هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 اسفند 1402
ساعت 08:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 29 آبان 1401 ساعت 12:41
دوشنبه 30 آبان 1401 15:00 ساعت
2022-11-20 12:41:25
شناسه خبر : 362583
پارلمان جمهوری آذربایجان موافقت کرده این کشور در سرزمین‌های اشغالی، سفارتخانه خود را دایر کند. این موضوع در حالیست که جمهوری اسلامی بارها  به آذربایجان در خصوص افزایش رابطه با رژیم صهیونیستی هشدار و چندی پیش رزمایشی در منطقه ارس برگزار کرد.
پارلمان جمهوری آذربایجان موافقت کرده این کشور در سرزمین‌های اشغالی، سفارتخانه خود را دایر کند. این موضوع در حالیست که جمهوری اسلامی بارها به آذربایجان در خصوص افزایش رابطه با رژیم صهیونیستی هشدار و چندی پیش رزمایشی در منطقه ارس برگزار کرد.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: حکومت باکو چه در زمان علی‌اف پدر و چه در زمان پسر، ناتوان‌تر از آن بوده است که روی پای خودش بایستد. پدر این ضعف را با «زیرکی» خاصی که داشت جبران می‌کرد اما پسرک از آن زیرکی بی‌بهره است و گمان می‌کند با گنده‌گویی می‌تواند پا در راهی بگذارد که پدر گذاشته بود.

 

به گزارش رجانیوز؛ جمهوری آذربایجان در ادامه مسیر افزایش رابطه خود با رژیم صهیونیستی پارلمان این کشور، در یک اقدام بی‌سابقه با افتتاح سفارت‌خانه در تل آویو موافقت کرده‌است. این اقدام در صورتی در حال انجام است که باکو در حال حاضر یکی از عمده دریافت کنندگان تجهیزات نظامی ساخت شرکت‌های صنایع دفاعی اسرائیل در منطقه قفقاز جنوبی است. همچنین با اظهارات گستخانه الهام علی‌اف پس از رزمایش مشترک سپاه و ارتش و تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران، گویا احساس کرده که با این سخنان می‌تواند در بازی بزرگان شرکت کند. اما با ادامه این روند قطعا علی‌اف کشور کوچکش را به سمت پرتگاهی به مانند اوکراین می‌برد که غیرقابل برگشت است و سر خود را به باد خواهدداد.

 

ریشه رابطه آذربایجان و رژِیم صهیونیستی

بعد از فروپاشی شوروی و استقلال آذربایجان، اسرائیل در به رسمیت شناختن آذربایجان جزو پیشگامان بود و سفارت خود را در سال ۱۹۹۳ در باکو افتتاح کرد. با این حال، آذربایجان در طول این سال‌ها با وجود روابط گسترده اقتصادی، تجاری و نظامی با این رژیم و برخورداری از دفاتر تجاری و گردشگری در اسرائیل تاکنون اقدام به افتتاح سفارت در این رژیم نکرده بود؛ چرا که از خشم دیگر کشورهای مسلمان نگران بود و نمی خواست در بین ملت‌های مسلمان منفور باشد. اما شکل گیری پیمان ابراهیم و عادی سازی روابط دیپلماتیک امارات، بحرین و سودان با رژیم صهیونیستی مهمترین اقدامی بود که با مشارکت بنیامین نتانیاهو(در دوره قبلی نخست وزیر اش) و دونالد ترامپ به ثمر رسید و تابوی رابطه کشورهای اسلامی با اسرائیل را شکست.
 
حال با قدرت یابی مجدد نتانیاهو در انتخابات اخیر سرزمین های اشغالی و احیای اتحاد نانوشته وی با عربستان سعودی، بار دیگر پیمان ابراهیم جانی تازه گرفته و آذربایجان این امر را فرصتی مناسب برای علنی و رسمی کردن روابط غیر رسمی خود با این رژیم دانسته است.
 
