هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 23 اسفند 1400 ساعت 07:28
دوشنبه 23 اسفند 1400 07:25 ساعت
2022-3-14 07:28:26
شناسه خبر : 356287
اهمیت شانه و تراکم در فرش ماشینی یکی از موضوعات اساسی در تولید این فرش‌ها است. اما این تراکم و شانه فرش ماشینی که فروشنده به‌واسطه‌ی آن‌ها از کیفیت فرش‌های خود تعریف می‌کند، چیست؟! طبیعتاً تراکم و شانه فرش می‌تواند به معنای کیفیت و استحکام فرش‌ها باشد. بنابراین در ادامه قصد داریم تا بیشتر این موضوع را باز کنیم و ببینیم اهمیت شانه و تراکم در فرش ماشینی به چه صورت است. آن‌گاه در هنگام خرید فرش ماشینی، به راحتی می‌توانیم این مفاهیم را درک کرده و انتخاب بهتری داشته باشیم. اگر این موضوع برای شما نیز جای سؤال دارد، حتماً با ما همراه شوید.

شانه و تراکم فرش به چه معناست؟

قبل از اینکه بخواهیم اهمیت شانه و تراکم در فرش ماشینی را درک کنیم، بهتر است ابتدا بفهمیم که اصلاً تراکم و شانه به چه معنا هستند. به‌صورت کلی می‌توان این مفاهیم را به‌صورت زیر تعریف کرد:

  1. تراکم:

به تعداد گره‌های به کار رفته در یک متر مربع از فرش‌های ماشینی، تراکم گفته می‌شود. فرش‌ها در تراکم‌های متنوعی وجود دارند که تفاوت در مقدار تراکم فرش‌های ماشینی یا فرش کاشان، ارزش متفاوت و بافت متفاوت این فرش‌ها را نشان می‌دهد. اما تراکم خود دارای دو نوع طولی و عرضی است.

  1. تراکم عرضی (شانه):

به تراکم فرش‌ها در جهت عرض آن‌ها، تراکم عرضی گفته می‌شود که بیشتر تحت عنوان «شانه» در بین عموم مردم رواج دارد. در واقع مقدار گره و بافتی که در یک متر مربع از فرش کاشان یا هر فرش ماشینی دیگر در جهت عرضی آن به‌کار رفته باشد، مقدار شانه آن فرش را تعیین خواهد کرد. در بازار انواع فرش 700 شانه، فرش 1000 شانه، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه تولید و عرضه می‌شود.

  1. تراکم طولی:

تراکم طولی به تعداد گره‌ها و بافت‌هایی اشاره دارد که در یک مترمربع از فرش کاشان یا هر فرش ماشینی دیگر در جهت طولی آن به‌کار رفته باشد. حتماً شما شنیده‌اید که گفته می‌شود فرشی دارای 1000 شانه با تراکم 3000 است. یعنی گره‌های عرضی آن فرش 1000 عدد و گره‌های طولی آن 3000 عدد است. این موضوع را می‌توان در مورد فرش 500 شانه با تراکم 1000 یا فرش 700 شانه با تراکم 2250 نیز به همین صورت بررسی کرد.

با توجه به مطالب فوق، حالا به راحتی می‌توانیم بفهمیم که منظور از فرش 700 شانه، فرش 1000 شانه، فرش 1200 شانه یا فرش 1500 شانه در بازار چیست. در ادامه اهمیت این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت شانه و تراکم در فرش ماشینی به چه صورت است؟

اهمیت شانه و تراکم درفرش ماشینی را می‌تواند متفاوت بودن فرش‌های ماشینی موجود در بازار را به ما نشلن دهد. این تفاوت را می‌توان در چنین مواردی جست‌وجو کرد:

  1. زیبایی:

هرچقدر شانه و تراکم یک فرش بالاتر باشد، طبیعتاً گره‌های بیشتری در آن به کار رفته است. با تعداد گره‌های بیشتر می‌توان طرح‌های ظریف‌تر و شیک‌تری روی فرش پیاده کرد. به همنی خاطر است که طرح‌ فرش‌های با شانه و تراکم بالا مانند فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه، از تنوع، ظرافت طرح و زیبایی بالاتری به نسبت طرح‌ فرش 500 شانه، فرش 700 شانه یا فرش 1000 شانه ماشینی برخوردارند.

 

 

  1. ضخامت:

وقتی تعداد شانه و تراکم فرش ماشینی بالاتر باشد، طول نخ‌های خاب کوتاه‌تری خواهند داشت. اما اگر تعداد شانه و تراکم در فرش پایین‌تر باشد، نخ خاب بلندتر است. همین امر موجب شده است تا فرش 500 شانه، فرش 700 شانه و فرش 1000 شانه، ضخامت بیشتری به نسبت فرش‌ 1200 شانه یا فرش 1500 شانه داشته باشند. افرادی که بیشتر از ظرافت و زیبایی به ضخامت فرش اهمیت می‌دهند، باید به دنبال خرید فرش ماشینی با تراکم و شانه کمتر مانند فرش 500 اشنه و فرش 700 شانه باشند.

 

 

 

  1. استحکام:

طبیعتاً استحکام فرش را نیز می‌توان به ضخامت فرش نسبت داد. وقتی تراکم فرش بالاتر باشد، ضخامت و به طبع آن، استحکام آن نیز کمتر خواهد بود. بنابراین باز هم وقتی افرادی به دنبال استحکام بالای فرش باشند، باید به‌جای فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه، باید فرش 500شانه، فرش 700 شانه یا فرش 1000 شانه باشند.

  1. قیمت:

قرش‌های با شانه و تراکم بالا به دلیل ظرافیت و زیبایی بیشتری که دارند، قیمت بالاتری هم به نسبت فرش‌های با شانه و تراکم کمتر دارند. بنابراین اگر به دنبال فرش‌های ظریف و زیبا هستید که به دکور خانه شما بیاید، باید به دنبال فرش 1200 شانه یا فرش 1500 شانه ماشینی باشید.

 

 

 

با توجه به موارد فوق، حالا بهتر می‌دانید که در هنگام خرید فرش ایده‌آل خود، باید چه فرشی را انتخاب کنید. اولویت‌های شما هرچه باشد، فرش مناسب شما باید متناسب با آن انتخاب شود. موارد فوق را می‌توان به شکل دقیق‌تر در جدول زیر مشاهده کرد:

فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا (1200 و 1500 شانه)

فرش ماشینی با شانه و تراکم پایین (500، 700 و 1000 شانه)

تنوع طرح و رنگ بالا

تنوع طرح و رنگ متوسط

قیمت بالا

قیمت به‌صرفه

استحکام پایین‌تر

استحکام بالاتر

ضخامت کم

ضخامت زیاد

 

 

سخن نهایی

شاید با توجه به موضوع شانه و تراکم بالا در فرش‌های ماشینی، خرید فرش با شانه و تراکم بالاتر، بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته باشد. اما افرادی ترجیح می‌دهند تا فرش ضخیم و مستحکمی داشته باشند، بنابراین باید به فرش با تراکم کمتر توجه داشته باشند. شما برحسب نیاز خود به هر نوع فرش ماشینی که نیاز داشته باشید، می‌توانید آن را از فروشگاه فرش ملکشاه سفارش دهید. فروشگاه آنلاین فرش ملکشاه، ارائه دهنده انواع فرش ماشینی و بهترین فرش کاشان است که همین حالا می‌توانید بهترین نمونه انواع فرش‌ها را در آن مشاهده نمایید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

https://zamzam.ir/#home