هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 فروردين 1402
ساعت 08:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 21 اسفند 1401 ساعت 14:50
يكشنبه 21 اسفند 1401 13:30 ساعت
2023-3-12 14:50:38
شناسه خبر : 365584
سنای فرانسه با وجود اعتراضات گسترده مردمی با اکثریت آراء به طرح جنجالی اصلاحات بازنشستگی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور رای داد.
سنای فرانسه با وجود اعتراضات گسترده مردمی با اکثریت آراء به طرح جنجالی اصلاحات بازنشستگی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور رای داد.

گروه بین الملل-رجانیوز: روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ اعلام کرد که مجلس سنای فرانسه سرانجام شامگاه شنبه با ۱۹۵ رای موافق در مقابل ۱۱۲ رای مخالف به طرح اصلاحات بازنشستگی امانوئل ماکرون ،رئیس جمهور این کشور رای مثبت داد.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم؛ به این ترتیب پس از صدها ساعت بحث، مجلس سنا طرح اصلاح حقوق بازنشستگی را تصویب کرد. الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه در توییتر نوشت: این مرحله مهمی در تکمیل اصلاحاتی است که آینده حقوق بازنشستگی ما را تضمین می کند. بورن افزود، او می خواهد تمام تلاش خود را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که این اصلاحات در روزهای آینده تصویب می شود.
 
اکثریت سناتورها پیش از این پنج شنبه شب به ماده متناظر اصلاحات در پیش نویس قانون رای مثبت داده بودند و اکنون کل پیشنهاد اصلاح حقوق بازنشستگی پذیرفته شده است.
 
اکنون انتظار می رود که این پیش نویس چهارشنبه آینده توسط کمیته مشترکی متشکل از اعضای مجلس سفلی و علیا مورد بررسی قرار گیرد. در صورت موافقت کمیته، رای گیری نهایی در هر دو مجلس احتمالا روز پنجشنبه برگزار خواهد شد. با این حال، در حال حاضر، نتیجه این رای گیری در مجلس سفلی، یعنی شورای ملی، هنوز نامشخص به نظر می رسد. حزب ماکرون برای کسب اکثریت به آرای متحدانش نیاز دارد.
 
اما با تصویب سنا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه یک گام به تحقق اصلاحات بحث برانگیز بازنشستگی نزدیکتر شده است. افزایش تدریجی سن بازنشستگی از ۶۲ سال به ۶۴ سال در این طرح پیش بینی شده است.
 
در فرانسه، صدها هزار نفر در سراسر کشور روز شنبه علیه این اصلاحات دولت تظاهرات کردند. وزارت کشور تعداد تظاهرکنندگان را ۳۶۸۰۰۰ نفر اعلام کرد.
 
اتحادیه ها خواستار تظاهرات و اعتصابات بیشتر در روز چهارشنبه شدند. آنها در یک بیانیه مشترک از دولت خواستند تا یک نظرسنجی از شهروندان انجام دهد.
 
افزایش سن رسمی بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ تنها یکی از دلایل این اعتراضات است. همچنین مناقشه درباره تعداد سال‌های مشارکت است. قبلا ۴۱ سال برای مستمری کامل لازم بود، در آینده باید ۴۳ سال باشد.
 
امانوئل ماکرون در حالی طرح اصلاح سیستم بازنشستگی کشور را ارایه کرده که صندوق بازنشستگی کشور با کسری قریب الوقوع مواجه است. بر این اساس از آنجایی که جمعیت رو به افزایش است، کارمندان باید با کمک‌های خود حقوق بازنشستگی بسیاری از مستمری بگیران را بپردازند. به زعم دولت برای اینکه میزان مستمری ثابت بماند، جمعیت باید کمی بیشتر کار کنند. اما منتقدان محاسبات دولت را زیر سوال برده و معتقدند دولت باید منابع مالی دیگری برای حفظ تعادل سیستم بازنشستگی پیدا کند.
 
بسیاری از رسانه‌های اروپایی معتقدند اعتراض به اصلاحات سیستم بازنشستگی فرانسه فروکش نمی‌کند و همچنان اعتصابات و اعتراضات گسترده‌ای در راه است.
 
انتهای پیام/