هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 3 ارديبهشت 1400
ساعت 05:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 ارديبهشت 1394 ساعت 15:57
سه شنبه 29 ارديبهشت 1394 13:46 ساعت
2015-5-19 15:57:21
شناسه خبر : 212033
حال باید باز هم منتظر بود و دید در شرایطی که رهبر معظم انقلاب صراحتا در 20 فروردین ماه سال جاری صراحتا در برابر تمام دوربین های خبری تاکید کردند که مسئولان به هیچ وجه اجازه بازدید دشمن از مراکز نظامی کشور را ندارند، آیا این اقدام مانند سال 82 تکرار خواهد شد؟ و از آن مهم تر اینکه بر فرض بازدید مجدد دشمن از مراکز نظامی کشور، آیا بعد از آن طرف مقابل دست از  ادعاهای پوچ برخواهد داشت یا موضوع هسته ای تنها بهانه ای برای بازدید از مراکز نظامی کشور و کسب اطلاعات بیشتر و جاسوسی در این باره است؟
حال باید باز هم منتظر بود و دید در شرایطی که رهبر معظم انقلاب صراحتا در 20 فروردین ماه سال جاری صراحتا در برابر تمام دوربین های خبری تاکید کردند که مسئولان به هیچ وجه اجازه بازدید دشمن از مراکز نظامی کشور را ندارند، آیا این اقدام مانند سال 82 تکرار خواهد شد؟ و از آن مهم تر اینکه بر فرض بازدید مجدد دشمن از مراکز نظامی کشور، آیا بعد از آن طرف مقابل دست از ادعاهای پوچ برخواهد داشت یا موضوع هسته ای تنها بهانه ای برای بازدید از مراکز نظامی کشور و کسب اطلاعات بیشتر و جاسوسی در این باره است؟
گروه تاریخ- رجانیوز: تاکنون کتاب ها و اسناد مختلفی درباره پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است اما بدون تردید در میان همه آنها، کتاب خاطرات هسته ای حسن روحانی تحت عنوان «امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای» اهمیت ویژه ای دارد.
 
به گزارش رجانیوز، این کتاب اگرچه با هدف دفاع از عملکرد دو سال دیپلماسی دولت اصلاحات در پرونده هسته ای و مذاکرات با سه کشور اروپایی نوشته شده است اما به نظر می رسد زمانی که سال ۹۱ این کتاب منتشر شد، هیچ گاه نویسنده آن تصور نمی کرد یک سال بعد در قامت رییس جمهور کشور قرار گیرد و جالب تر اینکه همان مشی سالهای ۸۲ تا ۸۴ را در عرصه دیپلماتیک تکرار کند.
شاید اگر آقای روحانی در آن برهه می دانست که قرار است تاریخ باز هم تکرار شود، اقدام به انتشار این کتاب نمی کرد یا لااقل از انتشار بخش های قابل توجهی از این کتاب صرف نظر می کرد اما تقدیر روزگار بر این بود که یک سال بعد از انتشار کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای، وی سکان مدیریت کشور را به دست گیرد و از قضای روزگار، همین کتاب تبدیل به یک منبع معتبر برای نقد عملکرد دولت یازدهم و تکرار اشتباهات گذشته شود.
 
 در همین راستا، جهت بازخوانی تاریخ و تبیین این موضوع که درمذاکرات ژنو و لوزان نیز بسیاری از اشتباهات مذاکرات سعدآباد، بروکسل و پاریس در حال تکرار و همان مسیر ناکام در عرصه دیپلماسی در انتظار مردم و دولت است، رجانیوز طی سلسله گزارش هایی به بازخوانی مهم ترین بخشهای این کتاب می پردازد.
 
همانطور که در  بخش اول از این سلسله مطالب به ماجرای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل، در  بخش دوم به سابقه تاریخی روحانی و ظریف در بی خبر گذاشتن مردم و رسانه ها از جزییات مذاکرات در سال ۸۳ ، در  بخش سوم  نیز به سابقه «خوش بینی» مفرط حسن روحانی به مذاکره با اروپا و آمریکا، در بخش چهارم  به ماجرای نقض خط قرمز نظام در مذاکرات بروکسل علیرغم تاکیدات رهبر انقلاب، در  بخش پنجم  به  تعهدات نابرابر و مبهم اروپا به ایران در برابر تعهدات شفاف کشورمان به طرف مقابل و در بخش ششم نیز به اظهارات مهم مرکل خطاب به روحانی درباره به رسمیت شناختن اسراییل توسط ایران پرداخته شد، در گزارش حاضر به سابقه تاریخی اجازه بازدید دشمن از مراکز نظامی کشور در دوره اصلاحات پرداخته می شود. هر چند با این اقدام و تعلیق تاسیاست هسته ای کشور باز هم  اعتماد اروپایی ها به ایران جلب نشد و در نهایت بعد از قطعنامه های شورای حکام علیه ایران، پرونده هسته کشورمان به شورای امنیت ارجاع شد.
 
