هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 آذر 1402
ساعت 04:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 دى 1401 ساعت 00:31
دوشنبه 26 دى 1401 00:17 ساعت
2023-1-16 00:31:07
شناسه خبر : 364081
صادرات نفت ایران در دسامبر گذشته به طور متوسط ۱.۱۳۷ میلیون بشکه در روز بود که ۴۲ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش داشت؛ این دستاورد دولت سیزدهم زمانی رقم خورد که تحریم‌های گسترده‌ی آمریکا علیه کشور پابرجا بوده و برجام نیز تقریبا متوقف شده است.
صادرات نفت ایران در دسامبر گذشته به طور متوسط ۱.۱۳۷ میلیون بشکه در روز بود که ۴۲ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش داشت؛ این دستاورد دولت سیزدهم زمانی رقم خورد که تحریم‌های گسترده‌ی آمریکا علیه کشور پابرجا بوده و برجام نیز تقریبا متوقف شده است.

گروه سیاسی-رجانیوز: افزایش فروش نفت در سال ۲۰۲۲، یکی دیگر از دستاوردهای دولت سیزدهم به‌شمار می‌رود. دستاوردی که با وجود تحریم‌های گسترده آمریکا علیه کشور و بن‌بست مذاکرات عملی شده و صادرات نفت به‌طور متوسط ۱.۱۳۷ میلیون بشکه در روز را حاصل کرده است.

 

به گزارش رجانیوز؛ فروش نفت به‌دلیل وجود تحریم‌های گسترده، تحت‌الشعاع قرار گرفته و کشور در سال‌های اخیر با افزایش بی‌سابقه‌ی تحریم‌ها، دچار مشکلات عدیده‌ای برای فروش نفت و درآمد نفتی خود بود. البته با روی کار آمدن دولت سیزدهم، اقدامات بسیاری برای فروش نفت انجام شد و طبق آمار رسمی نه تنها در فروش نفت رشد حاصل شد، بلکه تمرکز درآمدزایی تنها از راه فروش نفت نیز از بین رفت.

 

روز گذشته رویترز به نقل از «شرکت‌هایی که جریان صادرات نفت ایران را رصد می‌کنند» نوشت: «علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، صادرات نفت ایران به بالاترین حد خود در ۳ سال اخیر رسیده است.

 

به نوشته رویترز، صادرات نفت ایران در ۲ ماه آخر سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رسیده و با وجود تحریم‌های آمریکا، ایران سال ۲۰۲۳ را با صادرات محموله‌های نفتی بیشتر به چین و ونزوئلا آغاز می‌کند.

 

بنا بر گزارش رویترز، صادرات نفت ایران پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و بازگرداندن تحریم‌ها، محدود شد، اما صادرات نفت ایران در دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن افزایش یافته و بر اساس برخی برآوردها به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۹ رسیده است.

 

به نوشته رویترز افزایش صادرات نفت ایران در شرایطی رخ می‌دهد که گفت‌وگوها برای احیای برجام به‌بن‌بست رسیده و رقابت در بازار با نفت تخفیف‌داده‌شده روسیه وجود دارد.

 

«سارا وخشوری» مشاور شرکت انرژی «اس وی بی اینترنشنال» در گفت‌وگو با رویترز گفته است: صادرات نفت ایران در دسامبر گذشته به طور متوسط ۱.۱۳۷ میلیون بشکه در روز بود که ۴۲ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش داشت؛ یعنی بالاترین رقمی که «اس وی بی اینترنشنال» در سال ۲۰۲۲ بر اساس برآوردهای قبلی گزارش کرده بود.»

 

 

این امر نیز یکی دیگر از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم به‌شمار می‌رود که برخلاف وجود آشوب‌های داخلی توسط داعشی‌های وطنی و همچنین چینش سناریوهای مختلف توسط ضدانقلاب و همراهی آن‌ها توسط رسانه‌های معاند فارسی زبان لندن‌نشین، تحقق یافته و دولت توانست درآمد حاصل از فروش نفت را افزایش دهد و به این مهم دست یابد.

 

افزایش فروش نفت در دولت سیزدهم درحالی‌ست که دولت روحانی که مدعی بلد بودن زبان دنیا بود، نه‌تنها از فروش نفت ناتوان ماند، بلکه در اوج همه‌گیری کرونا در کشور نیز از واردات واکسن کرونا ناتوان بود.

 

همچنین لازم به ذکر است که این اتفاق زمانی افتاده است که دولت به‌دنبال افزایش میزان درآمد مالیاتی بوده و در تلاش است که بتواند در کنار داشتن درآمد حاصل از فروش نفت، درآمد دیگری نیز داشته باشد تا با وجود تحریم‌های گسترده آمریکا، دچار مشکل نشود.