رفع اختلافات، عادی سازی روابط سیاسی و تبادل مجدد سفرا بین اسرائیل و ترکیه(بعد از اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از ترکیه در سال ۲۰۱۸) نیز از دیگر عواملی بود که، موانع پیش رو را از سر راه باکو برداشت و مسیر آغاز روابط دیپلماتیک رسمی را برای این کشور هموارتر کرد.
 
موافقت پارلمان جمهوری آذربایجان با افتتاح سفارتخانه در تل‌آویو
پارلمان باکو ۲۷ آبان، در اقدامی ضد اسلامی و ضد بشری، طرح افتتاح سفارتخانه در تل‌آویو واقع در فلسطین اشغالی را تصویب کرد. خبرگزاری جمهوری آذربایجان (آپا) خبر داده بود که وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد گشایش سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل، تصمیمی تاریخی است.
 
این اولین سفارتخانه یک کشور مسلمان با جمعیت عمده شیعه در اسرائیل است. خبرگزاری ترند آذربایجان نیز با اشاره به گشایش سفارت این کشور در سرزمین های اشغالی، به نقل از «کمال جعفراف» نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان گزارش داد که بحث های مربوطه، به دستور جلسه نشست پارلمان در روز ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) افزوده شده است.
 
در عین حال، مقوله تاسیس دفتر نمایندگی جمهوری آذربایجان در رام الله فلسطین نیز در دستور جلسه پارلمان این کشور گنجانده شده است.
 
«آرکادی پومرانتس» از مقام‌های رژیم اسرائیل به خبرگزاری «ترند نیوز» گفت: «اسرائیل و  جمهوری آذربایجان کشورهای برادر هستند و روابط دوستانه سطح بالایی دارند. ایجاد سفارت کمک قابل توجهی به روابط  جمهوری آذربایجان و اسرائیل خواهد کرد. این یک گام بزرگ رو به جلو است که روابط ما را به سطح بالاتری ارتقا می‌دهد. تصمیم مربوطه به تمام دنیا نشان می دهد که فارغ از مذهب، همه می‌توانند در دوستی و هماهنگی زندگی و از یکدیگر حمایت کنند».
 
این سفارتخانه که کارهای احداث آن طی چند ماه قبل در جریان بوده، قرار است در تل‌آویو - جایی که باکو هم‌اکنون دفتر گردشگری و دفتر نمایندگی تجاری دارد - افتتاح شود.
 
روابط نظامی جموری آذربایجان با رژیم صهیونیستی 
جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی از روابط خوبی برخوردارند. باکو در حال حاضر یکی از عمده دریافت کنندگان تجهیزات نظامی ساخت  شرکت  های صنایع دفاعی اسرائیل در منطقه قفقاز جنوبی است.
 
 
بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی چندی پیش به صورت سرزده از جمهوری آذربایجان بازدید و با وزیر دفاع و رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.
 
رژیم صهیونیستی یکی از عوامل اصلی پشت پرده تنش‌ها در قره‌باغ است و این رژیم در تلاش است تا ژئوپلیتیک منطقه را به نفع مقاصد خود تغییر دهد.
 
باوجود امضای موافقنامه های صلح بین ایروان و باکو، دو طرف بارها نیروهای یکدیگر را به نقض آتش بس متهم و در مناطق مرزی در قره باغ درگیر شده‌اند.
 
تاسیس اردوگاه‌ یهود در جمهوری آذربایجان
وبگاه «میدل ایست مانیتور» به نقل از روزنامه «جروزالم پست» در روز شنبه‌ی هفته جاری نوشت که رژیم اسرائیل با بهانه کمک به یهودیان مقیم روسیه و انتقال آن‌ها به خارج از این کشور، اردوگاه‌های موقت آوارگان  در جمهوری آذربایجان برقرار می‌کند.
 
رسانه‌های صهیونیستی مدعی شده‌اند که رژیم اسرائیل ۲۵ میلیون دلار برای یهودیان روسی که به دنبال مهاجرت هستند در نظر گرفته است.
 
بهانه تل آویو در اجرای این طرح کمک به فرار یهودیان مقام روسیه از عدم اعزام به جبهه نبرد با اوکراین در لباس ارتش روسیه است.
 
