هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 6 مهر 1401
ساعت 10:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 ارديبهشت 1388 ساعت 15:22
سه شنبه 15 ارديبهشت 1388 19:52 ساعت
2009-5-5 15:22:52
شناسه خبر : 13346
هميشه سعي مي‌کنم از کليشه‌ها فرار کنم، نمي‌خواهم تابع کليشه‌ها باشم، متأسفانه بعد از انقلاب ما يک سري رفتارها براي خانم ها ارزش شد، رنگ مشکي ارزش شد، چادر مشکي، مانتو مشکي، مقنعه مشکي، روسري مشکي، و رنگ هاي تيره و مرده ارزش شد.

فائزه هاشمی دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در دهه‌ی 70 به سبب نمایندگی در مجلس پنجم و مطالب بحث‌برانگیز مندرج در مجله متعلق به وی، حاشیه‌ساز شده بود، بار دیگر پس از سال‌ها با اظهارات خود در برنامه صبحگاهی شبکه دوم سیما حاشیه‌ساز شد.

به گزارش رجانیوز، فائزه هاشمی در این برنامه از اینکه رنگ تیره و مرده مشکی پس از انقلاب به عنوان فرهنگ در چادر، مقنعه، مانتو و روسری زنان ایرانی وارد شد، اظهار تأسف کرد و در بخش دیگری از اظهاراتش نیز مدعی شد در این سال‌های اخیر زنان خانه‌نشین شده‌اند.

این برنامه زنده در حالی پخش شد که مجری برنامه بارها نسبت به هاشمی رفسنجانی و خانواده وی در مقابل میلیون‌ها بیننده ایرانی اظهار خاکساری کرد و گفت افتخاری بالاتر از دیدار و مصاحبه با حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی وجود ندارد.

فائزه هاشمی که توصیه به دوچرخه‌سواری زنان و درج پیام تبریک نوروزی فرح پهلوی در کنار برخی دیگر ساختارشکنی‌های فرهنگی در کارنامه وی در مدیریت مجله زنان وجود دارد، در این برنامه که به‌عنوان رئيس فدراسيون ورزش زنان و با چادر مشکی در برنامه حاضر شده بود، علي رغم اينکه مجري از وي مي خواست در موضوع ورزش زنان صحبت کند، گفت: هميشه سعي مي‌کنم از کليشه‌ها فرار کنم، نمي‌خواهم تابع کليشه‌ها باشم، متأسفانه بعد از انقلاب ما يک سري رفتارها براي خانم ها ارزش شد، رنگ مشکي ارزش شد، چادر مشکي، مانتو مشکي، مقنعه مشکي، روسري مشکي، و رنگ هاي تيره و مرده ارزش شد.

وي ادامه داد: اين ارزش‌ها خوب نبود از هر لحاظ بهداشتي، پزشکي، و روانشناسي، عمل مثبتي نيست.

هاشمي ادامه داد: حتي رنگ مشکي از نظر اسلامي کراهت دارد، يک سري سنت هايي باب شده که البته در حال حاضر خيلي متفاوت شده است.

فرزند هاشمی رفسنجانی در حالی در مقام افتا برآمد و رنگ مشکی را درخصوص چادر مکروه خواند که براساس فتاوای مراجع عظام رنگ مشکی در چادر و عبا و عمامه به‌هیچ وجه کراهت نداشته و بلکه درخصوص چادر استحباب دارد.

هاشمي گفت: در حال حاضر فشاري براي لباس مشکي وجود ندارد ولي شاهد هستيم که اکثر دختران جوان مانتوي مشکي مي پوشند، کسي هم به آن ها نمي گويد که چه بپوشيد، دخترها از روي شيکي و اينکه رنگ مشکي آدم را لاغر و خوش تيپ مي کند، مشکي مي پوشند.

وي گفت: در حال حاضر زنان ما وارد به عرصه هاي دانشگاهي شده اند، نزديک به 70 درصد دانشجويان ما زنان هستند و مدارک عاليه را کسب کرده اند، از تجربه بسيار بالاي اجرايي هم برخوردار هستند، ولي متاسفانه سقف هاي شيشه اي که وجود دارد و سياست هاي غلطي که گاهي اعمال مي شود باعث مي شود که نتوانند از يک حدي بالاتر بروند.

وي ادامه داد: در افغانستان و عراق 3 الي 4 وزير زن دارند و حدود 25 درصد نماينده مجلس زن دارند ولي تعداد نمايندگان زن مجلس ما حدود 3 درصد است هر چه هم جلو مي رويم، وضعيت بدتر مي شود، وقتي ما زن وزير داشته باشيم و نماينده مجلس به تعداد کافي داشته باشيم آن وقت معاون وزير، سفير، رئيس دانشگاه و حتي عضو شوراهاي عالي هم داريم.

وي افزود: اين عملکردها باعث مي شود نگاه زنانه وارد به تصميم گيري ها شود و موجب مي شود که به مشکلات زنان با نگاه زنانه پرداخت شود و مردها يا مشکلات زنان را نمي دانند يا اعتقادي به مشکلات زنان ندارند يا فرهنگ مردسالاري هنوز به شدت در جامعه ما و تمام دنيا وجود دارد. حتي کشورهاي غربي و توسعه يافته هم اين مشکل را دارند.

هاشمي در ادامه افزود: تا چه زماني مي خواهيم فقط آمار بدهيم که 70 درصد دانشجويان ما دختر هستند، خوب بعد از آن چه مي شود، اين ها کار نمي خواهند، نمي خواهند رشد کند، دوست ندارند در مديريت ها حضور داشته باشند،وقتي ما انگيزه حضور را از آنان بگيريم،باعث دلسردي، سرخوردگي و برگشت زنان مي شود.

وي ادامه داد: دنيا الان افتخار مي کند به پيشرفت زنان ايراني، هر شخصي مي آيد و مي بيند، تعجب مي کند، ولي ما در کشور خودمان حاضر نيستيم در سيستم از اين توان استفاده کنيم.

فائزه هاشمي در ادامه ادعا کرد: متأسفانه در سال هاي اخير سياست ها به سمتي مي رود که زنان را بيشتر خانه نشين کنند، طرح هايي که اخيرا در مجلس تصويب شده است را ببينيد، مثلا در مورد ازدواج مجدد شوهر اين اتفاق افتاده است.