هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 14 آذر 1401 ساعت 00:41
دوشنبه 14 آذر 1401 00:24 ساعت
2022-12-5 00:41:14
شناسه خبر : 363015
وزیر امور خارجه با ابلاغ پیام آیت‌الله رئیسی و دعوت رسمی از رئیس‌جمهور صربستان برای سفر به ایران، روابط تهران- بلگراد را سازنده و رو به گسترش در همه زمینه‌ها توصیف کرد.
وزیر امور خارجه با ابلاغ پیام آیت‌الله رئیسی و دعوت رسمی از رئیس‌جمهور صربستان برای سفر به ایران، روابط تهران- بلگراد را سازنده و رو به گسترش در همه زمینه‌ها توصیف کرد.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: حسین امیرعبداللهیان که صبح امروز یکشنبه به صربستان سفر کرده است در نشست خبری با وزیر خارجه صربستان گفت: سفر امروزم به بلگراد در پاسخ به دعوت رسمی وزیر خارجه صربستان انجام شده است. هشتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط ایران و صربستان را تبریک می‌گویم.

 
وزیر امور خارجه ادامه داد: روابط دو کشور مبتنی بر روابط سازنده و رو به توسعه در همه زمینه‌ها است.
 
امیرعبداللهیان افزود: علاوه بر ابلاغ سلام رئیس جمهوری آقای رئیسی، حامل دعوت رسمی از رئیس جمهور صربستان برای سفر به ایران هستم.
 
وی به گفت وگوی تلفنی با جوزپ بورل اشاره کرد و گفت: با آقای بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره رفع تحریم‌ها گفت و گو کرده و تاکید کردم که توافقی برای ایران مهم است که به نفع ملت ایران و پایدار باشد.
 
وزیر امور خارجه افزود: از تلاش‌های بورل، مورا و تعدای از وزیران خارجه که برای رسیدن به نقطه پایانی توافق تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم.
 
امیرعبداللهیان تاکید کرد: درباره همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی با وزیر خارجه صربستان گفت‌وگو کردیم و معتقد هستیم که صربستان یک کشور شرقی در غرب و یک کشور غربی در شرق است و ما آمادگی داریم شانزدهمین دور کمیسیون مشترک دو کشور را در آینده نزدیک برگزار کنیم.
 
وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به اغتشاشات اخیر در ایران، گفت: اغتشاشات در ایران با سو استفاده و مداخلات خارجی و جنگ ترکیبی همراه بود که ملت ایران از این جنگ با سربلندی بیرون آمد.
 
امیر عبداللهیان به نقش آمریکا در اغتشاشات اشاره و تاکید کرد: آمریکا و چند کشور غربی به دنبال ایجاد آشوب در ایران بودند و یکی از اهداف آمریکا وادار کردن ایران به دادن امتیازات بزرگ در میز مذاکرات بود.
 
وی به سفر اخیر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه به بلگراد برای پیگیری همکاری گازی و نفتی میان ایران و لهستان اشاره کرد و گفت: در حوزه همکاری‌های اقتصادی و انرژی آمادگی داریم تا اسنادی میان دو کشور امضا شود.
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: در حوزه انرژی نیز با یک کشور اروپایی قراردادی هم امضاء شده است.
 
امیرعبداللهیان تاکید کرد: در موضوع کوزوو نیز از تلاش‌های حمایت آمیز صربستان حمایت می‌کنیم.
 
وی در پاسخ به سوالی که درباره انحلال گشت ارشاد، گفت: در ایران در چارچوب دموکراسی و آزادی همه چیز به خوبی پیش می‌رود.
 
همچنین امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگار صرب مبنی بر اینکه آیا ایران ذخایر نفت و گازش را با صربستان مبادله می‌کند گفت: «در حوزه همکاری اقتصادی و انرژی آمادگی داریم سند بین دو کشور امضا شود و اگر درخواستی از سوی صربستان روی میز باشد با نگاه مثبت بررسی می‌کنیم».
 
وزیر خارجه صربستان نیز در واکنش به حمایت انگلیس از اغتشاشات در ایران و دستور سرکوب اعتراضات در لندن گفت: ما به استانداردهای دو گانه عادت کرده‌ایم کما اینکه این استاندارد دوگانه در مورد تمامیت ارضی صربستان نیز وجود دارد.
 
وی با اشاره به حوادث اخیر در ایران تاکید کرد که ما در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کنیم.
 
انتهای پیام/