هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 17:36
پنجشنبه 2 خرداد 1398 17:34 ساعت
2019-5-23 17:36:24
شناسه خبر : 318921
اینکه حامیان دولت برجام را تصمیم نظام معرفی میکنند به عنوان فرار رو به جلو قابل تحلیل است اما کسانی که از جبهه اصولگرایی این خسارت را به عنوان تصمیم نظام معرفی کرده اند یک تحلیل فلج کننده و آدرس غلطی به مردم داده اند که باید عذرخواهی کنند.
اینکه حامیان دولت برجام را تصمیم نظام معرفی میکنند به عنوان فرار رو به جلو قابل تحلیل است اما کسانی که از جبهه اصولگرایی این خسارت را به عنوان تصمیم نظام معرفی کرده اند یک تحلیل فلج کننده و آدرس غلطی به مردم داده اند که باید عذرخواهی کنند.
گروه سیاسی-رجانیوز: کسانی که به خود اجازه می دهند تا به نام نظام تحلیل‌های گمراه کننده‌شان را به جامعه ارائه کنند با این عنوان که «تصمیم نظام» رسیدن به نتایجی چون برجام بوده است از تیغ انتقاد دانشجویان نتوانستند عبور کنند. همین مساله باعث شد تا رهبرانقلاب نیز به صراحت به این موضوع ورود کرده و پاسخی شفاف به مدعیانِ این ادعا داده شود.
 
به گزارش رجانیوز در دیدار دانشجویان با رهبرانقلاب یکی از نمایندگان دانشجویان این نکته را خاطرنشان کرد که:«حضرت آقا هربار که موضوعی برای کشور حیثیتی شده، که نتیجه‌اش را مستقیماً در سرنوشت انقلاب اسلامی مؤثر می دانیم، با حربه ی مشترکی مواجهیم، که نامش را می گذارند «تصمیم نظام»! 
 
نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویان با این صحبت خود به اظهارنظر مسئولان کشور در خصوص برجام اشاره کرد که برجام را تصمیم نظام معرفی می‌کردند و با این کار مسئولان دولتی را از نوشتن این توافق تبرئه کرده و توپ  را مستقیما به زمین رهبرانقلاب هدایت می کردند! هر چند صحبت های رهبر معظم انقلاب در خصوص این موضوع همیشه آشکار بوده اما پاسخ ایشان به این اتهام قابل تامل است.
 
رهبرانقلاب فرمودند: «یکی از دوستان گفتند تصویب برجام را به رهبری نسبت داده‌اند؛ خب بله، امّا شما که چشم دارید، ماشاءالله هوش دارید، همه چیز را میفهمید! آن نامه‌ای را که من نوشتم نگاه کنید، ببینید تصویب چه جوری است؛ شرایطی ذکر شده که در این صورت این [توافق] تصویب میشود. البتّه اگر چنانچه این شرایط و این خصوصیّات اجرا نشد، اِعمال نشد، وظیفه‌ی رهبری این نیست که بیاید وسط و بگوید برجام نباید اجرا بشود. [البتّه]خود این، یک مقوله‌ای است که وظیفه‌ی رهبری در این جور مواقع اجرائی چیست. عقیده‌ی ‌ما این است که در زمینه‌های اجرائی، رهبری نباید وارد میدان بشود و یک کاری را اجرا کند یا جلوی اجرای یک کاری را بگیرد، مگر آنجایی که به حرکت کلّی انقلاب ارتباط پیدا میکند؛ آنجا چرا، وارد میشویم، امّا در موارد دیگر نه. بنابراین نه، برجام را به آن صورتی که عمل شد و محقّق شد، بنده خیلی اعتقادی نداشتم و بارها هم به خود مسئولینِ این کار -به آقای رئیس‌جمهور، به وزیر محترم خارجه، به دیگران- همین را گفته‌ایم و موارد زیادی را به آنها تذکّر داده‌ایم
 
 
اما چه کسانی با برچسبِ «تصمیم نظام» این هزینه را متوجه رهبری دانستند؟ نگاهی کوتاه به این موضوع نشان می دهد چه حامیان و چه بعضا منتقدان دولت که اتفاقا در حوزه سیاست خارجی با دولتمردان همراهی و موافقت دارند اصرار فراوانی داشته تا علایق خود را به عنوان تصمیم نظام معرفی کنند!
 
