هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 دى 1400
ساعت 07:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 6 مهر 1400 ساعت 15:20
سه شنبه 6 مهر 1400 15:13 ساعت
2021-9-28 15:20:53
شناسه خبر : 351407

اگر بین دو دندان فاصله ای به وجود بیاید که اندازه آن بیش از 0.5 میلی متر باشد می تواند مشکلاتی برای سلامت دهان و دندان و حتی زیبایی افراد ایجاد کند. در دندانپزشکی به این فاصله دیاستما گفته می شود و مساله بسیار رایجی در میان انسان ها است. وجود فاصله بین دندان ها می تواند باعث ایجاد پوسیدگی بین دندانی و بر هم خوردن زیبایی طرح لبخند شود و می‌بایست بسته شود. این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید علل اصلی ایجاد این فاصله چیست، چطور باید آن را برطرف کرد و چرا بهترین روش درمان آن مراجعه به یک دکتر ارتودنسی و انجام درمان ارتودنسی دندان است.

 

 

علت ایجاد فاصله بین دندان ها چیست؟

موارد زیر برخی از مهم‌ترین عوامل ایجاد فواصل قابل توجه و بیشتر از 0.5 میلی متر بین دندان ها هستند:

  • عدم تناسب بین اندازه فک و دندان ها
  • کوچک بودن اندازه دندان
  • از دست رفتن یک یا چند دندان
  • بزرگ بودن زائده فرنوم لبی (ساختاری که لب بالا را به لثه متصل می کند و اگر بزرگ باشد بین دو دندان جلو در فک بالا فاصله می اندازد)
  • بیماری لثه و تحلیل یا عقب نشینی بافت لثه
  • بلع نادرست غذا (به جای اینکه حین قورت دادن غذا زبان به سمت سقف دهان برود به دندان های جلو فشار وارد می  کند)
  • افتادن زودتر از موعد دندان های شیری
  • عادات نامناسبی مانند مکیدن انگشت یا اشیاء

3 روش بستن فاصله بین دندان ها کدامند؟

در دندانپزشکی، معمولاً برای اینکه فواصل ایجاد شده بین دندان ها بسته شود از 3 روش ارتودنسی دندان، لمینت و کامپوزیت ونیر استفاده می شود. در ادامه هر کدام از این 3 روش را به صورت خلاصه توضیح داده ایم.

 

 

 

ارتودنسی دندان

همانطور که در مقدمه نیز عنوان شد، بهترین روش بستن فاصله بین دندان ها قطعاً ارتودنسی دندان است. زیرا به صورت کاملاً اصولی فاصله را می بندد و اینطور نیست که فقط از نظر ظاهری مشکل را حل کند، بلکه به صورت ریشه ای و تضمینی درمان صورت می گیرد. در این روش یک متخصص ارتودنسی قادر است دندان را از ریشه تغییر موقعیت دهد و فاصله را به طور کامل ببنند.

ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که مدت زمان و هزینه ارتودنسی دندان برای بستن این گپ و فاصله بین دندانی زیاد باشد، اما خبر خوب این است که شما با کمترین هزینه و کوتاه ترین طول دوره درمان می توانید این مشکل را با ارتودنسی برطرف کنید.

در ساده ترین حالت، شما می توانید با کمک ارتودنسی نامرئی که ارزانترین روش ارتودنسی است درمان خود را آغاز کنید و اگر فاصله بین دندان هایتان چندان زیاد نباشد در کمتر از 1 سال می توانید به طور کامل فاصله را ببنید و دندان هایتان را کاملا مرتب کنید.

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

روش های درمان ارتودنسی متنوع و زیاد هستند بنابراین نمی توان هیچوقت یک هزینه ثابت برای آن ها اعلام کرد. برای برآورد دقیق هزینه ارتودنسی بهتر است که به یک ارتودنتیست  مراجعه شود. اما اگر قصد دارید که تنها فاصله بین دندان های خود را ببندید هزینه ارتودنسی برای شما ممکن است از 4 میلیون تومان شروع شود.

 

 

 

لمینت دندان

لمینت دندان یک روش ترمیمی و زیبایی دندان است که افراد زیادی برای اصلاح طرح لبخند از نصب آن ها استقبال می کنند. لمینت ها پوسته های بسیار نازک و همرنگ دندان هستند که به سطح جلویی دندان ها وصل می شوند و عیوب ظاهری دندان ها مانند تغییر رنگ، وجود لکه، شکستگی، لب پر شدگی و .... را پنهان می کنند.

برای بستن فاصله بین دندان ها به جز ارتودنسی دندان، لمینت دندان نیز کاربرد دارد و می تواند به صورت ظاهری فاصله را ببنند. دقت کنید که این روش مشکل را به صورت اصولی (مانند آنچه که در ارتودنسی انجام می شود) برطرف نمی کند بلکه تنها فاصله به صورت ظاهری بسته شده است.

اگر فاصله بین دندان ها چندان زیاد نباشد و مشکلی برای افراد ایجاد نکند می توان به جای ارتودنسی لمینت دندان نصب کرد. اما اگر فاصله بسیار زیاد باشد دیگر  نمی توان روی لمینت ها برای درمان حساب باز کرد.

 

 

 

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت یکی دیگر از درمان های ترمیمی و زیبایی بسیار پرطرفدار است که دقیقاً همان مشکلاتی که لمینت برطرف می کند را به خوبی پوشش می دهد. ونیر کامپوزیت ها به خوبی قادرند فاصله بین دندان را حتی بهتر از لمینت ببندند در حالی که هزینه به مراتب کمتری روی دست شما می‌گذارند.

هزینه ونیر کامپوزیت برای بستن فاصله بین دندان ها هم از ارتودنسی دندان و هم از لمینت کمتر است (دست کم نصف هزینه لمینت دندان است). اما دقت داشته باشید که ونیر کامپوزیت دندان نیز دقیقاً مشابه با لیمنت فاصله را به صورت اصولی و از ریشه نمی بندد. اگر همچنان مایلید که فواصل به خوبی بسته شود بهتر است که به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید.