هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 مهر 1402
ساعت 10:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 خرداد 1397 ساعت 04:56
سه شنبه 8 خرداد 1397 04:50 ساعت
2018-5-29 04:56:51
شناسه خبر : 287931
ایشان با اشاره به سخنان دانشجویان در این دیدار و اعتراض آنان به بسیاری از مسائل کشور، بیشتر این اعتراض‌ها را وارد دانستند و درعین‌حال خاطرنشان کردند: تحقق آرزوهایی که از طرف جوانان پرشور به‌راحتی بیان می‌شوند، با در نظر گرفتن واقعیات به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نیست بلکه نیازمند کار و تلاش و برخی مقدمات است.
ایشان با اشاره به سخنان دانشجویان در این دیدار و اعتراض آنان به بسیاری از مسائل کشور، بیشتر این اعتراض‌ها را وارد دانستند و درعین‌حال خاطرنشان کردند: تحقق آرزوهایی که از طرف جوانان پرشور به‌راحتی بیان می‌شوند، با در نظر گرفتن واقعیات به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نیست بلکه نیازمند کار و تلاش و برخی مقدمات است.
گروه سیاسی-رجانیوز: در نشست صمیمانه، پرشور، پرنشاط و سه ساعته‌ی صدها نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف با رهبر معظم انقلاب اسلامی، نمایندگان تشکل‌های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و صنفی دانشجویان، دیدگاه‌ها، انتقادها، پیشنهادها و مطالبات خود را از سه قوه و دستگاه‌های مختلف بیان کردند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار که عصر امروز (دوشنبه) برگزار شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «روحیه‌ی جوانی، احساس هویت اثرگذار، انگیزه‌های ایمانی و آرمانی جریان‌های دانشجویی و مطالبه‌گری آرمان‌ها» را مایه‌ی امید به آینده خواندند و بر ضرورت «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن» البته با توجه به ظرائف و لوازم آن تأکید و خاطرنشان کردند: باید با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات کشور، حرکت پرافتخار به سمت آرمان‌ها را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهیم.
 
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، دیدار امروز و صحبت‌های دانشجویان را که شامل مسائل متنوعی از موضوعات کشور و دربردارنده‌ی پیشنهادها، گله‌ها و اعتراض‌ها بود، جلسه‌ای به معنی واقعی دانشجویی خواندند و گفتند: مهم‌ترین و برجسته‌ترین نتیجه‌ی این جلسه، نمایان شدن روحیه و حرکت پرنشاط، زنده و باانگیزه در میان دانشجویان با گرایش‌های مختلف است و این فضای واقعی، برخلاف القائات دشمنان و بیگانگان و برخی عناصر داخلی درباره‌ی افسردگی و یأس و ناامیدی در دانشگاه‌ها است.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: وجود چنین روحیه‌ای موجب می‌شود دانشجو احساس اثرگذاری کند و بر مبنای همین احساس، سخن بگوید و مطالبه کند.
 
ایشان با اشاره به سخنان دانشجویان در این دیدار و اعتراض آنان به بسیاری از مسائل کشور، بیشتر این اعتراض‌ها را وارد دانستند و درعین‌حال خاطرنشان کردند: تحقق آرزوهایی که از طرف جوانان پرشور به‌راحتی بیان می‌شوند، با در نظر گرفتن واقعیات به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نیست بلکه نیازمند کار و تلاش و برخی مقدمات است.
 