حسن روحانی که روزی برجام را «فتح‌الفتوح»! «آفتاب تابان»! «معجزه قرن»! «بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ ایران»! «نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت»! «ورق‌خوردن تاریخ به نفع ایران»! «پیروزی بزرگتر از فتح خرمشهر» و... معرفی می کرد را می توان در سر لیست این افراد دانست. وی بعدا که با تلاش فراوان در تحمیل برجام به کشور موفق شد اما نتایج آن با وعده‌های دولتش فاصله فراوانی داشت برجام را تصمیم نظام معرفی کرد و حتی ظریف وزیر خارجه روحانی مدعی شد که رهبرانقلاب در جزئیات دخالت داشتند. امری که باعث شد رهبرانقلاب به آن واکنش نشان دهند و در 20فروردین 94 فرمودند: « آیا جزئیّات مذاکرات هسته‌ای تحت نظر رهبری است؟ بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمی‌کنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس‌جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ این‌ها در اختیار آنها است، می‌توانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست.»
 
 
 
نهاوندیان رئیس دفتر وقت حسن روحانی نیز تصویب و اجرای برجام را «تصمیم نطام» معرفی کرده  و گفته بود:‌ درباره حملاتی که می‌شود باید همیشه به این نکته توجه داشت که برجام و تصویب و اجرای آن تصمیم نظام بود. همه مراحل بررسی، مشورت و عزم را هم گذراند و الان نه تنها به عنوان یک تعهد بین ایران و شش کشور بلکه به عنوان یک سند بین‌المللی است. همان کسانی که در راه تصویب برجام سنگ‌اندازی می‌کردند از سنگ‌اندازی دست بر نمی‌دارند و بر سر راه اجرا و تحقق برجام حتما سنگ‌اندازی می‌کنند همچنان که می‌بینید.
 
 
 
بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای سعی داشت تا با این عنوان که برجام «تصمیم نظام» است مانع انتقادات به آن شود و گفته بود: «برجام تصمیم نظام است و همه ارکان کشور در این تصمیم‌گیری حضور داشتند و ایراد وارد کردن به آن دردی دوا نمی‌کند.»
 
 
 
علی لاریجانی رئیس مجلسی که می توان از معدود روسای قوه مقننه دانست که همسو و همراه با دولت روحانی بوده نیز در این جریان جا دارد. لاریجانی که نقش ویژه ای در تصویب بیست دقیقه ای برجام داشت با خوش بینی تمام از باز شدن دریچه های امید در پسابرجام سخن گفته و اینگونه برجام را «تصمیم نظام»معرفی کرده بود: «در یکی دو سال گذشته دولت تلاش کرد موضوع تحریم‌ها و مساله هسته‌ای را به سرانجام برساند و خوشبختانه به نتیجه خوبی برسیم چرا که مجموعه نظام تصمیم درستی گرفت. » 
 
تصمیمات لاریجانی به همین محدود نمیشود. وی در روز تصویب برجام نیز به گونه ای القا میکرد که گویا از جانب رهبری به ایشان دستور داده شده تا برجام تصویب شود! این بازی کثیف سیاسی تا جایی ادامه داشت که دفتر رهبرانقلاب مجبور به دادن تکذیبیه شد. هرچند این شایعه در مجلس تحت امر لاریجانی توانسته بود بسیاری را دچار تحلیل اشتباه کند. حمید رسایی نماینده وقت مجلس در این خصوص میگوید: «از جمله چیزهایی که به آقای لاریجانی در جلسه غیر علنی گفتم این بود که رهبر انقلاب اگر نظری دارند صریح بگویید. ایشان خودشان گفته اند که من دخالتی نمی کنم و نظر دبیرخانه هم برای ما ملاک نیست. آقای لاریجانی در پاسخ به من گفت که آقای رسایی من وظیفه داشتم این را به مجلس ابلاغ کنم! در تعبیر ایشان دقت کنید! برداشت نمایندگان از واژه «ابلاغ» مربوط به نظر چه کسی می شود؟ آیا نظر شمخانی برای مجلس حالت ابلاغی دارد؟» 
 
محمد باقر قالیباف کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما که در ایام انتخابات پخش شد این ادعای غلط را مطرح کرد و حتی مدعی شد هر دولت دیگری نیز به جای دولت روحانی بر سر کار می آمد همین مسیر طی می شد. این در حالی است که گفتمان جریان انقلابی بر اساس مقاومت بوده و مذاکرات غیرکارشناسی و تحمیلات دشمن در برجام را به شدت رد می کرد. 
 
