هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 05:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 آذر 1401 ساعت 14:12
سه شنبه 8 آذر 1401 13:50 ساعت
2022-11-29 14:12:55
شناسه خبر : 362805
فیلم‌های زیادی در این چند روز از برخورد تحقیرآمیز مردم با خبرنگاران صهیونیست در قطر منتشر شده است. این واکنش‌ها محدود به مردم کشورهای اسلامی نبوده و تقریبا هیچکس به آنها روی خوشی نشان نداده است.
فیلم‌های زیادی در این چند روز از برخورد تحقیرآمیز مردم با خبرنگاران صهیونیست در قطر منتشر شده است. این واکنش‌ها محدود به مردم کشورهای اسلامی نبوده و تقریبا هیچکس به آنها روی خوشی نشان نداده است.

گروه ورزشی-رجانیوز: هر چهار سال یکبار، جام جهانی تب فوتبال را در سراسر جهان به اوج می‌رساند و مردم را از سراسر دنیا گرد هم جمع می‌کند. جام‌جهانی قطر نیز از این قاعده مستثنی نیست اما یک تفاوت وجود دارد «در قطر جایی برای صهیونیست‌ها نیست».

 

به گزارش رجانیوز به نقل از گاردین؛ چند روز پیش فیلمی منتشر شد که هواداران مصری، خبرنگار اسرائیلی را دوره کردند و وقتی او می‌خواهد گزارش خود را شروع کند، همگی فریاد می‌زدند که «زنده باد فلسطین». این اتفاق اولین سرنخ برای فهم این موضوع بود که مسئله فلسطین در قطر زنده است.

 

با اختلاف زمانی خیلی کمی فیلم دیگری منتشر شد. تعدادی از هواداران لبنانی در حال قدم زدن در خیابان‌های قطر بودند اما وقتی خبرنگار اسرائیلی به آنها نزدیک شد، واکنش آنها این بود: «اسرائیلی وجود ندارد، فلسطین وجود دارد».

 

صدها هزار هوادار فوتبال از سراسر دنیا راهی قطر شدند، بخش زیادی از آن را مردم آسیا تشکیل می‌دهند که مسئله فلسطین برای آنها اهمیت زیادی دارد. اما این اتفاق زمانی جالب‌تر می‌شود که فیلم‌های وایرال شده محدود به هواداران ایرانی و عرب نیست. مردم از کشورهایی مانند برزیل هم از مصاحبه با خبرنگاران اسرائیلی امتناع می‌ورزند.

 

قطر از همان ابتدای میزبانی مرزبندی خود را با فرهنگ غربی مشخص کرد. آنها حضور هواداران همجنسباز را ممنوع کردند و فروش مشروبات الکلی نیز در خیابان‌های قطر ممنوع شد. غرب چندان از این سیاست‌ها استقبال نکرد اما واکنش خاصی نیز به آن نشان نداد. قطر با اینکه به صورت رسمی ارتباطی با اسرائیل ندارد، اما با اصرار و فشارهای فیفا اجازه ورود تعدادی از هواداران و رسانه‌های ساکن رژیم صهیونیستی را داد.

 

این اجازه البته با اما و اگرهای فراوانی همراه بود. آنها فقط اجازه استفاده از یک آژانس هواپیمایی را داشتند. البته قطر این تصمیم را برای سهولت سفر هواداران فلسطینی انجام داد. در ابتدا تحلیلگران معتقد بودند این گامی برای عادی کردن روابط قطر و رژیم صهیونیستی است اما گذشت زمان و رفتار مردم با خبرنگاران اسرائیلی، دوباره ثابت کرد نمی‌شود به این راحتی‌ها برای اسرائیل در میان کشورهای اسلامی جایگاهی قائل شد.

 

در بازی افتتاحیه که در استادیوم «البیت» برگزار شد، همه انتظار جام جهانی‌ای متفاوت در غرب آسیا را داشتند. هواداران قطری، پلاکارد بزرگی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «همگی خوش آمدید». البته شایان ذکر است که این پلاکارد مزین به پرچم فلسطین بود. خبرنگار گاردین به سراغ یکی از این افراد رفت و در‌این‌باره از او سوالی پرسید. وی پاسخ داد: «ما هوای مردم فلسطین را داریم. همه کشورهای اسلامی همراه خود پرچم فلسطین را به همراه دارند زیرا ما همراه آنهاییم».

 

از آغاز این رقابت‌ها تاکنون چهار هزار شهرک نشین و هشت هزار فلسطینی به قطر سفر کردند. تا پایان مسابقات پیش‌بینی می‌شود حدود بیست هزار نفر از سرزمین‌های اشغالی به قطر سفر کنند. البته این عدد ممکن است با توجه به عدم استقبال مردم از صهیونیست‌ها کاهش یابد.

 

حساسیت‌های بالای این رقابت‌ها، حدود یک میلیون نفر از سراسر جهان را گرد آورده است. در این دوره همچنین بر خلاف دوره‌های پیشین هواداران ایرانی زیادی نیز در رقابت‌ها حضور دارند. دیپلمات‌های رژیم صهیونیستی، به نمایندگان خود در قطر توصیه می‌کنند که هویت خود را پنهان کنند.

 

لیور هایات، دیپلمات رژیم صهیونیستی در نشست خبری گفت: «با نمادهای اسرائیل در عموم ظاهر نشوید و هویت اسرائیلی خود را برای مصالح شخصیتان مخفی کنید».

 

انتهای پیام/کلیدواژه ها »