هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 خرداد 1403
ساعت 23:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 21 آذر 1397 ساعت 15:55
چهارشنبه 21 آذر 1397 15:46 ساعت
2018-12-12 15:55:55
شناسه خبر : 301230
ورود دوباره حسام الدین آشنا خبر از ادامه داشتن این اختلافات در میان بدنه دولت داد. حسام الدین آشنا که روزگاری خود مشاور فرهنگی رئیس جمهور معرفی می کرد، پسوند فرهنگی را از سِمَت خود حذف کار تا بتواند راحت در سایر موارد اظهار نظر کند. آشنا بارها در این مصاحبه تاکید می کند که مشاور رئیس جمهور است تا وزن اظهارات خود را نشان دهد. مشاوری که این روزها نه فقط مشاور رئیس جمهور در امور رسانه ای و فرهنگی است بلکه قرار است در تمام زمینه ها رئیس جمهور از نظرات او استفاده کند.
ورود دوباره حسام الدین آشنا خبر از ادامه داشتن این اختلافات در میان بدنه دولت داد. حسام الدین آشنا که روزگاری خود مشاور فرهنگی رئیس جمهور معرفی می کرد، پسوند فرهنگی را از سِمَت خود حذف کار تا بتواند راحت در سایر موارد اظهار نظر کند. آشنا بارها در این مصاحبه تاکید می کند که مشاور رئیس جمهور است تا وزن اظهارات خود را نشان دهد. مشاوری که این روزها نه فقط مشاور رئیس جمهور در امور رسانه ای و فرهنگی است بلکه قرار است در تمام زمینه ها رئیس جمهور از نظرات او استفاده کند.

گروه سیاسی_رجانیوز: توییت های رمزآلود و مبهم حسام الدین آشنا، این روزها جای خود را به مصاحبه ای صریح با یکی از نشریات اصلاح‌طلب داده است. مصاحبه ای که دلخوری یا به عبارتی خشمگینی بخشی از همقطران روحانی را به دنبال داشته است. جالب اینجاست که آشنا در این مصاحبه تاکید می کند «من از جایگاه مشاور رئیس جمهور دارم این حرف را می‌زنم» تا این پیام مخابره شود که سازوکار جدیدی برای اختلافات درون دولت به راه افتاده است. سخنانی که واکنش های زیادی را از همکاران او در دولت و حامیان روحانی به دنبال داشت. اما جالب تر این جاست که بعد از این اظهارات آشنا، صفحه شخصی او در تویتر مسدود شد!

 

به گزارش رجانیوز در پنج سال گذشته اخبار متفاوتی از اختلافات درونی در بدنه دولت به گوش می رسید. یک روز چهار وزیر اقتصادی به روحانی نامه انتقادی نوشتند و از ادامه پیدا کردن سیاست های موجود اعلام نگرانی کردند و روز دیگر جهانگیری پشت تیربون اعلام کرد که در دولت حتی اختیار تصمیم گیری درباره منشی دفتر خود ندارد! اگرچه بعد از آن تلاش شد تا با دیدار روحانی و جهانگیری پایان اختلافات دولتی به جامعه مخابره شود. اما نامه نگاری های میان حزب اعتدال و کارگزاران نشان داد که اختلافات میان دو حزب حامی دولت ریشه ای تر از آن است که با یک دیدار ساده بتوان سرپوشی بر تمام دلخوری ها گذاشت.

 

با این حال ورود دوباره حسام الدین آشنا خبر از ادامه داشتن این اختلافات در میان بدنه دولت داد. حسام الدین آشنا که روزگاری خود مشاور فرهنگی رئیس جمهور معرفی می کرد، پسوند فرهنگی را از سِمَت خود حذف کار تا بتواند راحت در سایر موارد اظهار نظر کند. آشنا بارها در این مصاحبه تاکید می کند که مشاور رئیس جمهور است تا وزن اظهارات خود را نشان دهد. مشاوری که این روزها نه فقط مشاور رئیس جمهور در امور رسانه ای و فرهنگی است بلکه قرار است در تمام زمینه ها رئیس جمهور از نظرات او استفاده کند.

