هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

یادداشت اقتصاد

پربحث‌ها

بعد از ارسال پرونده هفت‌تپه به هیات داوری رخ داد؛
خداحافظی رییس سازمان خصوصی‌سازی؛ عزل یا استعفا؟/ تلاش‌های حلقه دولتی-امنیتی برای حفظ ابر متهم فساد ارزی ۱/۵ میلیارد دلاری ادامه دارد/ «صالح» قربانی اجرای قانون در قبال خصوصی‌سازی‌های رانتی
سوءمدیریت دولت در افزایش قیمت مرغ
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از 30 هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی‌های ارزی است
بعد از ارسال پرونده هفت‌تپه به هیات داوری رخ داد؛
خداحافظی رییس سازمان خصوصی‌سازی؛ عزل یا استعفا؟/ تلاش‌های حلقه دولتی-امنیتی برای حفظ ابر متهم فساد ارزی ۱/۵ میلیارد دلاری ادامه دارد/ «صالح» قربانی اجرای قانون در قبال خصوصی‌سازی‌های رانتی
صالح که از شهریور ماه سال گذشته به این سمت منصوب شده بود، همواره از سوی حلقه دولتی-امنیتی تحت فشار قرار داشت تا مانع از خلع‌ید سهامدارانی همچون یونس ژائله و امید اسدبیگی که به‌صورت غیرقانونی این سرمایه‌های ملی را به چنگ آورده بودند، شود.
ماجرای هفت‌تپه به ایستگاه پایانی می‌رسد؛
ارسال درخواست خلع ید مالک هفت‌تپه به هیات داورى/ عقب‌نشینی حلقه دولتی-امنیتی از حمایت ابر متهم فساد ارزی ۱/۵ میلیارد دلاری
پس از کش و قوس‌های فراوان و تلاش گسترده کارگران هفت‌تپه، نمایندگان مجلس و مسئولان قوه‌قضائیه بالاخره حلقه دولتی-امنیتی به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین حامی امید اسدبیگی از حمایت‌های غیرقانونی خود دست برداشته و به اجرای کامل قانون تن داده‌ است.
جزئیات درآمد ۸۵ هزار میلیارد تومانی مالیات در شش ماهه + جدول
سازمان مالیاتی از وصول ۸۵ هزار میلیارد تومان مالیات در شش ماه نخست سال ۹۹ خبر داد.
قیمت ارز را ۸ برابر کردند باز هم آدرس آمریکا را می‌دهند
مدعیان اصلاحات که طی ۷ سال گذشته همه مسائل اقتصادی کشور را به آمریکا و برجام گره زده و سفره مردم را هر روز کوچکتر از روز قبل کرده‌اند، این روزها بار دیگر به انتخابات آمریکا دخیل بسته اند.
اژدهای هفت‌سر فساد؛
ماجرای زن و شوهری که با هم در دادگاه بانک سرمایه حضور دارند/ شهاب‌الدین غندالی؛ از استعفا در حمایت از تحصن مجلس ششم تا دعوت به کار از سوی شهردار اصولگرا!
اکنون که رسیدگی به پرونده اتهامات محمد امامی آغاز شده ابعاد مختلفی از اقدامات و نقش شهاب الدین غندالی، که روزی برای حمایت از متحصنین مجلس ششم استعفا می‌داد و روزی دیگر در شهرداری اصولگرا پست و مقام می‌گرفت، در حال روشن شدن است.
غلامحسین رضوانی نماینده مردم تهران در گفتگو با رجانیوز:
دولت کاری کرد که کارمزد تراکنش‌ها به جای طرح معیشتی به جیب بانک‌ها برود/ می‌گویند برای معیشت منابع ندارند ولی با فروش اموال دولت می‌خواهند حقوق بازنشستگان را زیاد کنند/ وقتی دولت فقط برای طرح‌های شب انتخاباتی خودش پول دارد!
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری گفت: افزایش کارمزد تراکنش‌ها چهار الی پنج هزار میلیارد تومان درآمد دارد. این پول می‌توانست یکی از محل‌های تامین بودجه طرح معیشتی باشد که مورد موافقت دولت قرار نگرفت و به جیب بانک‌ها رفت.
در اقدامی عجیب از سوی دولت روحانی؛
حذف رایزنان اقتصادی از چارت سفارتخانه‌ها به بهانه کسری بودجه/ خداحافظی با بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری ۱۵ کشور همسایه در میانه جنگ اقتصادی
