هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 خرداد 1403
ساعت 08:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 ارديبهشت 1395 ساعت 17:12
سه شنبه 21 ارديبهشت 1395 15:50 ساعت
2016-5-10 17:12:01
شناسه خبر : 241613
کتاب از فصل‌های متعددی تشکیل شده و در هر فصل احادیث معتبری در خصوص موضوعات آن فصل ارائه شده‌است. «مسافرت، امکانات زندگی، نظافت و بهداشت، لباس و پوشش، خواب و بیداری، صله رحم، درآمد و مسائل اقتصادی، نگهداری حیوان، و...» از جمله بخش‌های این کتاب مفید و کاربردی و خواندنی است.
کتاب از فصل‌های متعددی تشکیل شده و در هر فصل احادیث معتبری در خصوص موضوعات آن فصل ارائه شده‌است. «مسافرت، امکانات زندگی، نظافت و بهداشت، لباس و پوشش، خواب و بیداری، صله رحم، درآمد و مسائل اقتصادی، نگهداری حیوان، و...» از جمله بخش‌های این کتاب مفید و کاربردی و خواندنی است.

گروه معارف رجانیوز- مصطفی امیری*: کتاب غذای روح است ولی افسوس که در سال، فقط چند هفته، باید تب مطالعه و کتابخوانی در کشور رواج داشته باشد. چرا که انسان، همواره هم به غذای جسم نیاز دارد و هم به غذای روح. در اهیمت کتاب همین بس که معجزه جاویدان پیامبر خاتم، کتاب قرآن می باشد و اولین آیه خطاب به پیامبر اسلام چنین بود: اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ. نمایشگاه کتاب در پیش است و آنچه شایسته است، معرفی کتب ارزشمند. از اینرو، در این نوشتار به معرفی کتب مفید و خواندنی در موضوعات مختلف خواهیم پرداخت.

 

مفاتیح الحیات

 

 

مفاتیح ‌الحیات، کتابی حدیثی رفتاری در حوزه سبک زندگی، اثر آیت‌ الله عبدالله جوادی آملی که به جلد دوم مفاتیح‌ الجنان شهرت یافته است و تأکید آن بیشتر بر روایاتی است که به رفتارهای فرهنگی ـ اجتماعی و حوزه اخلاق و حقوق اجتماعی مربوط می‌شود. موضوعات این کتاب در ۵ بخش موضوعی تقسیم‌بندی شده و بیش از ۶ هزار حدیث در آن بکار رفته‌ است. کتاب از فصل‌های متعددی تشکیل شده و در هر فصل احادیث معتبری در خصوص موضوعات آن فصل ارائه شده‌است. «مسافرت، امکانات زندگی، نظافت و بهداشت، لباس و پوشش، خواب و بیداری، صله رحم، درآمد و مسائل اقتصادی، نگهداری حیوان، و...» از جمله بخش‌های این کتاب مفید و کاربردی و خواندنی است.

 

این کتاب، توسط آیه الله جوادی آملی، تالیف و موسسه نشر اسراء، منتشر و بیش از 190 مرتبه، تجدید چاپ شده است.

 

اخلاق معاشرت

 

 

معاشرت خوب و جذّاب با دیگران یک «هنر» است. چگونه سخن بگوییم؟ چگونه رابطه برقرار کنیم؟ با چه کسانی و با چه معیارهایی دوست شویم؟ در خانه و مدرسه و اجتماع، با پدر و مادر، با معلّمان، با دوستان و افراد دیگر چه رفتاری داشته باشیم؟ برخورد شایسته با دیگران براساس آموزه‌های دینی چیست؟ در این کتاب، با همة این موضوعات آشنا می‌شوید. در بخشی از این کتاب آمده است: «مسلمان باید به گونه ای در چارچوب اصول و سنن فرهنگ دینی خودش زندگی کند که با شهامت و افتخار، بتواند امضای دین را پای همه رفتارش بگذارد و زندگیش برچسب اسلام داشته باشد و الگوی اسلامی را بر زندگی خویش در خانه و جامعه، سایه افکن سازد. آداب برخورد، دید و بازدید، رفت و آمدهای خانوادگی و دوستانه، نحوه گفتار و رفتار با اقشار مختلف، دوستی و حد و حدود آن، مراعات حقوق دیگران، ادب و سپاس و احترام، از جلوه های بارز اخلاق معاشرت است.»