 

حالا پس از روایت حسام الدین آشنا در مورد جلسه دلار ۴۲۰۰ تومانی، مسعود نیلی خواستار انتشار فایل صوتی جلسه ای شد که در آن تصمیم گرفته شد دلار با نرخ 4200 تومان عرضه شده و مابقی نرخ ها قاچاق اعلام شود.

 

نیلی که به عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی در دولت دوازدهم چندی قبل استعفا داد با اشاره به اینکه اکثر مطالبی که تاکنون از آن جلسه نقل شده نادرست بوده است، افزود: چقدر خوب بود اگر فایل صوتی این جلسه با توجه به اهمیت اظهارنظرها و اینکه بعید است نکته محرمانه‌ای داشته باشد انتشار عمومی پیدا می‌کرد. 

 

پیشتر حسام‌الدین آشنا در آخرین شماره ماهنامه اندیشه پویا درمورد جلسه دلار 4200 نقل کرد: رئیس جمهور اعلام کرد که می‌خواهیم در یک جلسه، در مورد وضعیت نرخ ارز که بالا می رود بحث کنیم قبل از آن جلسه آقای جهانگیری جلسات متعددی برگزار کرده بودند و آن جلسه تنهایی اساسا به درخواست آقای جهانگیری تشکیل شد. آقای جهانگیری در آن جلسه گزارشی از جلسات قبلی خودشان با تیم اقتصادی دولت و بیرون دولت ارائه کردند که خلاصه اش این سه نکته بود: یک، ما دیگر امکان این را که دلار را روی 3500 تومان نگهداریم، نداریم دو، چاره‌ای نیست جز این که به سمت تک نرخی کردن ارز برویم. سه. غیر از این نرخ، هر دلاری را که هست باید قاچاق تلقی کنیم. آقای روحانی در آن جلسه، به تک تک اعضای آن جلسه نگاه کرد و پرسید: این جمع بندی همه شماست؟ گفتند: بله. ایشان در آن جلسه گفتند من با این جمع بندی صد درصد مخالف هستم، اما اگر همه شما موافق هستید و این را تنها راه نجات کشور می‌دانید، من به مثابه «اکل میته» با این پیشنهاد موافقت می‌کنم.

او ادامه داد: آقای نیلی هم در آن جلسه بود، آقای نهاوندیان هم بود.ایشان در تصمیم 4200 تومانی بودند. اصلا آن جماعت از جلسه خودشان آمدند و در این جلسه نشستند. البته نمایندگی آن جمع را آقای جهانگیری انجام داد و جمع بندی کل را ایشان گفت. افراد فرصت داشتند در آن جلسه حرف بزنند و حرف زدند. می‌توانستند مخالفت کنند، ولی نکردند؛ بنابراین این پیشنهاد سه گانه بدون هیچ مخالفی تصویب شد. فقط یک مخالف داشت و آن رئیس جمهور بود، دلیل رئیس جمهور برای مخالفت هم این بود که ما هر وقت گفتیم تک نرخی، بازار ثانویه‌ای درست شد که قیمت را آن بازار تعیین می‌کرد و این دفعه اول نیست که این کار را می‌کنیم، بنابراین این طرح شکست می‌خورد. بحث بعدی بر سر این بود که این ارز تک نرخی چه نرخی باشد؟ آقایان گفتند در جلسه کوچک تری درباره موضوع نرخ گذاری بحث کنیم، آقای رئیس جمهور گفت این را دیگر قبول نمی‌کنم. همین جا بحث کنید، همه آقایانی که بودند، باشند و همه بحث بکنید و حرف بزنید برخی مقاومت کردند که می‌خواهیم در یک جلسه بسته حرف بزنیم که آقای روحانی هم مقاومت کرد و بحث باز شد.

آشنا افزود: تقریبا بالای پانزده نفر بودند. یک نفر عدد 5500 تومان را پیشنهاد کرد و یک نفر دیگر 4500 تومان را آقای روحانی فرمودند ما مطابق مصوبه مجلس دلار را تا 4100 هم می‌توانیم افزایش دهیم. یعنی در بودجه برای 3900 تومان به ما مجوز عادی دادند و تا 4100 را هم اجازه داریم که بالا ببریم. من تا 4100 را موافق هستم، چون خلاف قانون هم عمل نکرده ایم. پس اختلاف سر 4100 و 4500 بود. چون پیشنهاد 5500 تومان را هیچ کس غیر از کسی که ارائه کرد قبول نکرد.(فــردا) نظر آقای رئیس جمهور، بیشتر روی 3900 تومان بود. اما بین 4100 و 4500 عدد 4200 تومان در آن جلسه مورد توافق قرار گرفت.

 

آشنا در بخش دیگری از این مصاحبه با انتقاد از جهانگیری گفته بود: «باید صریحا از آقای جهانگیری پرسیده شود که اگر شما نمی‌توانید منشی خود را عوض کنید، ناشی از چه چیزی است؟ ناشی از این است که رئیس‌جمهور شمارا محدود کرده، یا نه، شما می‌خواهید منشی بازنشسته را حفظ کنید، حال آنکه مجبور هستید او را عوض کنید. همه می‌گویند شما اگر نمی‌توانید منشی خود را عوض کنید، چرا معاون اول مانده‌اید؟»

 

او حتی به جهانگیری اکتفا نکرد و ماجرا را به دیگر اعضای کارگزاران هم کشاند و در مصاحبه خود درباره غلامحسین کرباسچی گفت: «برای اینکه آقای کرباسچی از آقای روحانی خیلی تعریف بکند، کافی است آقای روحانی یک انتصاب را به توصیه ایشان انجام دهد.»

 

البته کرباسچی هم دربرابر این اظهارات ساکت ننشست و در مصاحبه با انتخاب آشنا را متهم کرد به این که او پول می گیرد تا دروغ بگوید!. کرباسچی دیروز در این باره گفت: حسام الدین آشنا دروغ می‌گوید، از ایشان بپرسید اصلا طی 5 سال گذشته من با روحانی دیدار یا صحبتی داشته ام که بخواهم درباره انتصابات اظهار نظر کنم؟

 

وی افزود: آشنا سعی دارد با دروغ از دولت و روحانی دفاع کند، چراکه من در سالهای گذشته به جز چندین جلسه خصوصی که محدود هم بوده اند، دیداری با روحانی نداشته ام و صحبتی هم با او مطرح نکرده ام.

 

دبیرکل حزب کارگزاران خاطرنشان کرد: مشاور فرهنگی رئیس جمهور حقوق می‌گیرد که این حرف‌ها را بزند، او در واکنش به نقدهای من به دولت و در دفاع از روحانی می‌خواهد با دروغ کارهای خود را پیش ببرد. آشنا بگوید من کی و کجا و چه کسی را به روحانی پیشنهاد کرده‌‌ام؟ دروغ که عوارض ندارد.

 

وی با اشاره به حلقه نزدیک به دولت و عملکرد آنها گفت: آشنا به عنوان شخصی نزدیک به روحانی هیچ عملکرد مثبتی تا کنون نداشته است، این را از وضع فعلی تبلیغات دولت می‌توان دریافت. ما عملکردی از ایشان ندیدیم که آن را خوب یا بد دانیم.

او افزود: به جز واعظی که وزیر بوده و دارای رزومه است و با بقیه افراد نزدیک به روحانی متفاوت است، می‌توان گفت بقیه این افراد، نیروهایی هستند که در حلقه های امنیتی حضور داشته‌اند؛ من بسیاری از اعضای دولت را نمی‌شناسم.


با این حال در کمتر از 24 ساعت از انتشار مصاحبه آشنا با اندیشه پویا، صفحه شخصی‌اش در تویتر مسدود شد!