هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 مهر 1402
ساعت 09:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 23 آبان 1401 ساعت 12:27
دوشنبه 23 آبان 1401 11:54 ساعت
2022-11-14 12:27:24
شناسه خبر : 362435
در قطر ۲۰۲۲، همانطور که در شب سیزده‌به‌در ازقرعه‌ای که عادل احمد قطری برای ایران درآورد، تیم‌ملی فوتبال در گروه B رقابت‌ها قرارگرفته و با تیم‌های انگلیس، ولز و ایالات متحده آمریکا برای صعود از گروه صف‌آرایی می‌کند.
در قطر ۲۰۲۲، همانطور که در شب سیزده‌به‌در ازقرعه‌ای که عادل احمد قطری برای ایران درآورد، تیم‌ملی فوتبال در گروه B رقابت‌ها قرارگرفته و با تیم‌های انگلیس، ولز و ایالات متحده آمریکا برای صعود از گروه صف‌آرایی می‌کند.
گروه ورزشی رجانیوز: همه‌ی چشم‌ها به قطر دوخته شده‌است، جایی که قراراست بیست‌ودومین دوره از رقابت‌های جام‌جهانی برگزار شده و به سان گذشته قلب و روح طرفداران فوتبال را پس از گذشت چهار سال به تسخیر خود دربیاورد.
 
این خاصیت فوتبال است، آن‌هم فوتبال ملی که موفقیت تیم‌ها برای ملت‌هایشان در درجه‌ی اول قرار گرفته و سایر قیدوبندهای نامرتبط به گوشه‌ای انداخته می‌شوند.
 
 
در این‌جا نیز تیم ملی فوتبال ایران برای سومین دوره‌ی پیاپی قرار است در میدان‌گاه جهانی چشم‌ها را به خود دوخته و خاطرات تلخ‌وشیرین گذشته را سرمه‌ی چشم خود کند تا درس‌های آموخته‌شده‌ی قبلی را در جهت موفقیت تیم و شادی‌آفرینی برای مردم به ارمغان بیاورد.
 
 
به‌گزارش رجانیوز؛ در قطر ۲۰۲۲، همانطور که در شب سیزده‌به‌در ازقرعه‌ای که عادل احمد قطری برای ما درآورد، تیم‌ملی فوتبال در گروه B رقابت‌ها قرارگرفته و با تیم‌های انگلیس، ولز و ایالات متحده آمریکا  برای صعود از گروه صف‌آرایی می‌کند. به‌همین منظور رجانیوز، به صورت اجمالی رقبای ایران را در این مسیر که معمولی، هیجان‌انگیز و امیدوارکننده است، بررسی خواهدکرد
 
 
سه‌شیرها و تکرار آنچه که در این سال‌ها آرزویش را دارند؛ بازگشت به خانه
تیم ملی فوتبال انگلیس با لقب سه شیرها از سال ۱۸۷۲ در مسابقات بین المللی به نمایندگی از کشور انگلستان حاضر می‌شود.
 
انگلیسی‌ها که خود را خالق فوتبال می‌دانند در ۱۵ دوره از رقابت‌های جام‌جهانی حضور داشته و در این مدت تنها یکبار آن‌هم سال ۱۹۶۶ توانستند در خانه به مقام قهرمانی دست پیداکنند.
 
 
از آن پس بود که انگلیس هیچگاه نتوانست در این رقابت‌ها خاطرات سال ۱۹۶۶ را زند‌ه کرده و قهرمانی را به خانه بازگرداند. اوج دستاورد انگلیس در این سال‌ها به چهارمی در ۱۹۹۰ و ۲۰۱۸ بر‌می‌گردد که اصلا برا طرفداران این تیم رضایت‌بخش نبوده و نخواهد بود.
 
 
 
اما سه‌شیرها امیدوارند که در این‌دوره از رقابت‌ها به رویای دیرین خود دست‌یافته و بعد از حدود ۵۰ سال جام قهرمانی جهان را لمس کنند. آنها برای دست‌یافتن به این مهم، درگروه نهم مقدماتی جام جهانی با تیم های لهستان، آلبانی، مجارستان ،آندورا و سن مارینو همگروه بودند که نهایتا توانستند مقتدرانه با ۸ برد، ۲ مساوی و بدون باخت و کسب ۲۶ امتیاز به عنوان تیم نخست راهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شوند.
 