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: یکی از مقدمات لازم برای تحقق آرزوها، حضور جوانان پرشور و باانگیزه در صحنه و فکر و تلاش آن‌ها برای برطرف کردن مشکلات است.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به بعضی انتقادهای دانشجویان درخصوص برخی نهادها اشاره کردند و گفتند: مدیریت نهادهایی همچون نیروهای مسلح با رهبری است اما در قوه‌ی قضائیه و صداوسیما با وجود آنکه رؤسای آن‌ها از طرف رهبری منصوب می‌شوند، مدیریت آن‌ها با رهبری نیست و به‌عنوان مثال بنده در مواجهه‌ با صداوسیما -چه در مدیریت فعلی و چه در مدیریت‌های قبلی- همواره در موضوعات مختلف موضع انتقادی داشته و دارم.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: راه‌حل اساسی برای برطرف کردن عیوب و مشکلات در برخی دستگاه‌ها همچون صداوسیما، تزریق عناصر جوان، فعال، مؤمن و پرانگیزه به این دستگاه‌ها است و من به آن‌ها در این خصوص تأکید کرده‌ام.
 
ایشان با تأکید بر اینکه حرکت نظام اسلامی و کشور، بدون هیچ تردیدی رو به جلو است، گفتند: بارها گفته‌ام که آینده بهتر از امروز و متعلق به جوانان است اما لازمه‌ی آن، باقی ماندن در صراط مستقیم و حرکت مستمر و خستگی‌ناپذیر است.
 
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: این دیدار دانشجویی حامل یک بشارت و امیدواری بزرگ یعنی وجود جریانی از دانشجویان باایمان، باغیرت و باانگیزه و مصمم در دانشگاه‌ها است.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین خصوص تأکید کردند: با توجه به این واقعیت، باید کسانی که نسبت به آینده و دانشگاه‌ها سخن از یأس و ناامیدی می‌گویند، تفکر خود را تصحیح کنند.
 
ایشان در ادامه وارد بحث اصلی خود یعنی چگونگی «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن» شدند.
رهبر انقلاب اسلامی ابتدا به تبیین مراحل پنج‌گانه‌ی انقلاب پرداختند و گفتند: یک تفکر غلط از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت مبنی بر اینکه انقلاب، بعد از تشکیل نظام به پایان می‌رسد و باید به سراغ شکل‌دهی نهادها و دیوان‌سالاری رفت. این تفکر غلط، انقلاب را به معنای تنش، نزاع و کارهای غیرقانونی می‌داند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل «نظام انقلابی و اسلامی» را مرحله‌ی دوم برشمردند و افزودند: نظام انقلابی و اسلامی، اهداف، آرمان‌ها و ارزش‌هایی دارد که تحقق آن‌ها نیازمند مرحله‌ی سوم یعنی شکل‌گیری «دولت انقلابی» است؛ دولتی که ارکان نظام اسلامی را باور داشته باشد.
 
ایشان با تأکید بر اینکه با عملکرد صحیح دولت اسلامی و انقلابی و محقق شدن آرمان‌ها، مرحله‌ی چهارم یعنی «جامعه‌ی اسلامی و انقلابی» شکل می‌گیرد، گفتند: نظام اسلامی، دولت اسلامی و جامعه‌ی اسلامی زمینه‌ساز پنجمین مرحله یعنی ایجاد «تمدن انقلابی و اسلامی» خواهند شد، بنابراین انقلاب هیچ‌گاه تمام‌شدنی نیست و همواره ادامه دارد.
 
رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان آرمان‌های نظام اسلامی و انقلابی پرداختند و خاطرنشان کردند: یکی از این آرمان‌ها که بسیار مهم است، «عزت ملی» یعنی احساس افتخار ملی مبتنی بر واقعیات متن جامعه و نه متکی بر توهمات و تصورات است.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «اعتماد به نفس ملی»، «استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی» و «آزادی» اعم از «آزادی اندیشه، بیان و عمل» را از دیگر آرمان‌های نظام اسلامی برشمردند و گفتند: اگر آزادی نباشد، رشد معنوی و پیشرفت جامعه وجود نخواهد داشت اما همین آزادی نیازمند قانون و چارچوب است زیرا در غیر این صورت، منجر به ولنگاری خواهد شد که نمونه‌های آن در دنیای غرب موجود است.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «استقرار عدالت»، «پیشرفت مادی و تمدنی به برکت فناوری»، «رشد اخلاق معاشرتی» و «آماده‌سازی فضا برای رشد معنویت و رهایی از بردگی شهوت و غضب» را از دیگر آرمان‌ها دانستند و خاطرنشان کردند: تحقق این آرمان‌ها در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست بلکه نیازمند یک حرکت بلندمدت و مبتنی بر آگاهی و هوشیاری است.
 
