هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 مهر 1402
ساعت 11:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 23 مرداد 1401 ساعت 15:38
يكشنبه 23 مرداد 1401 13:56 ساعت
2022-8-14 15:38:32
شناسه خبر : 359838
رزمایش مشترک «تک تیرانداز مرز» برای اولین‌بار در طول چند دهه گذشته، توسط مهمترین کشورهای ضدآمریکایی آن هم در نزدیکی مرزهای این کشور در حال برگزاری است. این رزمایش بزرگ درست یک روز پس از اتمام رزمایش فرماندهی جنوبی آمریکا برگزار شد.
رزمایش مشترک «تک تیرانداز مرز» برای اولین‌بار در طول چند دهه گذشته، توسط مهمترین کشورهای ضدآمریکایی آن هم در نزدیکی مرزهای این کشور در حال برگزاری است. این رزمایش بزرگ درست یک روز پس از اتمام رزمایش فرماندهی جنوبی آمریکا برگزار شد.
گروه سیاسی-رجانیوز: از روز گذشته رزمایش نظامی مشترک ایران، روسیه و چین در آب‌های سرزمینی ونزوئلا آغاز شده است. این رزمایش به فرماندهی روسیه از ۱۳ آگوست(۲۲ مرداد) آغاز شده و تا ۲۷ آگوست(۵ شهریور) به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.
 
در کنار این رزمایش، مسابقات بین‌المللی ارتش‌های جهان نیز در حال برگزاری است. روسیه از سال ۲۰۱۵ این مسابقات را پایه‌گذاری کرد. در این مسابقات، کشورها در بخش‌های مختلف ورزشی-نظامی به رقابت می‌پردازند. ونزوئلا در حالی امسال میزبان این بازی‌هاست که سه کشور چین، روسیه و ایران به همراه ده‌ها کشور دیگر در این مسابقات شرکت می‌کنند.
 
در کنار این مسابقات سه کشور چین، روسیه و ایران یک رزمایش مشترک با عنوان «تک تیرانداز مرز» در این منطقه انجام می‌دهند.
 
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از برگزاری رزمایش مشترک بزرگ ایران، روسیه و چین در شمال غرب ونزوئلا استقبال کرده و آن را «به چالش کشیدن آمریکا» توصیف کرد.
 
 
 
آخرین رزمایش مشترک این سه کشور به میزبانی ایران با عنوان «کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲» در منطقه شمال اقیانوس هند برگزار شد.
 
در یک قدمی آمریکا
آمریکا مناطق کارائیب، آمریکای مرکزی و لاتین را بر اساس دکترین «مونرو» جزو حیاط خلوت سنتی خود به حساب می‌آورد. ایالات متحده در طول تاریخ شکل‌گیری خود همیشه به عنوان یک قدرت سلطه‌گر شمالی سعی کرده بر این کشورها سیطره داشته باشد. همچنین آمریکا بارها با کودتاهای نظامی در امور داخلی این کشورها دخالت کرده است.
 
رزمایش مشترک «تک تیرانداز مرز» برای اولین‌بار در طول چند دهه گذشته، توسط مهمترین کشورهای ضدآمریکایی آن هم در نزدیکی مرزهای این کشور در حال برگزاری است. همچنین این رزمایش بزرگ درست یک روز پس از اتمام رزمایش فرماندهی جنوبی آمریکا برگزار شد.
 
«جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی به «واشنگتن فری‌بیکن» گفت: «روسیه و متحدانش ایران و چین با حضور در این تمرینات نظامی در ونزوئلا در آستانه نمایش قدرت بزرگی هستند. با عادی‌سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم».
 
گذار از نظام تک قطبی
این رزمایش‌ها برای دوران گذار نظم تک قطبی به چند قطبی بین‌المللی ایجاد شده است. این اقدامات مشترک یک نوع همگرایی علیه نظام تک قطبی با سرپرستی ایالات متحده در اقدام و عمل است.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس جهمور فدراسیون روسیه، قبلا در اظهاراتی در این خصوص گفته بود: «آمریکا بعد از جنگ سرد خود را نماینده خدا در زمین دانست و به دنبال کسب منافع و غارت از دیگر کشورها بوده است. اما حال این دوران به اتمام رسیده است و ایالات متحده باید ایده و نگرش خود را تغییر دهد و متوجه این موضوع شود که وضعیت میدانی جهان دیگر به مانند قبل نیست».
 
اهمیت حضور در دریا و دفاع پیش دستانه
حدود ۹۰ درصد صادات ایران از طریق دریاها صورت می‌گیرد. در آب‌های آزاد نیز همواره تهدیداتی نظیر دزدان دریایی علیه نفتکش‌های ایرانی وجود دارد. در عرصه مسائل نظامی و استراتژیک اصلی به نام «پیش دستی» وجود دارد که باید تهدیدات را قبل از وقوع، کنترل کرد. با توجه به صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به ونزوئلا و دیگرکشورها، تهدیدات زیادی متوجه نفتکش و کشتی‌های ایرانی است. بنابراین این نوع رزمایش‌ها باعث می‌شود تا تجربه و حضور نظامی ایران دریاهای آزاد بیشتر شود و خطر کمتری متوجه منافع جمهوری اسلامی ایران شود.
 
بیشتر بخوانید: