هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1402
ساعت 04:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 آبان 1401 ساعت 11:13
چهارشنبه 25 آبان 1401 11:02 ساعت
2022-11-16 11:13:07
شناسه خبر : 362497
نشست تجاری ایران و روسیه با حضور هیئت یکصد نفره متشکل از شرکت‌های تجاری و اقتصادی فعال در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و بازرگانی، مدیران عالی و نمایندگان شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تجارت با روسیه برگزار شد.
نشست تجاری ایران و روسیه با حضور هیئت یکصد نفره متشکل از شرکت‌های تجاری و اقتصادی فعال در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و بازرگانی، مدیران عالی و نمایندگان شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تجارت با روسیه برگزار شد.

گروه سیاسی-رجانیوز: نشست تجاری ایران و روسیه با حضور هیئت یکصد نفره متشکل از شرکت‌های تجاری و اقتصادی فعال در حوزه‌های مختلف صنعتی ، کشاورزی و بازرگانی به ریاست سرگئی کاترین رئیس اتاق صنعت و بازرگانی روسیه و مدیران عالی و نمایندگان شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تجارت با روسیه ۲۴ آبان در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد. 

 

به گزارش رجانیوز؛ پیش از آغاز رسمی این نشست بزرگ تجاری که به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، شافعی رییس اتاق ایران و سرگئی کاترین رئیس اتاق صنعت و بازرگانی روسیه در یک ملاقات دوجانبه ضمن مرور آخرین تحولات در روابط اقتصادی دو کشور، مهمترین موضوعات در دستور کار همکاری‌های تجاری دو کشور نظیر کریدور شمال و جنوب، گمرکات، حمل و نقل، کشتیرانی در خزر، راه آهن، نقل و انتقالات بانکی، سرمایه گذاری ، همکاری‌های استانی و همکاری‌ در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. 

 

دکتر صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه که یکی از سخنران‌های نشست بود، ضمن مهم دانستن این همایش اقتصادی ، به اراده جدی روسای جمهور دو کشور برای ارتقاء سطح روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه و اقدامات و رایزنی‌های انجام شده بین مقامات دو کشور در یکسال و نیم  گذشته اشاره نمود و بر این نکته تاکید نمود که زمینه و بسترهای لازم در حوزه‌‌های مختلف حمل و نقل ریلی و دریایی و جاده‌ای و ترکیبی، تسهیل امور گمرکی،  ترانزیت،  ایجاد زیرساخت‌های لازم بندری و راه آهن، سرمایه‌گذاری‌ها، تسهیلات برای نقل و انتقالات پولی و بانکی و... آماده شده است و در صورت برنامه‌ریزی و تلاش بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور دستیابی به هدف ۵ میلیارد دلار تجارت خارجی ایران و روسیه امکانپذیر خواهد بود. 

 

آقای سرگئی کاترین رئیس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه نیز در این نشست بر موضوع مهم حمل و نقل(کریدورها) و تسهیل تبادلات با ارزهای ملی دو کشور به عنوان دو موضوع مهم که می‌تواند در ارتقاء تجارت و همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه تاثیر گذار باشد،  تأکید نمود. ایشان همچنین خروج شرکت‌های خارجی از روسیه بدلیل تحریم‌ها را فرصتی مناسب برای شرکت‌های موفق ایرانی توصیف کرد که می‌بایست برای آن برنامه‌ریزی کرد. در ادامه این نشست نمایندگان  و مدیران شرکت‌های دو کشور در نشست‌های مشترک دو جانبه به بررسی راه‌های توسعه همکاری‌ها پرداختند.

 

لازم‌ به ذکر است که هیات روسیه در دو بخش و برنامه جداگانه،  برای دیدار از اصفهان و رشت و انجام مذاکرات و رایزنی‌های تجاری با مقامات استانی و بخش خصوصی امروز عازم استان‌های اصفهان و گیلان خواهد شد.کلیدواژه ها »