هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 آبان 1397 ساعت 14:41
شنبه 12 آبان 1397 14:08 ساعت
2018-11-3 14:41:03
شناسه خبر : 297688
دانمارک پس از هلند، فرانسه، آلمان، اتریش و بلژیک آخرین کشوری است که به دژ بی دفاع وزارت خارجه ی محمدجواد ظریف حمله ور می شود.پرسش اساسی اینجا است که سیاست خارجی دولت حاضر است برای ادامه برجام اروپایی دیپلمات های کشور را هم قربانی کند؟
دانمارک پس از هلند، فرانسه، آلمان، اتریش و بلژیک آخرین کشوری است که به دژ بی دفاع وزارت خارجه ی محمدجواد ظریف حمله ور می شود.پرسش اساسی اینجا است که سیاست خارجی دولت حاضر است برای ادامه برجام اروپایی دیپلمات های کشور را هم قربانی کند؟

گروه سیاسی_رجانیوز:  اگر افکار عمومی معتقد است در بعد اقتصادی، دولت بازار را رها کرده، در سیاست خارجی هم وزارت خارجه  انجام وظایف ذاتی خود را به حال خود واگذاشته تا مجموعه تحت امر وزیر امورخارجه بدون سکاندار به نظر برسد.

به گزارش رجانیوز، روز سه شنبه دولت دانمارک که برخی از گروهک های تجزیه طلب ایرانی را در کشورش جای داده است ادعا کرد به دنبال تلاش دستگاه های امنیتی ایران برای عملیات در خاک دانمارک، سفیر خود را از تهران برای مشورت فرا خوانده، مقامات دانمارکی طبق ادعایی عجیب و غیردوستانه اعلام کردند هدف ایران ترور «حبیب جبر» از سران شاخه دانمارک حرکت نضال العربی وابسته به گروهک تجزیه طلب الاحوازیه بوده است، گروهی که مسئولیت جنایت تروریستی شهریورماه اهواز که منجر به شهادت جمعی از مردم شد را پذیرفت.

فین بورخ آندرسون رئیس سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک در یک نشست مطبوعاتی گفت ما با یک طرح سرویس امنیتی ایران برای انجام حمله در دانمارک مواجهیم و واضح است که این کار پذیرفتنی نیست و «آندرس ساموئلسن» وزیر خارجه دانمارک در توئیترش نوشت: «دانمارک به آنچه گمان می رود اقدام سرویس امنیتی ایران برای حمله به یک فرد در دانمارک باشد، پاسخ خواهد داد.» لارس لوک راسموسن، نخست وزیر دانمارک هم برنامه ریزی حمله در خاک کشورش از سوی ایران را غیر قابل قبول توصیف کرد.دولت دانمارک البته به فراخواندن سفیرش اکتفا نکرد و مرتضی مرادیان سفیر جمهوری اسلامی ایران را احضار کرد و یک شهروند نروژی ایرانی تبار را در این رابطه نیز دستگیر کرد.

دانمارک پس از هلند، فرانسه، آلمان، اتریش و بلژیک آخرین کشوری است که به دژ بی دفاع وزارت خارجه ی محمدجواد ظریف حمله ور می شود. خردادماه سال جاری سازمان اطلاعات و امنیت هلند (AIVD) پس از دعوت از سفیر جمهوری اسلامی ایران به وی اعلام می‌کند جمهوری اسلامی ایران در ماجرای قتل علی معتمد و احمد نیسی 2 تروریست ساکن هلند دست دارد و دو نفر از پرسنل سفارت ایران باید خاک هلند را هرچه سریع‌تر ترک کنند. سفیر کشورمان در هلند بدون اینکه عکس‌العمل نشان دهد به 2 دیپلمات کشورمان اعلام می‌کند بر اساس تقاضای طرف هلندی باید خاک این کشور را ترک کنند. عجیب آنکه سازمان اطلاعات هلند تاکید می‌کند سفارتخانه و وزارت امور خارجه باید دیپلمات‌های یادشده را به عنوان «عناصر نامطلوب» معرفی کنند تا نام آنها در لیست سیاه سازمان ملل نیز ثبت شود. این سازمان همچنین تاکید می‌کند وزارت خارجه ایران باید از هرگونه اقدام متقابلی در این زمینه خودداری کند!

اسدالله اسدی یکی دیگر از دیپلمات های کشورمان است که علیرغم داشتن مصونیت دیپلماتیک در اقدامی بی سابقه با اتهام بی اساس همکاری برای بمب گذاری در گردهمایی منافقین در پاریس با کارشکنی مشترک سه کشور آلمان، اتریش و بلژیک بیش از 3 ماه است در بازداشت به سر می برد.

مورد دیگر طی ماه های اخیر اخراج یکی از اعضای سفارت ایران در فرانسه از سوی وزارت خارجه این کشور با اتهام واهی طرح بمب‌گذاری در همایش "مجاهدین خلق" (منافقین) در نزدیکی پاریس است. خبرگزاری رویترز در این رابطه گزارش داد سفارت ایران در فرانسه از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است!

وزارت خارجه اما در واکنش به تمامی این تحرکات خصمانه از یک سیکل ثابت و مرسوم پیروی می کند که شامل احضار سفیر کشور مربوطه و ابلاغ مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران است؛ متعاقب این احضاریه ها بدون آنکه اصلاح مشخصی در رفتار طرف مقابل رخ دهد مسئله مشمول مرور زمان می گردد. به عنوان نمونه وزارت خارجه پس از حمله تروریستی در اهواز سفیر دانمارک را که پناه دهنده عاملان این حمله بود را احضار کرده بود، اما در طی این چهل روز، دانمارک بجای توجیه شدن درباره عواقب جای دادن تروریست ها در خاک کشورش، جهت دفاع از امنیت آنها از ایران طلبکار شده است! خنده دارتر اینکه وزارت خارجه سفیر دانمارک را چند ساعت پیش از ترک ایران دوباره احضار و اعتراض خود را اعلام کرد.

دنبال کردن رویه های ثابت از سوی دستگاه سیاست خارجی کشور البته مسبوق به سابقه است، در توافق برجام هم پس از هربار نقض برجام توسط آمریکا، محمدجواد ظریف با سفر به وین شکایت ایران را در کمیسیون مشترک فقط ثبت می کرد.

اگر دومینوی رفتار توهین آمیز با دیپلماتهای ایرانی را در کنار حملات  یکسال اخیر به برخی سفارتخانه های ایران در چند کشور و بدون سفیر ماندن چندین ماهه سفارت ایران در هند و چین قرار دهیم اینگونه می نماید که از دیپلماسی کشور چیزی جز توییت های ظریف، نشست های خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه و پروتکل های تشریفات شامل آداب نشست و برخاست، دست دادن، نحوه قرار گرفتن پرچم ها و... چیزی باقی نمانده است.

وزارت خارجه دولت تدبیر و امید، اگرچه از آغاز به کارش ذیل راهبرد "تعامل سازنده با جهان" مسیر «انفعال» در برابر غرب را پی گرفت، اما مرور آنچه که این روزها بر دیپلمات های کشور می گذرد نشان دهنده افزودن فاکتور «بی تفاوتی» به انفعال است.


البته دلیل این بی عملی دستگاه سیاست خارجی در برابر اروپا ریشه در حفظ و ماندگاری «برجام اروپایی» دارد، چرا که دولت امیدواری زیادی برای ایستادن اروپایی ها مقابل آمریکا و ترامپ بسته است.

پرسش اساسی اینجا است که اگرچه از دستگاه سیاست خارجه دولت نمی توان انتظار داشت شرکای اروپایی اش را برای اسکان و سرویس دهی به گروهک های تروریستی و تجزیه طلب تحت فشار قرار دهد اما آیا حاضر است برای ادامه برجام اروپایی دیپلمات های کشور را هم قربانی کند؟