قالیباف نیز تحلیل «تصمیم نظام» را مطرح و گفته بود: «توافقنامه امروز یعنی برجام، تعهد کشور و حاکمیت است و هیچ دولتی نمیتواند به هم بزند. اگر من توفیق خدمت پیدا کنم، حتما پاسداری می‌کنم از این توافقنامه ای که انجام شده و این را هم مردم عزیز بدانند هر دولتی غیر از دولت فعلی هم بود همین مسیر را طی می‌کرد چرا که مجموعه ای از نظام و حاکمیت تصمیم به مذاکره داشتند.»
 
 
علی اکبر ولایتی که قبلا در جریان انتخابات 92 با تضعیف گفتمان مقاومت عملا منجر به قدرت گرفتن جریان غرب‌گرایان شده بود نیز گزاره «تصمیم نظام» را تکرار کرد.  ولایتی پاسخ به سوالی مبنی بر این که شما مدافع برجام بودید با توجه به بد عهدی‌هایی که طرف آمریکایی‌ها صورت گرفت، آیا همچنان از برجام دفاع می‌کنید؟ اظهار داشت: ما حتماً باید مذاکره می‌کردیم، این تصمیم، تصمیم نظام بود تصمیم فرد نبود. نظام تصمیم گرفت که مذاکره کند، بدون مذاکره چه کاری می‌خواستیم انجام دهیم و مذاکره درست انجام می‌دادیم، اگر مذاکره درست انجام می‌دادیم و درست انجام بدهیم خوب چه کاری باید می‌کردیم.
 
 
آملی لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه برجام را «تصمیم عاقلانه نظام» معرفی کرده و گفته بود: « برجام با شرایطی که پذیرفته شده تصمیم عاقلانه نظام بود که برای انجام آن تیم مذاکره کننده و بویژه رئیس جمهور محترم تلاش زیادی کردند اما این موضوع منافاتی ندارد با اینکه بگوییم برجام را باید در حد و اندازه خودش ببینیم و ارزیابی کنیم.»
 
 
 
ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در سخنانی بعد از خروج آمریکا از برجام گفت: نباید از این موضوع غافل شویم که مذاکره و پذیرفتن برجام حاصل تصمیم‌گیری مجموعه نهادهای کلیدی نظام همچون دولت، مجلس، شورای عالی امنیت ملی و با نظر مساعد رهبر معظم انقلاب بوده است.
 
 
 
علی مطهری نماینده ای که با لیست وحدت اصولگرایان به مجلس راه یافت و بعدها سر از اردوگاه اصلاح‌طلبی در آورد برجام را «تصمیم نظام» معرفی کرده و حتی انتقاد از برجام را انتقاد از نظام معرفی کرده بود. با این سطح تحلیل وی احتمالا رهبرانقلاب که از ابتدا از منتقدان جدی غرب‌گرایان و سند خسارت بار برجام بوده اند  نیز از تخطئه کنندگان نظام محسوب می شوند! 
 
 
علی مطهری در واکنس به اشعار میثم مطیعی در مراسم نماز عید فطر دو سال قبل گفته بود: «گذشته از عدم تناسب این اشعار با عید فطر، مضمون و محتوای این اشعار هم ناراستی هایی داشت. اولا برجام را به طور کلی تخطئه می کرد در حالی که توافق برجام تصمیم کل نظام و تخطئه آن تخطئه کل نظام است! نقاط قوت و نقاط ضعف آن نیز به کل نظام بر می گردد نه این که نقاط ضعف آن مربوط به آقای روحانی و آقای ظریف است و نقاط قوت آن مربوط به بخش دیگر نظام.!»
 
حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز به خبرآنلاین گفته بود: برجام تصمیم نظام بود و امروز هم هر تصمیمی گرفته می شود تصمیم نظام است و نمی توان آن را متوجه یک گروه بدانیم.او ادامه داد: من هنوز هم معتقدم تصمیم تصویب برجام بهترین تصمیم بود
 
 
بروجردي رئیس وقت کمیسیون امنیت ملی نیز که ادعا کرده بود برجام كار نظام بوده سعی دارد با این کلمات از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کند. چرا که وی تا ديروز براي برجام 165 دستاورد ساخته و در رسانه ها به نام خود منتشر كرده بود و حتی در تبلیغات انتخاباتی خود نقش آفرینی در تحمیل برجام به کشور را جزو افتخارات خود معرفی میکرد. 
 
اینکه حامیان دولت برجام را تصمیم نظام معرفی میکنند به عنوان فرار رو به جلو قابل تحلیل است اما کسانی که از جبهه اصولگرایی این خسارت را به عنوان تصمیم نظام معرفی کرده اند یک تحلیل فلج کننده و آدرس غلطی به مردم داده اند که باید عذرخواهی کنند.
 
مواضع شفاف رهبرانقلاب نشان میدهد که رهبری معظم به عنوان قوه عاقله نظام نه تنها به مذاکرات بدبین بوده بلکه بارها با گوشزد کردن خطوط قرمز به دولتی ها هشدار داده‌اند، اما غرب‌گرایان نه تنها از خطوط قرمز رد شدند بلکه به گفته رهبرانقلاب به دلیل ضعف های ساختاری و نقاط ضعف فراوان، برجام منجر به خسارات های زیادی به کشور شده است.

 دیدگاه کاربران

همه کسانیکه به "این متن برجام" رای تایید دادند من میگویم: شما ضعیف هستید و از مذاکره کنندکان خوب و قدرتمند محسوب نمیشوید. البته برجام بدون شروط تاییدیه (نه شروط رهبری) رهبر انجام شد. کسانیکه (تفاوت تعلیق را با لغو )نمیدانند برای مذاکره کردن از طرف یک کشور هشتاد میلیونی مناسب نیستند. روحانی عراقچی لاریجانی ولایتی مطهری بروجردی و فلاحت پیشه و امثال آنها نمیتوانند نظام باشند. نظام بزرگتر و خیلی بالاتر از این افراد است. مستند است که رئیس کمیته تحقیق در باره برجام آقای ذاکانی کاملا" با دلائل دقیق مخالف بود ولی تحقیق را لاریجانی "سانسور" کرد.صد ها نخبه با سواد و استادان دانشگاه و نمایندگان مردم کاملا" متن برجام را خوانده بودند و تمام اشکالات را به موقع ذکر کردند و هشدار دادند اما.....یک عده اشتباه بزرگ کردند به هشدارها و نکات ضعف متن توجه نکردند که هیچ حتی سیصد ها سکه و پاداش هم گرفتند و هنوز معذرت خواهی یا استعفا نکرده اند تازه پررویانه طلبکار هم شده اند!!!!! تاریخ نام موافقان و مخالفان را ثبت کرده و مستند است.

«اقدام برخی‌ها در نسبت دادن تصویب برجام به رهبری» سؤال دیگر یکی از دانشجویان بود که رهبر انقلاب اسلامی درباره آن گفتند: شما البته چشم و هوش دارید و همه چیز را می‌فهمید. در آن نامه‌ای که درباره برجام به مسئولان نوشتم مشخص است که تصویب باید چگونه باشد. در آن نامه شرایطی ذکر شده که در آن صورت، تصویب می‌شود.
ایشان افزودند: البته اگر آن شرایط و خصوصیات اجرا و اعمال نشد، وظیفه رهبری این نیست که وسط بیاید و بگوید برجام نباید اجرا شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: این بحث که وظیفه رهبری در اینگونه مواقع اجرایی چیست، مقوله‌ای است، اما معتقدم در زمینه‌های اجرایی نباید رهبری وارد میدان شود و کاری را اجرا کند یا جلوی آن را بگیرد، مگر در مواردی که به حرکت کلی انقلاب ارتباط پیدا می‌کند که در آنجا وارد می‌شویم.
ایشان خاطرنشان کردند: من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم.

باید همه کسانی که در به تصویب رساندن این برجام تقریبا هیچ خسارات بار و تحمیل آن به مردم دروغ گفته اند محاکمه شوند اگرچه محاکمه انان در پیشگاه خدا محفوظ است اما باید در دنیا هم محاکمه شوند .