هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 15:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 مهر 1397 ساعت 12:54
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:17 ساعت
2018-10-3 12:54:03
شناسه خبر : 293667
شبکه «هابرترک» اعلام کرد که افراد بازداشت شده با جمع‌آوری دلار از بازار ارز ایران و انتقال‌اش به ترکیه، در نهایت این نیم میلیارد دلار را به ۲۸,۰۸۸ حساب متعلق به یهودیان ایرانی در ایالات متحده منتقل کرده اند.
شبکه «هابرترک» اعلام کرد که افراد بازداشت شده با جمع‌آوری دلار از بازار ارز ایران و انتقال‌اش به ترکیه، در نهایت این نیم میلیارد دلار را به ۲۸,۰۸۸ حساب متعلق به یهودیان ایرانی در ایالات متحده منتقل کرده اند.
گروه سیاسی-رجانیوز: «آمریکایی‌ها از درگیری مستقیم نظامی با ایران هراس دارند، لذا آنها اکنون تمرکز خود را بر جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی گذاشته‌اند و اتاق جنگ اقتصادی با نظام جمهوری اسلامی، وزارت خزانه‌داری آمریکا است.»
 
این بخشی از سخنان رهبر انقلاب در دیدار با کارگران و کارآفرینان است که در اردیبهشت امسال برگزار شد.
 
شاید درک و تحلیل این سخنان مقام معظم رهبری، تا همین چند روز گذشته برای اکثر مردم جامعه سخت بود. اما در روزهای اخیر، همزمان با نوسانات بازار ارز و سکه، خبر هایی منتشر شد که درک سخنان رهبر انقلاب، مبنی بر این که کشور های خارجی جنگ اقتصادی را علیه ایران به راه انداخته اند را راحت تر کرد.
 
به گزارش رجانیوز، روز گذشته دادستانی ترکیه از بازداشت 417 نفر به اتهام انتقال 2.5 میلیارد لیره به حساب‎های خارجی که اعلام شده اغلب آنها به ایرانی‎های مقیم آمریکا تعلق دارد؛ خبر داد.
 
نکته حائز اهمیت در این خبر دادستانی ترکیه که باید مورد توجه قرار گیرد این است که بر اساس این خبر حجم زیادی از این مبلغ به حساب ایرانی‌های مقیم آمریکا انتقال یافته است.
 
پس از انتشار این خبر، شبکه «هابرترک» نیز اعلام کرد که افراد بازداشت شده با جمع‌آوری دلار از بازار ارز ایران و انتقال‌اش به ترکیه، در نهایت این نیم میلیارد دلار را به ۲۸,۰۸۸ حساب متعلق به یهودیان ایرانی در ایالات متحده منتقل کرده اند.
 
گفتنی است که مرداد ماه گذشته همزمان در بحبوحه افزایش قیمت ارز، خبری منتشر شد که حاکی از دست داشتن کشور های متحجر حاشیه خلیج فارس، در اختلال بازار ارز بود.
 
همان زمان نیز سردار شعبانی معاون عملیاتی قرارگاه ثارالله، در ارتباط با دست داشتن عوامل خارجی در ناآرامی های بازار، با بیان اینکه در ناآرامی‌های اخیر بازار 13 نفر دستگیر شدند که با سرویس اطلاعات امارات در ارتباط بودند، گفته بود: «به این افراد گفته شده بود، به چهارراه استانبول تهران بروند و هرچه می‌توانند دلار بخرند حتی با مبلغ گران‌تر و در سلیمانیه عراق تحویل دهند، دو تُن سکه قرار بود از کشور خارج شود که خوشبختانه بسیاری از این محموله‌ها از کشور خارج نشد.»
 
این تنها گوشه ای از اقدامات دشمنان انقلاب علیه مردم ایران است. اقداماتی که در نه جنگ نظامی، که به گفته رهبر انقلاب، در قالب جنگی اقتصادی است.
 
البته توجه به این نکته نیز ضروری است که اگرچه اخلال‌گرانی که با پشتیبانی خارجی‌ها سعی در بحرانی کردن اقتصاد ایران دارند، در این چند روز گذشته از عوامل بالا رفتن قیمت ارز بودند، اما بی شک عوامل داخلی نیز در این نوسانات قیمت ارز، مقصر اند. شاهد مثال دستگیری احمد عراقچی، معاون سابق ارزی بانک مرکزی و ممنوع الخروجی ولی الله سیف، رییس سابق بانک مرکزی، به دلیل بی تدبیری و سوءمدیریت در بهبود اوضاع اقتصادی است.
 
سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با دستگیری عراقچی گفته بود: «در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام پولی و ارزی کشور پرونده سه تن از کسانی که تکمیل شده بود با صدور کیفر خواست به دادگاه ارسال شد و چند تن از جمله معاون ارزی بانک مرکزی تحت تعقیب قرار گرفتند و بازداشت شدند.»