هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 تير 1403
ساعت 02:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 18 تير 1403 ساعت 02:34
دوشنبه 18 تير 1403 02:29 ساعت
2024-7-8 02:34:50
شناسه خبر : 381747
تک عاملی کردن نتیجه انتخابات و وابسته کردن آن تنها به ماندن یا کنار رفتن یک نامزد، عارضه‌ای بوده که همواره و از سال‌های خیلی دور از سوی حامیان قالیباف به صورت متناوب تکرار شده و البته استدلال‌های مقابل آن نیز هیچگاه برای این طیف مقبول نبوده است.
تک عاملی کردن نتیجه انتخابات و وابسته کردن آن تنها به ماندن یا کنار رفتن یک نامزد، عارضه‌ای بوده که همواره و از سال‌های خیلی دور از سوی حامیان قالیباف به صورت متناوب تکرار شده و البته استدلال‌های مقابل آن نیز هیچگاه برای این طیف مقبول نبوده است.
گروه سیاست-رجانیوز: از آخرین ساعات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و زمانی که با بررسی روند مشارکت و تحلیل آرای جلیلی و پزشکیان، امکان پیش‌بینی نتیجه انتخابات فراهم شده بود، بخشی از جریان انقلابی طبق روال سابق خود شروع به تخطئه دیگران و تسویه حساب سیاسی با سعید جلیلی و حامیان او کردند.
 
این خط رسانه‌ای که اکثریت قریب به اتفاق آنان از حامیان قالیباف بوده و برخی از آنان نیز صراحتاً در دور دوم از حامیان پزشکیان بودند، در مواضعی تند و بدون توجه به بدیهیات آماری و الگوی رای مردم، مباحث مربوط به هفته گذشته درباره اجماع را پیش کشیده و متأسفانه به روال تمام انتخابات‌های قبلی، به جای بررسی نقش خود و کاندیدای مورد حمایت خویش در بروز چنین شرایطی، تمام صحنه را یکباره با کنار رفتن یا نرفتن دیگران تحلیل و قضاوت کردند.
 
تک عاملی کردن نتیجه انتخابات و وابسته کردن آن تنها به ماندن یا کنار رفتن یک نامزد، عارضه‌ای بوده که همواره و از سال‌های خیلی دور از سوی حامیان آقای قالیباف به صورت متناوب و مکرر تکرار شده و البته استدلال‌های مقابل آن نیز هیچگاه برای این طیف مسموع و مقبول نبوده است. حال آن که برای اهل تحلیل از روز روشن‌تر است که علل رای سه میلیونی قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری و رتبه چهارم او در انتخابات مجلس، لزوماً و منحصراً ارتباطی با دیگران نداشته و بد نیست عملکرد و رفتار شخص ایشان هم در تحلیل‌ها سهمی داشته باشد.
 
نگرش این طیف به مسأله رای مردم و اقبال عمومی به شدت ساده‌سازی شده و سویه‌های فکری و رشد سیاسی مردم غالباً گمشده این تحلیل‌هاست. در نظام فکری این جریان مهم نیست شخص کاندیدا چه عملکرد و تصویری در ذهن مردم دارد و حتی شکست سه میلیونی قالیباف حاصل تخریب‌های دیگران است نه عملکرد او.
 
سیاست رسانه‌ای «تک‌عاملی دیدن نتیجه انتخابات» و «تحلیل ماشینی رای مردم» سالیان درازی است که حامیان قالیباف را به خود مشغول کرده و آنان را از نگاه عمیق و دقیق به صحنه واقعیت محروم کرده است. حتی نظرسنجی که در دوره‌های قبلی نقش وحی منزل برای این جریان داشته نیز در این دوره به کنار رفته و تلاش برای حدس رای رهبر انقلاب و روایت‌هایی جعلی از مداخله ایشان در روند اجماع (که به گفته اعضای ستاد جلیلی صریحا در دیدار با ایشان تکذیب شده) مبنای مواضع رسانه‌ای قرار گرفته است.
 
در مقابل، در میان حامیان سعید جلیلی حداقل تا این لحظه و در سطح کلان، جمع‌بندی برای پاسخ و مقابله مستقیم در رسانه با چنین رویکردی مطرح نیست. ترجیح در این مرحله بر آن است که روند تشکیل دولت جدید رصد شود و طبق خواسته رهبری در پیام به ملت ایران، ادامه راه دولت شهید رئیسی و بکارگیری نیروهای مومن و انقلابی تا حد ممکن تضمین شود. اولویت در این مقطع زمانی جز این نیست و موارد اندکی که خلاف این سیاست مطرح شده نیز، جز در پاسخ به روایت‌های جعلی و نادرستی که از آن سو مطرح شده نبوده است.
 
سیاست رسانه‌ای متهم‌سازی دیگران و خودداری از پذیرش نقش خویشتن در نتیجه، نزدیک به بیست سال است شکست خورده و از این به بعد هم موفق نخواهد بود. اصرار بر این روند، تنها ممکن است سیاست رسانه‌ای حامیان جلیلی را تغییر دهد و آنان را مجبور به ارائه روایتی کند که بازخوانی آن هم به نفع کسی نیست، هم اولویت ندارد و هم نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت جز برجسته‌تر شدن عوامل مهم دیگری که بر کاهش رای قالیباف موثر بوده است.
 
انتهای پیام/


کلیدواژه ها »

 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home