ایشان تأکید کردند: انقلاب بدون آرمان‌ها و بدون استمرار، در واقع فقط تغییر مدیریت کشور از افرادی به افراد دیگر خواهد بود، بنابراین باید حرکت به سمت آرمان‌ها ادامه یابد.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی بخش دوم از سخنان خود با تأیید احساس و روحیه‌ی مطالبه‌گری دانشجویان در زمینه‌ی آرمان‌ها، گفتند: من از مسائل جامعه از راه‌های مختلف مطلع و در جریان امور هستم و با در نظر گرفتن همه‌ی مسائل معتقدم نظام اسلامی در چهل سال گذشته در همه‌ی این آرمان‌ها پیشرفت کرده است.
 
ایشان افزودند: حتی در زمینه‌ی عدالت اگرچه در مقایسه با پیشرفت مورد انتظار، عقب‌ماندگی داریم اما در همین عرصه نیز پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم که مقایسه‌ی ویرانی‌ها و عقب‌افتادگی‌های زمان طاغوت با اوضاع فعلی، این مسئله را اثبات می‌کند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آزادی‌های جاری در کشور را در فضای اجتماعی، سیاسی، رسانه‌ای و مجازی غیر قابل مقایسه با خفقان رژیم ستم‌شاهی برشمردند و گفتند: ممکن است کسی بگوید چرا در صداوسیما فلان انتقاد مطرح نمی‌شود اما در مقابل، مسئولان دولتی مکرر از مطالب انتقادی صداوسیما و برخی بخش‌های خبری شکایت می‌کنند.
 
رهبر انقلاب با یادآوری پیشرفت‌های ملموس و عینی در زمینه‌های علم و فناوری افزودند: در زمینه‌ی آرمان‌ها نیز چنین پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، البته نباید به این حد قانع باشیم بلکه باید با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات کشور، این حرکت پرافتخار را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهیم.
 
سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع هزاران دانشجو با بررسی عوامل و موانع پیگیری آرمان‌ها ادامه یافت.
ایشان «حکومت انقلابی» و «دولت انقلابی» به معنای مجموعه‌ی مدیریتی کشور را از عوامل تحقق آرمان‌ها خواندند و افزودند: اگر در این عامل مهم، اختلال ایجاد شود، حتماً در مسیر انقلاب با مشکل مواجه خواهیم شد.
 
رهبر انقلاب، قشرهای اثرگذار از جمله دانشگاهیان، حوزویان، هنرمندان و دانشمندان را از دیگر عوامل تسریع در حرکت به سمت آرمان‌ها برشمردند و گفتند: نیروهای جوان به‌عنوان پیشران و لوکوموتیوِ حرکت عمومی کشور می‌توانند در تحقق آرمان‌ها نقش مهمی داشته باشند.
 
«روحیه‌ی امید، عزم و برنامه‌ریزی» از دیگر مسائلی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث عوامل پیشرفت آرمان‌ها به آن‌ها اشاره کردند.
 
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: کسانی که یأس و نومیدی به جامعه پمپاژ می‌کنند، ممکن است دشمن نباشند اما حتماً کار آن‌ها، همان کار دشمن است.
 
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین موانع تحقق آرمان‌ها به یک نکته‌ی خاص پرداختند و گفتند: برخی می‌گویند چرا رهبری همه‌ی مشکلات را گردن آمریکا و انگلیس خبیث می‌اندازد، این یک برداشت اشتباه است چرا که بنده بیشتر مشکلات و موانع را داخلی و درونی می‌دانم که البته دشمنان از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «درست نفهمیدن مسائل کشور و مسئله‌ی انقلاب» را از جمله موانع تحقق آرمان‌ها دانستند و تأکید کردند: دانشجویان و عناصر فکریِ مؤمن و انقلابیِ حوزه و دانشگاه روی این موضوع کار کنند.
 