 
هدایت این تیم را گرت ساوت‌گیت برعهده داشته که روزگاری در تیم ملی این کشور نیز بازی کرده وهمه‌ی فوتبال‌دوستان او را با خاطره‌ی بازی نیمه‌نهایی یورو ۹۶ به‌خاطر دارند. جایی‌که ساوت‌گیت پنالتی تیمش را خراب کرد تا انگلیس مقابل رقیب سنتی خود آلمان شکست خورده و از راه‌یابی به فینال این رقابت‌ها ناکام بماند.
 
 
اما او در مسیر مربی‌گری نشان‌داده تفاوت‌های عمده‌ای با دوران بازیگریش داشته چرا که ساوت‌گیت در همین مدت کوتاه توانسته انگلیس را به نیمه‌نهایی جام جهانی (که بزرگترین دستاورد این تیم در جام‌جهانی پس از سال۶۶ است) و فینال یورو رسانده و قرار است با اتکا به ستارگان و بازیکنان جوان به آن رویای دیرین جامه‌ی عمل بپوشاند. هرچند نتایج اخیر این تیم در لیگ ملت‌های اروپا، شکست سنگین‌شان برابر مجارستان و نهایتا سقوط به سطح دو لیگ ملت‌ها اندکی طرفداران این تیم را با نگرانی مواجه‌کرده‌است.
 
 
سه‌شیرها اما همچنان مصمم و امیدوارند. امیدوار به ستاره‌های ریزودرشتی که هم باتجربه و هم باانگیزه‌ی مضاعف نسبت به گذشته، به چیزی جز جامی را که سیلویو گاتزانیگای ایتالیایی آن را طراحی کرد، رضایت نخواهند داد. از هری‌ کین کاپیتان این تیم که اتفاقا در دوره‌ی قبل به مقام آقای‌گلی رقابت‌ها دست پیدا کرد و مهترین بازیکن این تیم خواهد بود تا جوان‌هایی چون فیل فودن، دکلان رایس، جود بلینگهام و میسون مونت، همگی  به قطر آمده‌اند تا برابر ایران و سایر تیم‌ها صف‌آرایی کرده و باهدف اولیه‌ی صدرنشینی در گروه ماموریت خود را آغاز کنند.
 
 
تیم ملی فوتبال انگلیس در اولین بازی خود ۳۰ آبان ماه به مصاف تیم ملی ایران خواهد رفت.
 
ساکنین سرزمین قلعه‌ها درپی آبروداری در دومین حضور
تیم‌ملی ولز پس از غلبه بر اوکراین توانست بر طلسم ۶۴ ساله پایان داده و به عنوان آخرین تیم از اروپا بلیط حضور در جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر را به دست آورد.
 
 
اولین و آخرین حضور ولز در جام‌جهانی، پیش از دوره فعلی به ۶ دهه قبل بر می‌گردد؛ جایی که این تیم با گل پله که آن زمان ۱۷ سال داشت، مغلوب برزیل شد تا از راهیابی به نیمه‌نهایی جام‌جهانی ۱۹۵۸ بازبماند.
 
 
ولز با تک ستاره‌های خود در دهه‌های اخیر نتوانسته در فوتبال اروپا خودی نشان دهد و جالب اینجاست که برای اولین بار در سال ۲۰۱۶، حضور در جام ملت‌های اروپا را تجربه کرد و تا نیمه‌نهایی بالا آمد تا نشان دهد اگر وارد یک تورنمنت شود، می‌تواند تیم خطرناکی باشد. 
 
 
راب پیج سرمربی این تیم که اولین حضور خود در جام‌جهانی را تجربه می‌کند در دوران بازیگری سالها در تیم فوتبال واتفورد بازی کرده و ۴۱ بار نیز پیراهن تیم‌ملی ولز را پوشیده‌است. جالب آنکه او قبل از این، هدایت تیم زیر ۲۱ سال ولز را برعهده داشت که پس از استعفای رایان گیگز اسطوره فوتبال ولز مربی‌گری تیم بزرگسالان را قبول کرد.
 
 
این تیم اما در ده دیدار اخیر  نتایج خوبی به‌دست نیاورده و با پنج شکست، سه تساوی و فقط دو برد در تمامی رقابت‌ها، چشم به درخشش ستارگان خود دوخته‌است.
 