دولت قرار است به بهانه کسری بودجه و مشکلات مالی، رایزنان اقتصادی و بازرگانی که در سفارتخانه‌های کشورهای همسایه درحال خدمت هستند را فرا بخواند. با این اقدام دولت عملا این جایگاه بسیار مهم و تاثیرگذار از چارت سفارتخانه‌های ایران حذف خواهد شد.
حمایت‌های دولتمردان از خصوصی‌سازی رانتی ادامه دارد/ انتقاد سخنگوی دولت از حضور نمایندگان مجلس در میان کارگران هفت‌تپه/ علی ربیعی: اصرار دولت تنها اجرای قانون است!
حمایت‌های دولتمردان از سهامداران فاقد اهلیت و خصوصی‌سازی‌ غیراصولی، تبدیل به موضوعی تکراری شده است. حمایت‌هایی که سرمنشا اصلی بسیاری از فساد‌های ارزی شده و ساده انگاری‌ست اگر فکر کنیم این روابط یک‌جانبه است و هیچ خدمات پشت‌پرده وجود ندارد!
بررسی ظرفیت بازار برق و بورس انرژی در ادامه نشست‌های دولت سایه؛
نقش تسهیل‌گر بورس انرژی در بازار برق/ تولید ۵۰ درصد برق کشور توسط بخش غیردولتی/ ارزآوری به کشور از طریق ترانزیت برق
مهندس خجسته بیان کرد: هم اکنون ۵۰ درصد تولید برق کشور توسط بخش غیردولتی صورت می‌گیرد اما مسئله مردمی‌سازی اقتصاد در دو حوزه انتقال و توزیع چارچوب مشخصی ندارد.
هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه؛
نماینده دادستان: اکثر سپرده‌گذاران بانک سرمایه معلمان هستند، آقایان می‌گویند این بانک ربطی به معلمان ندارد/ امامی: من هیچ‌گاه مالک «شهرزاد» نبودم؛ مردم مالک آن هستند!/ باز هم پای یک «رفاقت» در میان است
متهم امامی درباره ارتباط خود با متهم فرزان‌راد، گفت: در جلسه دادگاه از ارتباط من با آقای فرزان راد سخن زیادی گفته می‌شود، لذا لازم است توضیحاتی در این زمینه مطرح کنم؛ پدر بنده و پدر آقای فرزان باهم رفاقت قدیمی داشتند.
رجانیوز از کمبود روغن خوراکی در بازار گزارش می‌دهد‌؛
بزرگترین شرکت روغن نباتی کشور تعطیل شد/ باز هم پای دلار جهانگیری در میان است!
مسئله کمبود روغن خوراکی در بازار جدای از افزایش قیمت مواد اولیه تولید روغن، که مشکلاتی را برای تولیدکنندگان به همراه داشته است، به عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این کالای اساسی بازمی‌گردد.
بنا بر اعلام مرکز آمار؛
تورم نقطه‌ای در مهر ماه ۴۱ درصد شد/ دولت روحانی باز هم رکورد شکست
نرخ تورم مهر ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ۷ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۹ واحد درصدی به ۴.۵ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش واحد درصدی به ۴١.٩ درصد رسیده است.
جزئیات طرح بسته هوشمند معیشتی مجلس
جزئیات طرح بسته هوشمند معیشتی مجلس با حضور رئیس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما بررسی شد.
دیوان محاسبات اعلام کرد:
ارسال پرونده سازمان خصوصی‌سازی در ارتباط با واگذاری هفت‌تپه به دادسرای دیوان محاسبات/ انفصال از خدمت در انتظار مسئولان سازمان خصوصی‌سازی
بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان امروز دیوان محاسبات اعلام کرد که پرونده سازمان خصوصی سازی در ارتباط با واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به دادسرای این دیوان ارجاع داده شده است.
دکترصمصامی مطرح کرد:
راهکارهای ارزی بانک مرکزی نه بر مبنای علم اقتصاد است و نه واقعیت‌های اقتصاد کشور/ بازار آزاد ارز ایران یک بازار مختل شده است و صلاحیت کشف قیمت را ندارد/ رسمیت‌ دادن به این بازار در جنگ اقتصادی اشتباه است