 
رهبر معظم انقلاب در 20 فروردین ماه 1394 در دیدار با مداحان اهل بیت علیه السلام نسبت به هر گونه بازدید دشمنان از تاسیسات نظامی کشور هشدار دادند: «به‌هیچ‌وجه اجازه داده نشود که به بهانه‌ی نظارت، اینها به حریم امنیّتی و دفاعی کشور نفوذ کنند؛ مطلقاً. مسئولین نظامی کشور به‌هیچ‌وجه مأذون نیستند که به بهانه‌ی نظارت و به بهانه‌ی بازرسی و مانند این حرفها، بیگانگان را به حریم و حصار امنیّتی و دفاعی کشور راه بدهند، یا توسعه‌ی دفاعی کشور را متوقّف کنند»
 
اما در مقابل طی روزهای گذشته در چندین نوبت برخی از مقامات ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای از جمله عباس عراقچی نسبت به بازدید از مراکز نظامی ایران به صورت «کنترل» شده سخن گفته اند.
 
با این حال در صورتی که اجازه این اقدام از سوی تیم مذاکره کننده ایران به طرف مقابل داده شود قطعا یکی دیگر از خطوط قرمز قطعی کشور در مذاکرات نقض شده است، اما آیا این اولین بار است که آقایان روحانی و ظریف به طرف مقابل اجازه بازدید از تاسیسات نظامی کشور را می دهند؟
 
در این باره رییس جمهور در صفحه 165 کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای با اشاره به مذاکرات سعدآباد تهران در سال 82 می نویسد: «در مذاکره با البرادعی گفتم که پس از قطعنامه سپتامبر، شما از ما 24 درخواست کرده اید که یکی از آنها بازدید از یک منطقه نظامی است، این امر بسیار پیچیده و دردسرساز است معهذا تلاش شده است که تنها یک بار این مرکز (سایت کلاهدوز) را بازدید کنید.»
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی وقت ایران که در آن برهه مسئول مذاکرات هسته ای بود، در صفحه 173 این کتاب نیز درباره چرایی اجازه به دشمن برای بازدید از مراکز نظامی ایران، اینطور توضیح می دهد: «اتهام های دیگری هم وجود داشت مبنی بر اینکه ایرانی ها در وزارت دفاع در حال ساخت سلاح هسته ای هستند. آژانس نیز برخی از مراکز نظامی را برای بازرسی انتخاب کرده بود که اگر ما اجازه نمی دادیم می گفتند پس اتهامات درست است و به همین دلیل اجازه بازرسی به ما نمی دهند! در حالی که می خواستیم ثابت کنیم اتهاماتی که آمریکا، غربی ها و صهیونیست ها مطرح می کنند واهی است. در نتیجه همکاری با آژانس و دعوت از سه وزیر و مذاکره با آنان و رسیدن به تفاهم نخستین گام در مسیر اعتمادسازی بود.»
 
اما مطالعه این بخش از خاطرات آقای روحانی و توجه در آنچه که بعدا اتفاق افتاد نشان می دهد علیرغم عقب نشینی تیم مذاکره کننده هسته ای وقت در برابر این خواسته زیاده خواهانه غرب و اجازه به آنها برای بازدید از برخی مراکز نظامی کشور، باز هم اعتمادسازی برای سه کشور اروپایی شکل نگرفت و در مقابل آنها با پیچیده تر کردن ماجرا، علاوه بر صدوردو  قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نهایت با نقض تعهدات خود در سه توافق سعد آباد، بروکسل و پاریس پرونده ایران را به طور غیرقانونی به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دادند.
 
حال باید باز هم منتظر بود و دید در شرایطی که رهبر معظم انقلاب صراحتا در 20 فروردین ماه سال جاری صراحتا در برابر تمام دوربین های خبری تاکید کردند که مسئولان به هیچ وجه اجازه بازدید دشمن از مراکز نظامی کشور را ندارند، آیا این اقدام مانند سال 82 تکرار خواهد شد؟ و از آن مهم تر اینکه بر فرض بازدید مجدد دشمن از مراکز نظامی کشور، آیا بعد از آن طرف مقابل دست از  ادعاهای پوچ برخواهد داشت یا موضوع هسته ای تنها بهانه ای برای بازدید از مراکز نظامی کشور و کسب اطلاعات بیشتر و جاسوسی در این باره است؟
 


دیدگاه کاربران

مطمئنم که بعد از این همه مذاکرات و عقب نشینی، لغو تحریمی در کار نیست، می ترسم کاری کنند که کشور درگیر یک جنگ نظامی هم بشود ...

