هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 11 خرداد 1402
ساعت 08:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 22 اسفند 1401 ساعت 14:34
دوشنبه 22 اسفند 1401 14:09 ساعت
2023-3-13 14:34:46
شناسه خبر : 365624
ایران و بلاروس در حضور روسای جمهور دو کشور امروز - دوشنبه - در تهران نقشه راه همکاری‌های همه‌جانبه و هفت سند همکاری در حوزه‌های مختلف تجاری، حمل و نقل، کشاورزی و فرهنگی را به امضا رساندند.
ایران و بلاروس در حضور روسای جمهور دو کشور امروز - دوشنبه - در تهران نقشه راه همکاری‌های همه‌جانبه و هفت سند همکاری در حوزه‌های مختلف تجاری، حمل و نقل، کشاورزی و فرهنگی را به امضا رساندند.

گروه سیاست-رجانیوز: آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه پس از مراسم استقبال رسمی از رئیس‌ جمهور بلاروس در مجموعه تاریخی سعدآباد تهران و انجام گفت و گوهای دوجانبه در نشست خبری مشترک با همتای بلاروسی خود گفت: روابط ایران و بلاروس در این ۳۰ سال وجود داشته و در دولت سیزدهم این روابط بیشتر شده است. 

 
به گزارش رجانیوز؛ رئیس جمهور اراده دو کشور را در توسعه روابط در همه حوزه‌ها عنوان کرد و گفت که شرایط تجاری و اقتصادی امروز ما با گذشته قابل قیاس نیست.
 
آیت الله رئیسی این را هم گفت که هر دو کشور با یک جانبه گرایی مخالفند و این راهی است که هم تحریم‌ها خنثی می‌شود و از طرفی با توجه به ظرفیت خوب بین کشورهای مستقل به  پیشرفت ملت‌ها و دولت‌ها منجر خواهد شد.
 
آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز توافقات خوبی‌ در زمینه‌های صنعت‌، معدن، تجارت، کشاورزی و راه بین دو کشور به امضا رسید، ابراز امیدواری کرد که امضای این اسناد گام‌هایی در جهت توسعه روابط بین دو کشور باشد.
 
رئیس جمهور تاکید کرد: ما مصمم هستیم روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود با بلاروس را افزایش دهیم؛ در این ارتباط مذاکرات خیلی خوب و ثمربخشی با رئیس جمهور بلاروس داشتیم و به نظر می رسد می توانیم در قالب سازمان همکاری شانگهای و اوراسیا نیز همکاری‌های خیلی خوبی داشته باشیم.
 
 
آیت الله رئیسی با ابراز امیدواری به اینکه توسعه روابط تهران و مینسک با توجه به منافع مشترک به همکاری بین‌المللی منجر شود، گفت: اراده دو کشور بر توسعه روابط در همه حوزه‌هاست. این روابط در سی سال وجود داشته است، اما پس از تشکیل این دولت روابط بیشتر شده و الان شرایط ما با گذشته قابل مقایسه نیست.
 
رئیس جمهور در پایان بار دیگر به رئیس جمهور بلاروس و هیات عالی‌رتبه آنان خوش آمد گفت و اظهار امیدواری کرد که این سفر گام بلندی برای توسعه روابط دو کشور باشد.
 
 
لوکاشنکو: حجم مبادلات تجاری ایران و بلاروس سه برابر شده است
الکساندر لوکاشنکو روز دوشنبه در نشست مشترک با آیت‌الله از سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران با قدردانی از مهمان نوازی گرم و بسیار خوب و قدردانی از میزبانی رئیس جمهور ایران اظهار کرد: من آخرین بار ۱۷ سال پیش در تهران بودم و سفر رسمی به ایران داشتم.
 
وی افزود: امروز به صورت مفصل همه موضوعات روابط دوجانبه را با رئیس‌جمهور ایران مورد بررسی قرار دادیم. دو رئیس جمهور موافق هستند که یک دوره‌ای توقفی در روابط ایجاد شده است اما خوشبختانه از این دوره توقف با موفقیت عبور کردیم.
 