 

این کتاب، تالیف نویسنده توانا، آقای جواد محدثی می باشد که توسط موسسه بوستان کتاب، نشر یافته است. این کتاب، تاکنون بیش از 22 مرتبه، تجدید چاپ شده است.

 

عصر ظهور

 

 

این کتاب به بررسی و تحلیل حوادث دوران ظهور و سرانجام ملل و قومیت‌های مختلف در عصر جنگ‌های آخرالزمان و ظهور مهدی از دیدگاه روایات شیعه و سنی میپردازد. نویسنده در بخش دیگری از کتاب به دیدگاه اهل سنت درباره حضرت مهدی پرداخته است. اما از همه مهمتر، این کتاب دارای بشارتی خوشحال کننده برای قوم مسلمان (ایرانیان) است که با نگاهی به تاریخ گذشته و سابقه آنان در اسلام و گرایش به آل محمد (ص) و در آخر با به وجود آوردن انقلاب کبیر اسلامی نشان داده اند که به حق شایسته چنین بشارتی می باشند. بشارات به اینکه رسالت مهمی در ایجاد شرایط برای ظهور و ادامه آن دارند.

 

این کتاب توسط دانشمند فرزانه، علامه علی کورانی، تالیف و تاکنون بیش از 50 مرتبه، توسط موسسه شرکت چاپ و نشر بین الملل، تجدید چاپ شده است.

 

خاطر نازک گل

 

 

کتاب «خاطر نازک گل» جلد سوم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که در دهه ۸۰، برنده جایزه کتاب سال حوزه شد. در این مجموعه سعی شده است، مسایل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند. این سیره کاربردی که بیش از ۵۰ موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، دفاع از ولایت، خطبه های انقلابی حضرت(س)، ماجرای فدک، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، را شامل می شود، برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است. نویسنده برای نگارش این کتاب، 500 منبع را مطالعه و دیده که از 229 تای آن در این کتاب، بهره گرفته است.

 

کتاب «خاطر نازک گل» نوشته حسین سیدی، در قطع پالتویی، از سوی دفتر نشر معارف به جامعه فرهنگی و مذهبی کشور عرضه شده است. این کتاب، از بهترین کتاب های در این زمینه می باشد که می توانید به بانوان هدیه دهید.

 

داستان دوستان

 

 

این کتاب، مجموعه‏ اى از حکایت‏هاى جذّاب و حکمت‏ آموز در عرصه‏هاى گوناگونِ معارف دینى، تاریخى، فرهنگى، سیاسى و اجتماعى است که با ذوق و سلیقه خاص و چیره‏دستى مؤلف در گزینش داستان‏ها، تنظیم شده است. داستان‏هاى این کتاب، موضوعى است تا خوانندگان بهتر و آسان‏تر از آن استفاده کنند.

 

این کتاب، تالیف نویسنده توانا، محمد محمدی اشتهاردی می باشد که توسط موسسه بوستان کتاب قم، منتشر گردیده است. این مجموعه داستانی، تاکنون بیش از 6 مرتبه، تجدید چاپ گردیده است.

 

جوانان و انتخاب همسر

 

 

نویسنده در مقدمه کتاب چنین آورده: «دو تصمیم است که در زندگی بسیار مهم است؛ یکی انتخاب شغل و دیگری انتخاب همسر. این دو تصمیم و انتخاب  هر دو بزرگ و حساسند، اما یکی از دیگری بزرگتر، حساس تر و مهم تر است و آن «انتخاب همسر» می باشد. یکی از عافان بزرگ می فرماید «اگر انسان نصف عمرش را صرف نماید تا استاد شایسته ای پیدا کند ،ارزش دارد زیرا در نیمه دیگر عمرش سعادتمند خواهد شد » اما من (نویسنده) می گویم اگر انسان نصف عمرش را صرف کند تا همسری شایسته و متناسب با خود پیدا نماید، ارزش دارد، زیرا بقیه عمرش سعادتمند خواهد شد.» این کتاب شامل هفت فصل است؛ فضیلت ازدواج،چه زمانی ازدواج کنیم، فایده تسریع و زیانهای تاخیر در ازدواج، مشکلات و موانع ازدواج، معیارهای انتخاب همسر، گزینش، دوران نامزدی از فصول بحث شده در کتاب حاضر می باشد و هدف اصلی در این کتاب آشنایی پسران و دختران با شیوه «انتخاب همسر» است تا بتوانند در این امر مهم و سرنوشت ساز، موفق شوند. این کتاب، ازسوی وزارت آموزش و پرورش، در موضوع جوانان و خانواده، به عنوان کتاب برگزیده خانواده، انتخاب شده است.