رهبر انقلاب «درست نشناختن محیط» و «اشتباه گرفتن جبهه‌ی دوست و دشمن» را از دیگر موانع استمرار حرکت به سمت آرمان‌ها خواندند و افزودند: «بی‌ارادگی، تنبلی و بی‌صبری» نیز موجب کُندی این حرکت می‌شود.
 
ایشان در همین زمینه افزودند: در مقابل «خشم انقلابی»، «صبر انقلابی» هم داریم به‌گونه‌ای که امیر مؤمنان نیز به‌عنوان مظهر کامل و تام و تمام عدالت در مواقعی صبر پیشه می‌کرد.
 
«سرگرم نشدن به مسائل و بهانه‌های اختلاف‌انگیز و ویران‌کننده» و نیز «درگیر حاشیه‌ها نشدن» از دیگر توصیه‌های مؤکد رهبر انقلاب بود.
 
ایشان به‌عنوان مثال درباره‌ی اصلی شدن حاشیه‌ها گفتند: در مسئله‌ی فضای مجازی و فلان پیام‌رسان، یک کاری باید انجام بگیرد و یک کاری هم در حال انجام است اما پرداختن افراطی و تفریطی به این مسئله، مصداق درگیر شدن با حاشیه‌ها است.
 
رهبر انقلاب اسلامی پس از تشریح موانع درونی تحقق آرمان‌ها، به تبیین موانع بیرونی این روند پرداختند.
«تزریق ناتوانی و نومیدی به جامعه‌ی ایران»، «القاء مردم‌سالاری واقعی ایران به‌عنوان دیکتاتوری»، «تبیین‌های دروغ و غیرواقعی و تحریف حقایق تاریخی از جمله درباره‌ی رژیم فاسد، وابسته، دیکتاتور و به‌شدت ضعیف ستم‌شاهی»، «کوچک جلوه دادن پیروزی‌ها و برجسته کردن نقاط ضعف»، «کارشکنی و تحریم» از جمله عوامل بیرونی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن‌ها را مانع شتاب گرفتن تحقق آرمان‌ها برشمردند.
 
ایشان در همین زمینه به یک روال غلط یعنی منتسب کردن ضعف‌های مدیریتی به نظام اشاره کردند و افزودند: برخی، کارهای غلط بعضی مدیران را با هیاهو به همه‌ی مجموعه‌ی مدیریتی کشور تعمیم می‌دهند و حتی آن را به نظام اسلامی منتسب می‌کنند تا نظام را زیر سؤال ببرند که باید به‌شدت به این مسئله توجه داشت.
 
رهبر انقلاب در نوعی جمع‌بندی از سخنانشان با دانشجویان، خاطرنشان کردند: نظام در میانه‌ی کارزار عظیمی قرار دارد و شما که در وسط این کارزار همه‌جانبه هستید، باید این رویارویی را احساس و درک کنید و با شناخت طرف مقابل، وظایف انقلابی خود را بشناسید و به آن‌ها عمل کنید.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: انقلابی‌گری به معنای «مشی صحیح، عاقلانه، شجاعانه و پرانگیزه» فقط در بستر نظام اسلامی معنادار و امکان‌پذیر است، بنابراین کسانی که نظام و بنیان‌ها و ارزش‌های آن را زیر سؤال می‌برند و تخریب و ساختارشکنی می‌کنند، در واقع در حال ویرانگری هستند، نه انقلابی‌گری.
 
رهبر انقلاب اسلامی، تکرار و تأکید بر آرمان‌ها در جامعه و مطالبه‌گری آن‌ها را بسیار ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: اگر تهاجم وسیع و پرحجم ضد انقلاب به افکار عمومی، با برجسته کردن و مطالبه‌گری آرمانی روبه‌رو نشود، قطعاً ویرانگری خواهد کرد.
 
