هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 07:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 ساعت 17:25
دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 17:08 ساعت
2024-5-13 17:25:55
شناسه خبر : 380708
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برنامه های آتی این دانشگاه را ساخت خوابگاه‌های متاهلی بیان کرد و گفت: این برنامه تابستان امسال اجرایی می‌شود.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برنامه های آتی این دانشگاه را ساخت خوابگاه‌های متاهلی بیان کرد و گفت: این برنامه تابستان امسال اجرایی می‌شود.
گروه اجتماعی-رجانیوز: علیرضا رهایی در نشست با مسئولان خوابگاه‌های این دانشگاه با تاکید بر اینکه سال گذشته با مشکلات مالی زیادی مواجه شدیم، افزود: وضعیت بودجه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقایسه با سال گذشته بهتر شده است که با ابلاغ بودجه رسمی دانشگاه می توانیم بهبودی در وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی مشاهده کنیم.
 
به گزارش رجانیوز، وی با بیان اینکه مجاز نیستیم تحت هیچ شرایطی دانشجویان ساکن تهران را در خوابگاه ها اسکان دهیم، اظهار داشت: اگر موردی باشد آن را پیگیری می کنیم، ضمن اینکه باید قاعده مندی برای دانشجویان مهمان در خوابگاه‌ها داشته باشیم وقتی ظرفیت‌های خوابگاه ها محدود است باید در این زمینه قاعده ای داشته باشیم.
 
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره تامین خوابگاه‌های متاهلی در مقایسه با خوابگاه های مجردی هم گفت: این موضوع یک ضریب چند برابری دارد، اما به این معنی نیست که بخواهیم از تامین آن فرار کنیم. پیگیر این هستیم اگر امکاناتی را که مسئولان قول می دهند، تخصیص یابد، بتوانیم خوابگاه های متاهلی بسازیم. همچنان که تابستان امسال نیز یک خوابگاه متاهلی با حمایت یک خیر خواهیم ساخت.
 
رهایی تاکید کرد: به جرات می توانم بگویم دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نظر روند رشد بودجه ۱۴۰۲ در مقایسه با ۱۴۰۱ رتبه آخر تمام دانشگاه‌های تهران را داشت. این در حالی که سال گذشته حداقل با تورم ۴۰ درصدی مواجه بودیم و حدود ۳۶ درصد بودجه ما در اغلب بخش‌ها منفی بود.
 
وی ادامه داد: سال گذشته از نظر وضعیت مالی غافلگیر بودیم و تصور نمی کردیم، سال بسیار سختی را بگذرانیم. به طور مثال مبلغ ۲ میلیارد تومان برای خرید تخت های خوابگاهی هزینه کرده بودیم که تا پایان سال دنبال این بودیم که این مبلغ را چگونه تامین و پرداخت کنیم. ضمن اینکه چند میلیارد تومان نیز به پیمانکاران بدهکار بودیم.
 
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: سال گذشته با برنامه ریزی خوبی که انجام دادیم و تلاش‌های خوبی که صورت گرفت توانستیم بسیاری از مشکلات خود را رفع کنیم امیدواریم امسال با تصویب بودجه ۱۴۰۳ گشایش خوب مالی داشته باشیم.
 
رهایی به ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه اشاره کرد و افزود: از سال ۸۴ تا ۹۳ که بنده درگیر فعالیت‌های دانشگاه بودیم ظرفیت پذیرش دانشجویان دوره کارشناسی هزار دانشجو با ۱۰۰ دانشجو کمتر یا بیشتر بود، اما این آمار امروز به ۱۶۰۰ دانشجوی کارشناسی افزایش یافته است. بر این اساس ۵۰ درصد به ظرفیت دانشجویان خوابگاهی اضافه شد بدون اینکه هیچ گونه گشایشی و نیازسنجی صورت بگیرد.
 
وی تصریح کرد: یکی از نکات جدی ما کاهش تراکم اتاق‌های خوابگاهی بود که به هیچ نحوی قابل توجیه نبود. بر این اساس ما در این زمینه دو اقدام را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار دادیم. اول اینکه دانشجویان حومه ما که از گذشته در اولویت تخصیص خوابگاه قرار نداشتند اسکان داده نشوند و دانشجویان می توانند رفت و آمد کنند.
 
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: برنامه دوم در حوزه خوابگاه نیز این است که ظرفیت به حالت متعادلی برسد. برآورد من این است برای مهر ماه جاری حداقل ۲۰۰ یا ۳۰۰ دانشجو از تقاضای اسکان در خوابگاه‌ها کاسته می شوند.
 
رهایی توجه به فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه را از اولویت خود دانست و گفت: مشکلات فرهنگی دانشجویان ما ابتدا در خوابگاه ها اتفاق می افتد و بعد به فضای دانشگاه کشیده می شود. بنابراین باید به هر قیمتی مشکلات و موانع فعالیت‌های فرهنگی رفع شود. دنبال این هستیم که ۳۰ تا ۴۰ دستگاه ماشین لباسشویی، جارو برقی و اتو به خوابگاه‌های دانشجویی ارائه شود.
 
وی با یادآوری اینکه مسئولان خوابگاه‌ها در برابر اتفاقات این مراکز و واحدها تکلیف دارند، اظهار داشت: آنها باید کمک کنند تخلفات در داخل خوابگاه‌ها اتفاق نیفتد. ما البته دو ناهماهنگی در این زمینه داشتیم. اول در حوزه انتظامات خوابگاه‌ها که باید از نظر عملکرد و کارکرد ذیل معاونت دانشجویی قرار بگیرد. یعنی رییس جداگانه ای نداشته باشد و کارکرد آنها را این حوزه یا معاونت تعریف کند.
 
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه چارچوب‌های زندگی در محیط های خوابگاهی باید رعایت شود، تصریح کرد: دانشجوی امیرکبیر شخصیت، فهم و جایگاه مشخصی دارد دانشجویان نیز باید این سه ویژگی را حفظ کنند و حرمت‌ها در این زمینه نباید شکسته شوند.
 
رهایی درباره هزینه کار دانشجویی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز گفت: حدود ۲ ماه پیش قرار شد در خصوص هزینه‌های آن اصلاحاتی انجام شود و دو هفته پیش نیز در این مورد تصمیم گیری شد و یک چهارچوب قابل قبول تری تدوین شد.
 
وی با بیان اینکه برای افزایش کیفیت غذای دانشجویان تلاش های خوبی صورت می گیرد، گفت: برای این امر چند مدل را می توانیم ارائه بدهیم مثلا در برخی دانشگاه ها مواد اولیه توسط دانشگاه تامین می شود و آن را در اختیار پیمانگار قرار می دهد، مدل دوم نیز این است در برخی دانشگاه ها خودشان پخت را انجام می دهند و در نهایت همه اقدامات را واگذار کردیم.
 
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تغذیه دانشجویان یکی از مهم ترین موارد هزینه کرد دانشگاه عنوان کرد و افزود: برای قراردادهای بعدی دانشگاه در حوزه تغذیه تلاش می کنیم بار معنی سنگین اصلاح و کیفیت غذا افزایش یابد.
 
براساس اعلام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رهایی درمورد خوابگاه‌های بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم گفت: قرار است برای ترمیم خوابگاه ها اقداماتی انجام بگیرد و این اقدامات بعد از امتحانات دانشجویان انجام می شود.
 
انتهای پیام/