اخیرا نیز رسانه‌ها از توافقات بین جمهوری آذربایجان و رژیم موقت صهیونیستی در حوزه ترابری هوایی و امنیت سایبری خبر دادند.
 
به گزارش خبرگزاری دولتی «آذرتاج»، «رشاد نبی اف» وزیر توسعه دیجیتال و حمل و نقل آذربایجان چندی قبل  در سفر به فلسطین اشغالی دیدارهای دوجانبه‌ای با مقام‌های رژیم اسرائیل برگزار کرد که در این بازدید، توافقنامه حمل و نقل هوایی بین وزارت حمل و نقل جمهوری آذربایجان و وزارت حمل و نقل و ایمنی راه تل آویو امضا شد.
 
باکو و تل آویو روابط نظامی گسترده‌ی دارند به طوریکه الهام علی‌اف اخیرا گفت که این کشور به طور گسترده از رژیم  اسرائیل پهپادهای موسوم به «مهاجم آسمان» و «هاروپ» خریداری کرده و این موضوع دیگر بر کسی پوشیده نیست؛ پهپادهایی که هم برای شناسایی و هم نبرد کاربرد دارند.
 
کمک آذربایجان به اسرائیل در قاچاق آرشیو اسناد هسته‌ای ایران 
«راشل آوراهام» تحلیلگر ضد ایرانی و ضد ارمنی مرکز سفادی اسرائیل در مقاله ای که سایت اسرائیل هایوم منتشر کرد می‌گوید باکو به اسرائیل در قاچاق آرشیو هسته‌ای ایران کمک کرده‌است.
 
این تحلیل‌گر در ابتدا با پیش کشیدن ادعاهای قدیمی سران باکو در خصوص اشغال منطقه قره‌باغ، می‌نویسد:
 
«تنش بین ارمنستان و آذربایجان بار دگر آغاز شده است. در ۱۲ ژوئیه در منطقه تاووش، درگیریی بین دو کشور روی داد. از آن پس با وجود پاندمی کرونا، اعتراضات گسترده‌ای از طرف ارامنه دیاسپورا بر ضد آذربایجان شروع شده است و اکنون رادیو اروپای آزاد گزارش داده که ارمنستان، آذربایجان را متهم به شروع حمله نموده و دولت آذربایجان نیز این ادعا را رد کرده است. من بر این باورم که در طول این وقایع آنچه اهمیت حیاتی دارد، تشویق حکومت اسرائیل به ادامه حمایت از آذربایجان هست که یکی از معدودترین متحدین ما در دنیای اسلام به شمار می رود، آن هم در این زمان که نیاز مبرمی به آن داریم.»
 
این نویسنده ذیل روابط بین آذربایجان و اسرائیل می نویسد:
 
«جامعه یهودیان آذربایجان از دولت آذربایجان حمایت می کنند و به گفته رابی ایسایف آذربایجانی‌ها تمام یهودی‌های جهان را با دید مثبت می‌نگرند و همیشه حامی آنها هستند. صدها سال است که مردم یهود به خوبی در آذربایجان زندگی می‌کنند. آنجا هیچ نشانی از یهودی ستیزی وجود ندارد. اسرائیل برای آذربایجان بسیار مهم است. آذربایجان می‌داند که اسرائیل همیشه حامی این کشور است و باید تاکید کنیم آذربایجان فقط یک حامی تجاری نیست بلکه یک حامی منطقه‌ای است».
 
 
 
 
این تحلیلگر در ادامه می گوید: «طبق گزارش های رسانه‌های خارجی، آذربایجان در عملیات قاچاق آرشیو هسته‌ای ایران کمک کرده‌است از این رو یک آذربایجان قدرتمند که بتواند چشم و گوش اسرائیل در تهران باشد و از تجاوز ارامنه از خود دفاع کند، از بهترین منافع اسرائیل است. علی رغم این پاندمی دولت اسرایئل باید برای کمک به آذربایجان در این برهه حیاتی هر کاری که ممکن است انجام دهد».
 