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: رسمیت ‌دادن به بازار آزاد ارز در شرایط جنگ اقتصادی یک اشتباه راهبردی و خطای بزرگ است.
مرکز پژوهش‌های مجلس خبر داد:
بانک مرکزی از ابزارهای موجود برای کاهش نوسانات اقتصادی استفاده نمی‌کند/ برداشت‌های مکرر دولت از صندوق توسعه موجب تشدید بی‌ثباتی در قیمت‌ها شده است
مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی برای مهار و جلوگیری از تشدید بی‌ثباتی پیشنهاداتی نظیر خودداری از تکرار اقداماتی نظیر ارز 4200 و توقف برداشت‌های مکرر از صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه‌ای را ارائه کرده است.
پایان یک خصوصی سازی غیرقانونی
کشت و صنعت مغان آزاد شد!/ ورود قاطعانه دستگاه قضایی و ابطال عجیب‌ترین خصوصی‌سازی کشور
حکم هیأت واگذاری مبنی بر ابطال واگذار کشت و صنعت مغان قطعی و لازم الاجرا است و سازمان خصوصی‌سازی باید آن را اجرا کند.
ملک جماران باز هم خبرساز شد؛
محله تاریخی جماران قربانی لجبازی‌های حسن روحانی/ محدودیت ارتفاعی جماران با فشار شخص رئیس‌جمهور در آستانه لغو قرار گرفت
برخورد گازانبری با حناچی توسط رئیس‎‌جمهور اولین ترکش‌های ایستادگی شهرداری در مقابل اقدامات خلاف قانون دولتی‌ها بود؛ اما ماجرا به همین جا ختم نشد و محدودیت ارتفاعی جماران با فشار شخص رئیس‌جمهور در آستانه لغو قرار گرفت.
تبلیغات؛
گلبانان تحولی‌‎نو در حوزه لبنیات سنتی
گلبانان در آغاز تنها با یک شعبه تلاش کرد هر چه می‌تواند بر کیفیت محصولات خود بیافزاید و اکنون مفتخر است با بیش از 16 شعبه در سطح تهران و حومه وظیفه توزیع محصولاتی سالم و طبیعی را به انجام برساند.
علی نیکزاد مطرح کرد:
قرارداد شرکت هفته‌تپه با مدیران فعلی فسخ می‌شود/ پرداخت حقوق و اضافه کاری معوق کارگران تا ۱۵ مهرماه
نائب رئیس مجلس گفت: از آنجا که عدم اهلیت متولیان فعلی مدیریت شرکت کشت و صنعت هفت تپه محرز است، در جلسه امروز مقرر شد قرارداد شرکت هفته تپه با مدیران فعلی آن تا یک و نیم ماه دیگر فسخ ‌شود.
آخرین دستاورد دولت غرب‌گرا + نمودار
سقوط قدرت خرید مسکن به پایین‌ترین سطح در سه دهه اخیر/ آیا روحانی پاسخگوی وضعیت سخت معیشتی کارگران خواهد بود؟
بر اثر گرانی مسکن در دولت آقای روحانی، قدرت خرید مسکن قشر کارگر به پایین‌ترین سطح سه دهه اخیر خود سقوط کرده است.
اتفاقی عجیب در صنعت نفت ایران؛
ابداع شیوه‌ای نوین در غارت بیت‌المال توسط نزدیکان صفدر حسینی/ گره ۱۵۰ میلیاردی که تنها به دست رییس قوه‌قضاییه باز می‌شود
مديرعامل شركت «پتروآسماری» شخصی به نام جلاير خليلی، برادر رضا خليلی معاون وزير نفت و پسرخاله سيدصفدر حسينی وزير اقتصاد دولت اصلاحات و داماد محمدناصر نيكبخت استاندار سابق همدان می‌باشد.
نوسان‌گیری روزانه در بورس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد
شرکت بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از تعطیل شدن نوسان‌گیری در تالار شیشه‌ای تا اطلاع ثانوی خبر داد.
رویترز:
افزایش بی‌سابقه فروش نفت ایران در ماه سپتامبر/ صادرات نفت ایران به یک و نیم میلیون بشکه در روز رسید
سه ارزیابی بر اساس ردیابی نفتکش ها نشان داد که صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر بر خلاف تحریم های ایالات متحده به شدت افزایش یافته و یک حلقه نجات برای ایران و نجات آن فراهم شده است.

صفحات

آخرین اخبار اقتصاد