 
بهترین بازیکن ولز بدون‌شک گرت بیل بوده که بهترین گلزن ملی ولز و نقش‌آفرین اصلی صعود این تیم به جام جهانی بود که در کنار ستارگانی چون آرون رمزی، بن دیویس و دنیل جیمز به دنبال شگفتی‌سازی و حفظ آبرو در قطر خواهند بود. 
 
و این یانکی‌های متزلزل
آخرین رقیب ایران در مرحله گروهی این رقابت‌ها آمریکا است و ازقضا به سبب حساسیت‌های روز پایانی مسابقات باید منتظر جدالی مهیج و سرنوشت‌ساز باشیم.
 
تیم ملی مردان آمریکا برخلاف تیم ملی زنان این‌ کشور افتخارات و موفقیت‌های به مراتب پایین‌تری را کسب کرده و نتوانسته طی این سال‌ها انتظارات طرفداران این تیم را برآورده کند.
 
هرچند فوتبال در کشور آمریکا جزو سه ورزش محبوب نبوده و اصلا با این نام در آنجا مرسوم نیست. فوتبال در ایالات متحده ورزشی است که ما با نام راگبی می‌شناسیم و فوتبال مرسوم در جهان در این کشور تحت عنوان ساکر قلمداد می‌شود.
 
 
با این‌حال این به آن‌ معنا نیست که ورزش فوتبال در آن کشور خالی از اهمیت باشد. یانکی‌ها در اولین دوره‌ی جام‌جهانی کنار ۱۲ کشور دیگر حضور داشته و توانستند تا مرحله‌ی نیمه‌نهایی بالا بیایند و نهایتا در اینجا بود که با قبول شکست برابر آرژانتین، از رسیدن به فینال مسابقات بازماندند و تا کنون نتوانستند حتی از مرحله‌ی یک هشتم نهایی بالا آمده و به نزدیکی آن افتخار خاطره‌ساز برسند.
 
 
افتخارات تیم ملی آمریکا اما به ۱۰ حضورش در جام جهانی و مقام سومی‌اش در اولین دوره این رقابت‌ها محدود نمی‌شود. این تیم که در حضورهای قبلی‌اش در جام جهانی ۶ بار حداقل به مرحله یک هشتم نهایی راه یافته است، ۱۶ بار نیز در جام ملت‌های آمریکای شمالی و مرکز شرکت داشته و ۷ مرتبه موفق به کسب عنوان قهرمانی شده است.
 
 
تیم ملی آمریکا با توجه به عملکرد خوب ستارگان جوان خود توانست جواز سفر به قطر را کسب کند. شاگردان گرگ برهالتر در دور پایانی از بازی‌های مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ از ۱۴ بازی خود ، ۷ برد ۴ تساوی و ۳ شکست را بدست آوردند و نهایتا با ۲۵ امتیاز بالاتر از کاستاریکا و بعد از کانادا و مکزیک به صورت مستقیم به جام جهانی راه پیدا کردند.
 
این عملکرد و صعود لحظه آخری آمریکا انتقاداتی را برای این تیم به همراه داشت و نتایج اخیر این تیم یعنی شکست برابر ژاپن و تساوی مقابل تیم نصفه‌و‌نیمه‌ی عربستان گواه آن است که یانکی‌ها از استحکام و توانمندی کافی برای جدال‌های سخت قطر ۲۰۲۲ برخوردار نیستند‌.
 
آن‌چه برای این تیم و طرفدارانش امیدوارکننده است، نفرات و ستاره‌های جوان آن بوده که در لیگ‌های معتبر جهانی درحال فعالیتند. از مت ترنزی آرسنال، سرجینیو دست میلان، کوین پاردس ولفسبورگ و وستون مک کنی یوونتوس تا ستاره‌ی نامدار این تیم یعنی کریستین پولیسیچ که در چلسی توپ می‌زند، همگی این امید را به طرفدارن آمریکا می‌دهند تا معادلات را دگرگون کرده و امیدهای این تیم را بالاتر ببرند.
 
 
با این اوصاف امیداست که تیم ملی فوتبال ایران با حضور کارلوس  کی‌روش بتواند در برابر این تیم‌ها بازی خوبی را به نمایش گذاشته و مشخصا با اندکی تلاش و امید مهیای حضور در مرحله‌ی بعدی رقابت‌ها و دیدار با یکی از تیم‌های صعود کرده از گروه اول رقابت‌ها شود.