هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 08:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 2 بهمن 1397 ساعت 18:38
سه شنبه 2 بهمن 1397 18:31 ساعت
2019-1-22 18:38:11
شناسه خبر : 304455
بخش زیادی از تحریم های بانکی به دلیل استفاده از پیام رسان مالی غربی سوئیفت، امکان¬پذیر شد. بنابراین دولت می توانست به واسطه استفاده از پیام رسان های مالی جایگزین، امکان تحریم در این زمینه را از بین ببرد، اما دولت این کار را نکرد!
بخش زیادی از تحریم های بانکی به دلیل استفاده از پیام رسان مالی غربی سوئیفت، امکان¬پذیر شد. بنابراین دولت می توانست به واسطه استفاده از پیام رسان های مالی جایگزین، امکان تحریم در این زمینه را از بین ببرد، اما دولت این کار را نکرد!
گروه اقتصادی-رجانیوز: پس از اینکه آمریکا از برجام خارج شد، دولت غربگرا، آینده اقتصاد کشور را به کانال موهوم مالی اروپا (SPV) گره زد و اعلام کرد که اروپا، خروج آمریکا را جبران خواهد کرد. اما پس از چند ماه برای دولتی ها هم مشخص شد که از اروپا آبی برای ایران گرم نخواهد شد. بنابراین دست از پا درازتر، به خانه برگشتند. اما این بار هم از بدعهدی غربی ها درس نگرفتند و به جای اینکه به منابع قدرت زای داخلی روی بیاورند، همچنان به کدخدا امید دارند! چنانکه در چند نامه از سوی اعضای هیئت دولت، به رهبری، سعی دارند جام زهر را به ایشان بنوشانند. دولتی های غربگرا از یک سو سعی دارند کنوانسیون های استعماری مربوط به FATF را به نظام تحمیل کنند و از سوی دیگر مذاکرات موشکی و منطقه ای را آغاز کنند.
 
تجربه برجام نشان داد که آمریکا به هیچ عهدی پایبند نبوده و هر توافقی که با ایران ببندد، امکان نقض آن و بر باد رفتن اندک امتیازات گرفته شده وجود دارد. اما آیا تنها راه دولت مذاکره با آمریکا است؟ دولت برای اینکه بی عملی خود را بپوشاند، همه مسائل را به خارج از کشور گره می زند و راهکار آن را نیز مذاکره و بستن با آمریکا معرفی می کند.
 
اما راهکارهای بسیاری در زمینه های گوناگون اقتصادی وجود دارد که می توان به واسطه این راهکارها، اقتصاد را از تحریم مصون کرد:
 
1. در زمینه تحریم بانکی، راهکار اصولی خروج از نظامات پرداختِ آمریکایی-اروپاییِ دلار و یورو، است. دولت در این سالها، می توانست به واسطه پیمان های پولی دوجانبه، تحریم های بانکی را بی اثر کند. در شرایط تحریمی، بسیاری از کشورها، از جمله روسیه، ترکیه، پاکستان و ... به دنبال اجرای پیمان پولی دوجانبه با ایران بودند. اما دولت به امید اروپا و آمریکا، این کار را نکرد!
 
2. بخش زیادی از تحریم های بانکی به دلیل استفاده از پیام رسان مالی غربی سوئیفت، امکان¬پذیر شد. بنابراین دولت می توانست به واسطه استفاده از پیام رسان های مالی جایگزین، امکان تحریم در این زمینه را از بین ببرد، اما دولت این کار را نکرد!
 
3. دولت تقریبا در نیمه اول سال در بازار ارز حضوری نداشته است. دقیقا بعد از حضور دولت در بازار ارز، قیمت ارز از 19 هزار تومان به حدود 10 هزار تومان سقوط کرد. دولت از همان ابتدا می توانست از راهکارهایی مثل محدودیت دستگاه های پز استفاده کند تا جلوی سوداگران ارزی را بگیرد. اما این کار را نکرد!
 
4. در زمینه تحریم نفتی، راهکار اصولی فروش ریالی نفت در بورس است که باعث می شود اولا اسامی خریداران لو نرود و ثانیا به دلیل ریالی بودن این فروش، اعمال تحریم بانکی امکان¬پذیر نباشد. در ماه های اخیر با فشارهای فراوان به وزارت نفت، دونوبت نفت در بورس عرضه شد و به فروش رسید. در این سال ها دولت می توانست با گسترش بورس نفت، تحریم های نفتی را بی اثر کند، اما این کار را نکرد!
 
5. بخش زیادی از مسائل اقتصادی کشور در چند ماه اخیر به دلیل ایجاد بدون ضابطه نقدینگی بسیار زیاد در بانک ها ایجاد شده است. دولت در این سال ها به جای این که جلوی بانک ها را بگیرد، دست آن ها را در تولید نقدینگی باز گذاشت و این نقدینگی به وجودآمده به واسطه شوکی که آمریکایی ها با خروج از برجام به وجود آوردند، به سمت بازارهای سوداگرانه ای مانند سکه، ارز و مسکن رفته و باعث تورم سرسام آور در این حوزه ها شد. دولت می توانست به واسطه اجرای سیاست های صحیح، اولا جلوی تولید این حجم از نقدینگی را بگیرد و ثانیا نقدینگی موجود را به سمت بازارهای سالم و بخش های تولیدی کشور هدایت کند. اما این کار را نکرد!
 
6. دولت می توانست به واسطه روش¬هایی همچون مالیات بر عایدی سرمایه در بازارهای مسکن، ارز و سکه جلوی سوداگری را بگیرد، اما این کار را نکرد!
اینکه در دوره جدید مدیریت بانک مرکزی چند کار مختصر توانست به میزان زیادی قیمت دلار را پایین بیاورد، نشان می دهد که باقی مسائل هم با اقدامات روشن و ساده قابل حل است. چرا شبیه این اقدامات در حوزه های دیگر انجام نمی شود؟
 
هزار راه نرفته وجود دارد که دولت با بی همتی و تفکرات غلط خود به سراغ آن نرفته و راحت ترین و بی نتیجه ترین کار، یعنی مذاکره با آمریکا را انتخاب کرده است. اخبار روزهای اخیر همچون نامه جام زهر 8وزیر به رهبر انقلاب نیز حاکی از همین مساله است. رجانیوز قبلا در گزارشی با عنوان « نامه‌نویسی وزرای پیر و خسته به رهبر انقلاب برای پذیرشFATF؛ فشارها برای تحمیل برجام‌های دیگر در راه است» به آن پرداخته است.