 

این کتاب، تالیف آقای حسین مظاهری، و به وسیله نشر پارسایان منتشر گردیده است. این کتاب تاکنون بیش از 37 مرتبه تجدید چاپ شده است.

 

ریحانه بهشتی

 

 

آنچه در کتاب، ریحانه بهشتی یا فرزند صالح می خوانید : توصیه های عبادی، پزشکی و تغذیه برای دوران بارداری تا پایان شیردهی که مورد تایید پزشکان متخصص زنان می باشد، توصیه های عبادی و خوراکی هر روز و هر هفته و هر ماه دوران بارداری از زبان گهربار ائمه معصومین، تاثیر شدید حالات روحی پدر و مادر، خصوصا افکار و هیجانات گوناگون و آثار آن بر جنین از نظر دین و علم پزشکی، توصیه های پزشکی و بهداشتی دوران بارداری و شیر دهی و پس از آن،  مستحبات و مکروهات دوران بارداری و تولد نوزاد و ... . این کتاب مناسب برای زوجهای جوان است و می تواند هدیه خوبی برای همسر شما باشد.

 

این کتاب، تالیف خانم سیما میخبر با همکاری جمعی از خواهران می باشد که توسط انتشارات نورالزهراء، منتشر گردیده است. این کتاب، تاکنون بیش از 126 مرتبه، تجدید چاپ شده است.

 

حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت

 

 

انسان در برابر همه پدیده ‏هاى هستى که به نوعى با آنها مرتبط است مسئول مى‏باشد و باید حقوق و تکالیف خود را ادا کند. فرزندان از نزدیک ‏ترین و عزیزترین کسانى ‏اند که آدمى با آنها در ارتباط است. اما حقوق فرزندان چیست؟ در این‏باره نگرگاه‏هاى مختلفى وجود دارد، ولى رهنمود جامع از سوى خاندان وحى و نبوت ارائه شده، لذا کتاب حاضر با بررسى عمیق در منابع حدیثى، حقوق فرزندان را در مکتب اهل‏بیت، در فصل ‏هاى متعددى به تصویر کشیده است.

 

این کتاب، تالیف محمدجواد مروجی طبسی می باشد که توسط موسسه بوستان کتاب، منتشر شده است. این کتاب تاکنون بیش از 19 مرتبه، تجدید چاپ گردیده است.

 

رضایت زناشویی

 

 

خانواده، کوچک‌ترین واحد اجتماعی است؛ اما مهم‌ترین نهاد اجتماعی نیز به شمار می‌آید. و سلامت آن، نقش مهمّی در سلامت فرد و جامعه دارد. احساس کامیابی و شادکامی همسران و همچنین رشد و تربیت فرزندان، به موفّقیت خانواده بستگی دارد. این، نکته‌ای است که اگر مورد توجه قرار نگیرد، ممکن است آسیب‌های فراوانی (مانند: همسرآزاری، اعتیاد، طلاق، خیانت و فرار از خانه) را در پی داشته باشد. از این رو، پرداختن به خانواده، اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند.

 

این کتاب، تالیف عباس پسندیده می باشد که توسط موسسه دارالحدیث منتشر و بیش از 4 مرتبه تجدید چاپ شده است.

 

تفسیر قرآن مهر

 

 

اگر به دنبال تفسیر قرآن با این ویژگی‌های هستید، این تفسیر یکی از بهترین تفاسیر می باشد: تفسیر روان،استفاده از روش‌های تفسیری متنوع با گرایش تربیتی و اجتماعی، بیان پیام‌ها و آموزه‌های آیات برای زمان و نسل جدید ویژه جوانان. تفسیر قرآن «مهر» ویژه جوانان، تفسیری 22 جلدی است که برای جوانان نوشته شده است. ‌این تفسیر ترتیبی به صورت کامل از اول تا آخر قرآن کریم است.

 

این کتاب، به صورت گروهی، تحت اشراف محمدعلی رضایی اصفهانی، و در مدت 10 سال، تالیف گردیده و توسط انتشارات موسسه پژوهشهای تفسیر و علوم قرآن منتشر گردیده است.

 

سیره اخلاقی پیامبر اعظم

 

 

مگرنه این است که قرآن، پیامبر اسلام را الگوه و اسوه برای تمام انسان ها معرفی کرده است. این کتاب، نیز عهده دار انعکاس آداب و «اخلاق فردی پیامبر» اعظم(ص) است. نویسنده که تحلیل و معرفی اخلاقی سیره نبوی و به‌دست دادن الگوی رفتاری قابل پیروی در زمینه‌های اخلاقی و عرضه اصول و معیارهای کلی اخلاقی با قابلیت تعمیم و تبعیت در ادوار مختلف را انگیزه‌ اصلی خود از تدوین این اثر عنوان کرده، و در پنج بخش با این عناوین سامان داده است: 1. خوردن و آشامیدن 2. خواب و استراحت 3. نظافت و بهداشت 4. اقتصاد و معیشت 5. لباس و زینت. توجه به منابع روایی اهل سنت، در کنار روایات مکتب اهل‌بیت(ع) و ترجمه بخش مورد نظر از هر روایت، از شیوه‌های تدوین در نگارش این اثر است.

 

این کتاب، که بخشی از سبک زندگی وجود مبارک پیامبر اسلام در عرصه فردی را گزارش کرده است، واقعا خواندنی و در نوع خود، منحصربفرد است. تالیف آقای محمدرضا جباری می باشد که توسط دفتر نشر معارف، منتشر گردیده است.

 

پانزده روز تا سلامتی

 

 

به اعتقاد نویسنده، تاکید اساسی قرآن در مورد تغذیه و سلامتی انسان، استفاده از طیبات است. اساس طب قرآنی، تفکر الهی و تغذیه قرآنی است  با یک رژیم غذایی مناسب، می توان هم از سلامتی خود مراقبت نمود و هم از بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرد. در این کتاب از ساختمان بدن انسان، بدن انسان و عناصر چهارگانه، بدن انسان و طبع های سه گانه، بدن انسان و مواد چهارگانه ی غذایی، قرآن کریم و تغذیه ی انسان، طبع های سه گانه غذا، مزاجهای گوناگون مواد غذایی، پاکسازی بدن از سموم، رژیم های غذایی برای پاکسازی و ... سخن به  میان آمده است. شهروندان تهرانی، حتما این کتاب را بارها و بارها، در ایستگاه های مترو و دیگر مراکز مشاهده کرده اند. این کتاب برای هر فردی ضروری و مفیده است.

 

این کتاب، تالیف آقای جمشید خدادادی می باشد که توسط موسسه نشر شهر، منتشر گردیده است. این کتاب، تاکنون بیش از 15 مرتبه، تجدید چاپ شده است.

 

خداشناسی کودکان

 

 

شاید بارها در کودکی خویش، زمزمه کردید که: خدا کیست؟ خالق این جهان کیست؟ چه کسی ما را آفریده ؟ حتی در کودکی، با بزرگترها هم در این موضوع به سخن نشستید. اکنون فرزندان شما، همین سوالات را از شما دارند. این کتاب، با زبان شیرین و قرآنی و با ادبیات کودکانه، به تمام سوالات پاسخ گفته است.

 

این کتاب، تالیف آقای غلامرضا حیدری ابهری می باشد که توسط نشر جمال، منتشر و تاکنون بیش از 33 مرتبه، تجدید چاپ شده است.

---------------------------------------

*دانش آموخته حوزه علمیه قم

منبع: فرهنگ نیوز