربارۀ شهادت وی، پیام ولی امر مسلمین امام خامنه‌ای و نامۀ دبیرکل حزب‌الله در جواب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز منتشر شده است.

 

کتاب زبور مقاومت در فصل پنجم پیام مقام معظم رهبری پس از آغاز جنگ ۳۳ روزه، پیام تبریک معظم‌له پس از پایان جنگ ۳۳ روزه، گفت‌وگوی نشریۀ مسیر دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی امام‌خامنه‌ای با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله تحت عنوان «معادلۀ نصر» و گفت‌وگوی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی امام‌خامنه‌ای با سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تحت عنوان «درمیانۀ آتش» دربارۀ ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه را منتشر کرده است.

در بخش پایانی این کتاب تصاویری از حزب‌الله و سیدعباس موسوی و سید حسن نصرالله زینت‌بخش اثر شده است.

 

این اثر را می‌توانید از کتابفروشی‌های جبهۀ فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه کنید و یا با شماره تماس 02188921980 (فروشگاه مرکزی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل) تماس بگیرید.

 

  

 

 

 

https://zamzam.ir/#home