تروریست هایی که از آذربایجان آمده بودند!
مهرســـال ۱۳۹۹ در جریان درگیری‌های نظامی ارمنســـتان و جمهوری آذربایجان، خبرهایی از حضور تروریست‌های تکفیری در این نبرد به گوش می‌خورد. منابع امنیتی معتقد بودند ترکیه که ارتباط مستحکمی با تروریست‌های تکفیری در سوریه دارد، این تروریست‌ها را به آذربایجان منتقل کرده اســـت تا با اســـتفاده از تجارب نظامی آنها، بتوانند ارمنستان را شکست دهد. انتشار اخبار و تصاویر تروریســـت‌های تکفیری در آذربایجان، صحت گفته‌های منابع امنیتی را تایید می‌کرد. همین مساله زمینه‌ساز طرح سوال خبرنگاران از الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان شد. او با رد موضوع، به این نکته استناد کرد که تاکنون سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی دولت‌های نگران از حضور تروریســـت‌ها در قره‌باغ سندی دال بر حضور این نیروها در این منطقه به طور رسمی به باکو ارسال نکرده‌اند!
 
دوســـال بعد از تکذیب حضور تروریستهای تکفیری در باکو، یک عملیات تروریستی در شیراز، واقعیت‌هایی که علی‌اف و فرقه تروریستی همسو با آن درتالش برای مخفی کردن آن بودند، افشا شد. براساس اطلاعیه‌های که وزارت اطلاعات منتشر کرده بود، عنصر اصلی هدایت و هماهنگ کننده عملیات تروریســـتی شـــاهچراغ در داخل کشـــور، تبعه جمهوری آذربایجان بوده که از فرودگاه بین المللی حیدر علی‌اف در باکو پرواز کرده و از مرز هوایی فرودگاه امام خمینی وارد کشور شده است. علاوه بر این فرد، ایران بیش از ۲۰ نفر دیگر را دستگیر کرد که به‌دنبال عملیات مشابه در کشور بودند.
 
این افراد دستگیرشده همگی تبعه کشورهای جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان بودند. حال و پس از این اقدام تروریستی و دستگیری سایر تروریستهای تکفیری تبعه آذربایجان، ایران باید هشـدار دوسال قبل خود مبنی‌ بر اینکه اجازه لانه‌گزینی به تروریستها؛ چه از جنس تکفیری و چه از جنس صهیونیستی را در اطراف مرزهایش نخواهد داد را عملی کند و باکو را از تبعات تکفیریپروری آگاه سازد.
 
الهام خیالی‌تر از زلنسکی است!
رئیس جمهور آذربایجان با تحریک طرف‌های خارجی در حال قدم گذاشتن در جاده‌ای است که ولادیمیر زلنسکی قدم گذاشته و الهام هم با اصرار بیش از اندازه به سیاست‌های مناقشه برانگیزش می‌تواند در نهایت منطقه را وارد جنگ دیگری کند. باکو باید بداند این وضعیت شاید برای ایران نیز هزینه‌هایی داشته باشد اما همزمان فرصت‌هایی را نیز خواهد آفرید، فرصت‌هایی که درگیری‌های چند سال اخیر منطقه موفقیت‌های محور مقاومت را در استفاده از آنها اثبات کرده است. با این وجود آذربایجان قطعا بازنده‌ قطعی خواهد بود بویژه اینکه با اوکراین تفاوت‌های زیادی دارد. علی‌اف باید مراقب دهان و دندان خود باشد تا خرد نشود!
 
انتهای پیام/


25
پسندیدم

دیدگاه کاربران

باید آذربایجان را دوباره پس بگیریم

یک ضرب المثل عریی می گوید... اقتل الموذی قبل ان یوذی.... یعنی موذی را بکش قبل از اینکه موذیگری کند..... این نهال کج و کوله مسمومی که در جمهوری آذربایجان با کمک و ابیاری صهیونیست ها و دشمنان اسلام در حال رشد می باشد را قبل از اینکه به درختی مسموم تر تبدیل شود بخشکانید.... فردا خیلی دیر است.....