دقیقا... اگر این آقایان مدعی با این مذاکرات ضعیف گزینه نظامی رو هم در نیاوردن حالا ببینید!

یک نکته مهم راجع به مذاکرات و پرونده هسته ای!!
تا قبل از دولت یازدهم پرونده هسته ای در شورای عالی امنیت ملی پیگیری می شد و مسیول آن دبیر شورای عالی امنیت بود. در آن شورا مسیولین مختلف مملکت اعم از مجلس و قوه قضاییه و قوه مجریه و مسیولین نظامی و امنیتی و غیره حضور دارند و گزارشات درآنجا مطرح میشد. جمع زیادی از مسیولین در جریان مذاکرات بودند و حتی اهم مسایل مذاکرات به اطلاع مردم هم میرسید.
در دولت فعلی مذاکرات به وزارت خارجه برده شد و مسیول آن صرفا قوه مجریه بلکه تنها رییس جمهور و وزیر امور خارجه است. حتی رهبری هم بنا به تصریحشان دخالتی در جزییات مذاکرات ندارند.
منحصر کردن چنین پرونده مهم و سرنوشت سازی برای کشور به تصمیم گیری دو سه نفر آن هم از یک طیف فکری یکی از مصادیق بارز انحصارگرایی و شخص محوری در اداره کشور است. به راستی در صورت بستن یک قرارداد بد و ایجاد تعهدات خسارت بار برای کشور چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ امروز دولت همه ی ملت و مسیولین را نامحرم می داند تا آنجا که وزیر امور خارجه میگوید حتی اگر نمایندگان مردم مرا استیضاح کنند باز هم از جزییات مذاکرات حرفی نخواهم زد. این کشور از تکروی و خودمحوری کم ضرر نکرده است. بهتر است تا سهراب این ملت بدست رستم نمرده است نوشدارویی دست و پا کرد..
بعنوان راه حل باید مرجع تصمیم گیری راجع به مذاکرات شورای عالی امنیت ملی مقرر شود و مجلس شورای اسلامی هم معاهده را از تصویب بگذراند.

هدف برنامه‌های هسته ای این کشور نیست بلکه استقلال و مقاومت این مردم رو هدف گرفتن و می‌خوان اون رو درهم بشکنن ... ما با جناحی سرو کار داریم که شیفته غرب هستن و کلید حل تمامی مشکلات مملکت رو در ارتباط باغرب میدانند... هیچکدام از تحریم ها برداشته نخواهد شد چرا که بیشتر تحریم ها در ارتباط با مسائل حقوق بشر و صنایع دفاعی ما هست و همینطور بخشی هم از ابتدای انقلاب وضع شده... آقا جان مگه شوخی داریم خودشون دارن بطور رسمی اعلام می‌کنن که رفع تحریم ها تدریجی و به تایید آژانس بستگی داره... ننگ عهدنامه ترکمانچای تا ابد بر تارک قاجار ماند نگذارید ...

مذاکرات کشکه، قرار نیست تحریمارو لغو کنن، بعد از حل و فصل مسائل هسته ای مطمئنا میرن سراغ حقوق بشر و موشک های دور برد و ....

عجب متخصصان در عرصه امنیت ملی داریم
این نابغه ها کجا بودند؟!

خسته نشدید از اییییین همه نق زدن؟!!!!

از این دولت بی تدبیر همه کار بر میاید!

پیشنهاد می شود طوماری تهیه و در اولین نماز جمعه نماز گزاران نسبت به امضای آن اقدام کنند که درخواست عموم ملت را نشان دهد مبنی بر لزوم اطاعت مسولین از رهبری در خصوص رعایت خطوط قرمز نظام و الزام نمایندگان مجلس به نظارت دقیقتر بر عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای . در صورت هر گونه کوتاهی از سوی مسولین ملت به وظیفه خود عمل خواهد نمود ...

سلام به گونه ای صحبت نکنید که همه کاره نظام ریس جمهور است مراکز نظامی ماذون نیستند این حرف فرمانده کل قواست پس با امضا عراقچی یا ظریف این اذن داده نمی شود

فقط بدانید که تاریخ دوباره در حال تکرار شدن است.
با این تفاوت که الان شیخ حسن دبیر نیست بلکه رییس است.

امام حسن (ع) هم نمی خواست صلح کنه، امام (ره) هم نمی خواست جام زهر بنوشه. بی بصیرتی جامعه و بی کفایتی خواص ولی امر رو مجبور به کارهایی می کنه که ...

شما خودتون از همه بهتر میدونید که آمریکا تحریم ها را لغو نمیکنه .
حالا واقعا راستشو بگید ،این همه پافشاری واسه چیه ...