رئیس جمهور بلاروس با اشاره به امضای اسناد همکاری و تفاهم‌نامه‌ میان ایران و بلاروس اظهار داشت: اگر بتوانیم همه اینها را اجرا کنیم، می‌توانیم به هدف حجم تبادلات تجاری دوجانبه که ۱۰۰ میلیون دلار در سال است، دست یابیم.
 
لوکاشنکو ادامه داد: ما با رئیس جمهور ایران در این موضوع موافقیم که تحریم دوره و زمان فرصت‌هاست و این فرصت کنونی را که برای دو کشور ایجاد شده، نباید از دست داد.
 
وی افزود: بسیار خوشحال هستم که بگویم مواضع دو کشور در موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای بسیار یکسان و همگون است و هر دو کشور خواهان ساخت جهان عادل چندقطبی هستند.
 
رئیس جمهور بلاروس عنوان کرد: این را هم بگویم که دو کشور اعتماد کامل به یکدیگر دارند و مردم دو کشور هم از توسعه روابط دو کشور حمایت می‌کنم.
 
لوکاشنکو خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱، حجم تبادلات تجاری ۳ برابر شده است اما همه ما می‌دانیم این سبک بسیار دور است از آن انتظار و فرصت هایی که دو کشور دارند.
 
وی با بیان اینکه در گذشته اسناد توافق امضا شده بین کشورها به طور معمول اجرا نمی شدند، اظهار داشت: امروز فرصتی پیش آمد تا تاکید کنیم که هر آنچه در مورد آن توافق کردیم، باید بدون هرگونه حاشیه‌ به مرحله اجرا برسد.
 
رئیس جمهور بلاروس بیان کرد: نکته مهم این است که همه روابط و تماس‌هایی که میان دو کشور ایجاد شده باید در چهارچوبی گسترده‌تر ادامه پیدا کند.
 
لوکاشنکو عنوان کرد: هر دو کشور از دستاورهای علمی - فناوری بسیار خوبی برخوردار هستند و تصور می‌کنم این ابتکارات و طرح‌ها باید در آینده به مرحله تجاری و بازرگانی هم برسند.
 
وی یادآور شد: هجدهم ماه مارس تاریخ بسیار مهمی در روابط دوجانبه و رویداد سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور است.
 
 
رئیس جمهور بلاروس گفت: این سی‌امین سالگرد برقراری روابط دوجانبه بهانه بسیار خوبی است که سطح روابط را به سطح بسیار بالاتری ارتقا دهیم. امروز با همکار خوبم آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور در این مورد صحبت کردیم و از این فرصت استفاده کردیم.
 
لوکاشنکو افزود: همکاری‌های ما در زمینه‌های مختلفی از جمله انسانی و بشردوستانه ادامه دارد. همانطور که می‌دانید امروز همکاری‌ها در بعد پارلمانی هم توسعه پیدا خواهد کرد.
 
وی ابراز امیدواری کرد که اجرای نقشه راه و برنامه جامع همکاری‌ها، موافقتنامه‌ها و تفاهمنامه‌هایی که امروز به امضا رسید، به توسعه هرچه بیشتر و بلندمدت روابط دو کشور کمک کند.
 
رئیس جمهور بلاروس در پایان از آیت الله رئیسی دعوت کرد که بلاروس سفر کند تا بتوانیم ادامه گفت‌وگوهای دوجانبه را در میزبانی کنیم.
 
امضای نقشه راه همکاری‌های همه‌جانبه و هفت سند همکاری میان ایران و بلاروس
 مقامات ارشد ایران و بلاروس در حضور رئیسی و لوکاشنکو اسناد همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف تجاری، حمل و نقل، کشاورزی، فرهنگی و هنری، انتقال محکومان و سند برنامه اجرایی به مناسبت سی‌امین سال برقراری روابط دو کشور را به امضا رساندند.
 
 
این اسناد توسط وزرای خارجه، صمت، کشاورزی، راه و شهرسازی و دادگستری با همتایان بلاروسی آنها امضا شد.
 
پس از امضای اسناد، طرفین در نشست مطبوعاتی مشترک حضور یافتند.
 
انتهای پیام/