هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 03:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 1 آذر 1401 ساعت 21:19
سه شنبه 1 آذر 1401 20:04 ساعت
2022-11-22 21:19:53
شناسه خبر : 362653
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در هراس از پیشرفت های هسته ای ایران ، به غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی ایران در سایت فردو واکنش نشان داد و مدعی شد با نگرانی پیشرفت های هسته ای ایران را با نگرانی زیرنظر داریم.
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در هراس از پیشرفت های هسته ای ایران ، به غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی ایران در سایت فردو واکنش نشان داد و مدعی شد با نگرانی پیشرفت های هسته ای ایران را با نگرانی زیرنظر داریم.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی دولت آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران ادعا کرد: ما مدت هاست مشاهده  کرده ایم که ایران سعی می کند زمان گریز هسته ای خود را کاهش دهد. به همین دلیل زمانی که کار  خود را آغاز کردیم  به سختی برای ورود دوباره به برجام تلاش کردیم. مشخصا هنوز به آن مرحله (احیای برجام) نزدیک نیستیم.

 
به گزارش رجانیوز؛ این مقام کاخ سفید ادامه داد: با این حال، ما نه تنها پیشرفت هسته ای آنها، بلکه توانایی موشکی درحال پیشرفت ایران را با نگرانی زیرنظر داریم و به همین دلیل قصد داریم اطمینان پیدا کنیم که تمام گزینه ها در دسترس رئیس جمهور خواهند بود.
 
پیش از این، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در دوحه قطر با در پیش گرفتن سیاست همیشگی واشنگتن درباره پیشرفت های ایران مبنی بر انکار اعلام کرد که نمی تواند آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی ایران در تاسیسات فردو را تایید کند.
 
محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در سایت فردو از روز دوشنبه آغاز شده است.
 
وی روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوس سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.
 
شورای حکام آژانس ۲۶ آبان ماه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی را با ۲۶ ری موافق، ۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع به تصویب شورای حکام آژانس رسید.
 
در پی قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرسازنده، سازمان انرژی اتمی چند اقدام را در گام نخست در دستورکار قرار داد و یکشنبه ۲۹ آبان اجرای آنها با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی‌سازی نطنز و فردو انجام شد.
 
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست با خبرنگاران تصریح کرد: اقدام به صدور قطعنامه در شورای حکام هیچ کمکی به حل و فصل مسائل فنی و پادمانی نخواهد کرد و صرفاً در روند همکاری های فنی اخلال ایجاد می کند. وی یادآور شد: این کشورها قبلا نیز دست به چنین اقدام غیرسازنده‌ای زدند و ایران مبتنی بر قانون مجلس شورای اسلامی اقدامات متقابل را نشان داد.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان طرف‌های اروپایی را به رفتار توأم با درایت و تدبیر و حرکت به سمت دیپلماسی دعوت کرد و هشدار داد: حرکت به سمت رفتارهای غیرسازنده روند دیپلماتیک را دچار خدشه خواهد کرد.
 
انتهای پیام/