هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 04:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 آذر 1401 ساعت 15:56
سه شنبه 8 آذر 1401 15:34 ساعت
2022-11-29 15:56:24
شناسه خبر : 362814
«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب در پیامی ویدیویی، دلایل خود برای حمایت از تیم ملی ایران را بیان کرد. او در این پیام ابراز امیدواری کرد که ایران با پیروزی در این مسابقه دل میلیون‌ها مسلمان را شاد خواهد کرد.
«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب در پیامی ویدیویی، دلایل خود برای حمایت از تیم ملی ایران را بیان کرد. او در این پیام ابراز امیدواری کرد که ایران با پیروزی در این مسابقه دل میلیون‌ها مسلمان را شاد خواهد کرد.

گروه ورزش-رجانیوز: عبدالباری عطوان، روزنامه نگار، تحلیلگر و نویسنده‌ی محبوب جهان عرب در اظهارات جدید خود از تیم ملی ایران حمایت کرد.

 

به گزارش رجانیوز؛ عبدالباری عطوان در پیام تصویری خود گفت: من در اردوگاه پناهندگان فلسطینی در دیر البلح در نوار غزه به دنیا آمده‌ام. تعدادی از اعضای خانواده‌ی من به خاطر محاصره نوار غزه و نرسیدن دارو و درمان مناسب جان باختند؛ محاصره‌ای که آمریکا و اسرائیل علیه این منطقه اعمال کردند. این آمریکا است که از اسرائیل حمایت می‌کند. ما از این همپیمانی شیطانی آمریکایی-اسرائیلی رنج می‌بریم.

 
وی سپس به دخالت‌های ویران کننده آمریکا در منطقه پرداخت و افزود: چه کسی عراق را ویران کرد؟ چه کسی عراق را اشغال کرد؟ چه کسی یک میلیون عراقی را قبل از تجاوز نظامی به این کشور به خاطره محاصره این کشور به قتل رساند؟ چه کسی یک میلیون برادر عراقی دیگر را بعد از این تجاوزگری نظامی به عراق به قتل رساند؟ چه کسی ناتو را برای ویران کردن لیبی اعزام کرد؟ آنها لیبی را ویران کردند. بیش از سیصد تا چهارصد هزار نفر جان خود را در بمباران آمریکا در لبیی از دست دادند.
 
عطوان بیان کرد: چه کسی الان سوریه را محاصره کرده است؟ چه کسی لبنان الان را محاصره کرده است؟ چه کسی خانه لبنانی‌ها را خراب کرده است؟ چه کسی قانون(تحریم) «قصیر» را علیه سوریه اعمال کرده است؟ چه کسی الان خاک سوریه را در اشغال دارد؟ چه کسی الان چاه‌های نفت و گاز سوریه را در تصرف خود دارد و این منابع را به سرقت می‌برد؟ آیا آمریکا نیست که همه این کارها را می‌کند؟! مگر آمریکا نیست که از جدایی‌طلب‌ها در سوریه حمایت می‌کند؟!
 
وی ادامه داد: چطور می‌توانیم کشوری را دوست بداریم که سرزمین‌های ما را تحت تاخت و تاز و یورش خود قرار داده و خاک ما را اشغال کرده است؟ چطور می‌توان برای چنین کشوری دست زد و آن را تشویق کرد؟ چنین کاری برای هر عربی شرم‌آور است که در کنار آمریکا قرار بگیرد و این کشور را در بازی با ایران تشویق کند.
 
این نویسنده مشهور عرب گفت: این مسئله برای من بسیار مهم است. آمریکا ما را محاصره می‌کند و به ما گرسنگی می‌دهد و سرزمین‌های ما را تخریب می‌کند و سراسر منطقه ما را به یک منطقه شکست‌خورده تبدیل می‌کند. آمریکایی‌ها سال‌ها است که نفت ما را به سرقت می‌برند و به ما فشار می‌آورند که قیمت نفت را کاهش دهیم تا اقتصادشان و اقتصاد غرب شکوفا شود اما اقتصاد ما اصلا برای آنها مهم نیست.
 
وی گفت: آمریکا ما(فلسطینی‌ها) را به تروریسم متهم می‌کند و ادعای اسرائیل مبنی بر اینکه ما تروریست هستیم را قبول می‌کند؛ در حالی که اسرائیل اشغالگر است. حالا ما باید در مقابل اشغالگری چه کار کنیم؟ آیا باید برای اشغالگران دست بزنیم و به آنها گل بدهیم؟ این اسرائیلی سرزمین من را اشغال و محاصره کرده و ثروت‌های مردم من را به یغما می‌برد. الان می‌بینید که یک کابینه نژادپرست روی کار می‌آید که بدتر از آپارتاید سابق آفریقای جنوبی است. چطور آمریکا از چنین رژیمی حمایت می‌کند و انواع سلاح به آن می‌دهد که شبانه روز ما را به قتل برساند؟ چطور از شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری و قدس حمایت می‌کند؟
 
عطوان تاکید کرد: من می‌خواهم تیم ایران را در مقابل آمریکا تشویق کنم. من می‌خواهم ایران را برای پیروزی تشویق کنم. من می‌خواهم پرچم ایران را بالا ببرم؛ همانطور که پرچم مغرب، عربستان، تونس و قطر را بالای سر بردم. من یک ملی‌گرا هستم. من طائفه‌گرا نیستم و هرگز نژادپرست نخواهم بود. من یک انسان مسلمان و عرب هستم.
 
وی افزود: من در برابر حمله آمریکا به عراق ایستادم. من در برابر ویران کردن لیبی ایستادم. من الان هم علیه محاصره سوریه و لبنان ایستاده‌ام.
 
این تحلیلگر عرب گفت: می‌خواهم که امروز ایران آمریکا را شکست بدهد و انشاالله این چنین خواهد شد و خوشحال خواهیم شد. میلیون‌ها مسلمان و همه ستم‌دیدگان جهان خوشحال خواهند شد چرا که این آمریکایی مغرور و متکبر و قلدر شکست خواهد خورد. مردم از شما(سران آمریکا) بیزارند. این نکته را بفهمید.
 
وی همچنین با اشاره به نفاق و دورویی آمریکایی‌ها و بهره‌برداری از مقوله حقوق بشر و آزادی بیان برای دستیابی به اهدافش و عهدشکنی سران آمریکا گفت: چه کسی از توافق هسته‌ای(برجام) خارج شد؟ چه کسی تنها دو سال بعد از امضای این توافق از آن خارج شد و علیه ایران تحریم وضع کرد؟ چهل سال است که تحریم‌ها علیه ایران وضع شده است. آیا شما در لوای دروغ‌پردازی‌های خود گوشت و پوست ما را می‌خواهید؟ ما رفتار و نفاق شما را دیدیم. ما چگونگی حمایت شما از اشغالگران را دیدیم. شما حتی خانه اروپا را ویران کردید. شما اوکراین را ویران کردید. اوکراین یک کشور مستقل بود و ملت مسالمت‌جویی داشت. شما از آنها به عنوان گوشت قربانی برای مقابله با روسیه استفاده کردید.
 
عطوان در پایان پیام تصویری خود بار دیگر تاکید کرد: انشا الله امشب جلوی تلویزیون خواهیم نشست و تیم ملی ایران را تشویق خواهیم کرد.
 
انتهای پیام/


کلیدواژه ها »