هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 آذر 1401
ساعت 05:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 2 فروردين 1401 ساعت 15:16
سه شنبه 2 فروردين 1401 15:14 ساعت
2022-3-22 15:16:11
شناسه خبر : 356611

حوادث اوکراین بار دیگر صفحه جدیدی از نگاه غرب به رویدادها را در برابر دیدگان دنیا گشود که عبرت های بسیاری از آن می توان برشمرد. علاوه بر آن، حوادث اوکراین در مقایسه با برخی حوادثی که در سال های اخیر دنیا شاهد آن بوده است کلکسیونی از تناقضات غرب در مواجهه با رخدادها را جلوی چشم هر بیننده ای قرار داد. یقینا جنگ علیه ملت ها و تخریب زیرساخت ها، کشتار مردم بی دفاع، بی خانمان کردن ملت ها، نسل کشی و... محکوم است اما در مقایسه تطبیقی حوادث اوکراین با برخی از حوادث چند سال اخیر در نظام بین الملل ویترینی از برخوردهای گزینشی، دو گانه و منافقانه غرب در برابر رویدادها کاملا هویدا شد. به این تناقضات دقت کنید:

 

 - در جنگ اوکراین، همه غرب یکپارچه در دفاع از اوکراین وارد شد اما در جنگ سوریه همین مدعیان مخالف جنگ، یکپارچه علیه دولت قانونی و صراحتا حامی تروریست ها و تکفیری ها عمل کردند.

- در جنگ سوریه غرب یکپارچه خواهان زیر کشیدن دولت قانونی مستقر بود اما در حوادث اوکراین یکپارچه پشتیبان دولت مستقر.

- در جنگ سوریه دولتی را که علیه تروریست ها می جنگید، تحریم تسلیحاتی کردند اما در حوادث اوکراین سیل سلاح و مهمات را روانه کردند.

- در سوریه همه رسانه های بین المللی را علیه دولت قانونی آن بسیج کردند اما در حوادث اوکراین همه رسانه ها را به خدمت دولت کی یف درآوردند.

- در تمام این سال ها در برابر کشتار مردم سوریه، عراق، افغانستان، یمن و نسل کشی در این کشورها سکوت کردند اما برای جنگ در اوکراین کمپین های قوی تبلیغاتی و سیاسی ایجاد کردند(مهمان برنامه بی بی سی در حالی که بغض کرده، به دوربین چشم می دوزد و برای کشته شدن اروپایی های مو بلوند و چشم رنگی ابراز تاسف می کند و...)

- در حوادث اوکراین ورزش و هنر و علم را که همیشه مدعی بودند سیاسی نیست، به ابزار تحریم تبدیل کردند(حتی گربه های روسی را هم از مسابقات حذف کردند!)

- در قضیه اوکراین از همه ظرفیت های خود در اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای محکوم کردن یک طرف ماجرا استفاده کردند اما در برابر کودک کشی در یمن دم بر نیاوردند و قاتلان مردم یمن را به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل درآوردند.

- در جنگ اوکراین تمام مرزهای خود را روی آوارگان باز کردند (حتی تا سه سال اجازه اقامت دادند) اما در ماجرای سوریه حاضر به پذیرش آوارگان نبودند.

- رسانه ها و سیاستمداران غربی که این روزها زبان به اعتراض باز کرده اند، در مقابل ۷۰ سال اشغالگری، نژادپرستی و کودک کشی اسرائیل و آواره کردن فلسطینی ها نه تنها ساکت نیستند بلکه تمام قد حمایت می کنند.

 

طبیعی است که وجدان های بیدار بشری مخالف جنگ و کشتار است. ضرر جنگ متوجه ملت ها است اما نفع آن به جیب مافیاهای اسلحه سازی و انرژی می رود، به تعبیر رند پل یکی از سناتورهای امریکایی دو حزب دموکرات و جمهوری خواه را یک چیز به هم نزدیک می کند: «جنگ! هر دو عاشق جنگ هستند. هر چه جنگ بیشتر، بهتر».

 

هیچ نزاع و بحرانی در جهان وجود ندارد که امریکا در آن دیده نشود. از شرق آسیا تا عمق آفریقا تا لیبی، عراق، سوریه، جنوب روسیه، افغانستان و یمن غیرممکن است بحرانی باشد که امریکا از آن دور باشد. محور، زمینه یا محرک همه جنگ ها و تنش ها در جهان، امریکا است. امریکا همین امروز که چهره مخالف جنگ و لشکرکشی به اوکراین را به خود گرفته در عراق، سوریه، سومالی حضور نظامی اشغالگرانه دارد و در ده ها کشور اروپایی، آفریقایی و آسیایی پایگاه نظامی دایر کرده است. تناقضات غرب و امریکایی ها در تحولات اوکراین جلوی چشم دنیا است. بی آبروتر از همیشه. در این دنیای پر از تضاد و تناقض باید قوی شد. امنیت و قدرت عاریتی، وارداتی و التماسی نیست. قدرت پایدار، درون زا و متکی به مردم است.

 

راهبرد قطعی و غیرقابل تغییر جمهوری اسلامی، افزایش پیشرفت و قدرت درون زا و مردم پایه در همه حوزه های راهبردی بدون توجه به وسوسه های ساده لوحانه یا خائنانه برای دست کشیدن از عناصر و مولفه های قدرت ملی است.