ایشان تأکید کردند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه‌ی دائم و هوشیارانه‌ی آرمان‌ها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود و در مقابلِ تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی و مدیریتی، سد ایجاد کند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، صراحت و شجاعت در مطالبه‌ی آرمان‌ها را با همان زبان ویژه‌ی جوانان مؤمن و انقلابی، کاملاً ضروری برشمردند و افزودند: باید در افکار عمومی، اشرافی‌گری و وابستگی فکری، نفی و طرد شود.
 
ایشان ترجیح کالاهای خارجی به ایرانی را یک مشکل جدی ذهنی در جامعه دانستند و افزودند: باید تحرک و تحولی فکری و قوی شکل بگیرد تا برداشت غلط بهتر بودن جنس خارجی از ذهن‌ها پاک شود.
 
رهبر انقلاب، «مطالبه‌ی سبک زندگی اسلامی - ایرانی» و «مقابله با لاابالی‌گری، تنبلی، بی‌هویتی و دین‌ستیزی» را از دیگر ضروریات حرکت انقلابی دانشجویی خواندند و تأکید کردند: البته همه‌ی این ضروریات باید با حوصله، هوشمندی و صبر انقلابی انجام شود.
 
در ابتدای این دیدار ۱۱ نفر از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، آقایان:
- فرشاد متبوع، دانشجوی دکترای مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف
- حسین اخگرپور، دبیر اتحادیه‌ی جامعه‌ی اسلامی دانشجویان
- اسماعیل کوهی‌مقدم، دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت
- محمدجواد معتمدی‌نژاد، دبیر جنبش عدالت‌خواه دانشجویی
- سید محمدعلی واردی، عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران
- حسن بکتاشی، دبیر اتحادیه‌ی دوم دانشگاه آزاد اسلامی
- سید مهدی خلیق‌رضوی، دکترای علوم شناختی
- محمد رضاپور، نماینده‌ی کانون‌های فرهنگی و هیأت‌های مذهبی
- محمدرضا گلرو مفرد، دبیر اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل
و خانم‌ها:
- حسنا جمشیدی، مسئول گروه جهادی دندان‌پزشکی
- و سحر مهرابی، عضو شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم
 
به مدت ۲ ساعت دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان کردند. مهم‌ترین محورهای سخنان دانشجویان به این شرح است:
- لزوم وجود مدیران جسور برای بهره‌برداری از فناوری‌های نوین و صنایع پیشران
- انتقاد از وجود قوانین پیچیده و ضد تولید
- تأکید بر اینکه راه‌حل مشکلات کشور، اتکا به توان داخلی و اعتماد به جوانان است
- پیشنهاد استفاده از گروه‌های جهادی به‌عنوان مُعینِ دستگاه‌ها در محرومیت‌زدایی
- انتقاد از ترویج تئوری‌های غربی و غفلت از معیشت مردم
- لزوم اصلاح ساختاری و جوان‌گرایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی
- انتقاد از برخی روش‌ها و تصمیمات در قوه‌ی قضائیه
- لزوم ایجاد سازوکار قانونی برای بیان اعتراضات قانونی و جلوگیری از سوءاستفاده‌ی ضد انقلاب
- انتقاد از نبود عدالت رسانه‌ای و ضریب ندادن به مشکلات و مطالبات مردم به‌ویژه مستضعفان در صداوسیما
- لزوم مشارکت دانشجویان در عرصه‌ی تصمیم‌سازی
- مطالبه‌ی جایگزینی نسل فعلی به‌جای نسل قبلی در مسئولیت‌ها
- لزوم احیای قانون اساسی و اجرای همه‌ی بندهای آن
- تأکید بر اینکه سوء مدیریت بیشتر از تحریم به کشور ضربه می‌زند
- توجه به اصلاح نظام وظیفه و لزوم بازاندیشی در موضوع سربازی نخبگان