هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 3 ارديبهشت 1400
ساعت 07:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 16:34
شنبه 16 اسفند 1399 16:29 ساعت
2021-3-6 16:34:33
شناسه خبر : 345203
 چگونه می‌توان قبل از وخیم شدن بیماری آن را تشخیص داد و درمانش را شروع کرد؟ آیا راهکاری وجود دارد که قبل از بروز بیماری، خطر را به طور کامل از بین برد و به زندگی عادی ادامه داد؟ علت نمونه برداری از معده چیست؟
چگونه می‌توان قبل از وخیم شدن بیماری آن را تشخیص داد و درمانش را شروع کرد؟ آیا راهکاری وجود دارد که قبل از بروز بیماری، خطر را به طور کامل از بین برد و به زندگی عادی ادامه داد؟ علت نمونه برداری از معده چیست؟

علم پاتولوژی برای جواب به این دست از سوالات به وجود آمده و به نوعی همان جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است، درون این علم نهفته شده است. پاتولوژی در لغت به معنای آسیب شناسی بوده و همانطور که از نامش پیداست به دنبال پیدا کردن آسیب‌ها در سطح سلولی، بافتی و مولکولی است. امروزه در بسیاری از استان‌های کشور نیاز به این علم افزایش پیدا کرده و دیگر نمی‌توان تاثیر زیاد آن را در سلامت افراد و جامعه کتمان کرد. مشهد نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران به سراغ این علم آمده و از این رو آزمایش پاتولوژی مشهد بیش از پیش در این شهر به سر زبان‌ها افتاده است.

 

 

اما باید گفت که نتایج آزمایش پاتولوژی باید دقیق و به دور از اشتباه باشد؛ چرا که سلامتی یک انسان را می‌تواند تحت الشعاع خود قرار دهد. از این رو انتخاب یک آزمایشگاه مجهز و پیشرفته بسیار حائز اهمیت است. از جمله بهترین و مجهزترین آزمایشگاه‌های مشهد می‌توان به آزمایشگاه ایرانمهر اشاره کرد. به طور کلی برای خواندن جواب آزمایش پاتولوژی، رابطه تنگاتنگ آزمایشگاه و پزشک معالج بسیار مهم و ضروری است؛ به همین دلیل ایرانمهر با استفاده از پزشکان باتجربه و خبره توانسته در طول فعالیت خود جایگاه ویژه‌ای در بین بیمارن به دست آورد.

پیشگیری قبل از درمان با آزمایش پاتولوژی

علم پاتولوژی فقط برای تشخیص انواع مختلف بیماری‌ها نیست، بلکه در آزمایشگاه پاتولوژی مشهد به راحتی می‌توان به پیشرفت بیماری نظارت کرد و یا احتمال ابتلا فرد به بیماری را به طور کامل از بین برد. 4 دلیل محکم وجود دارد که افراد را ترغیب به انجام این آزمایش می‌‌کند که به شرح زیر هستند.

 

 

غربالگری بیماری: همانطور که گفته شد با انجام این آزمایش فرد به بیماری خود در همان مراحل اولیه آگاه می‌شود و از این رو قبل از وخیم و خطرناک شدن بیماری، بهبود می‌یابد.

پیدا کردن ریسک سلامتی: بیماری های مختلفی می‌تواند سلامت  انسان را به خطر بیندازند، مانند دیابت و یا بیماری‌های قلبی، از این رو می‌توان گفت که خطر این نوع بیماری‌ها بسیاری از افراد جامعه را تهدید می‌کند. اما با استفاده از این علم و خواندن جواب آزمایش پاتولوژی پزشک می‌تواند بر اساس ویژگی‌های فردی میزان احتمال به بیماری را در فرد تشخیص دهد. حال اگر شخصی احتمال مبتلا شدنش زیاد باشد با توصیه‌ها گفته شده از ابتلا به آن‌ها در امان می‌ماند.

تشخیص و پیش بینی بیماری: امروزه پزشکان برای یافتن احتمال بیمار‌ی‌ها به علم پاتولوژی بیش از پیش نیاز دارند. همچنین با این علم می‌توان آینده بیمار را بر اساس سیر درمانش پیش بینی کرد. به عنوان مثال در آزمایشگاه ایرانمهر، آزمایشگاه پاتولوژی مشهد ، با خواندن جواب آزمایش پاتولوژی می‌توان متوجه شد که سرطان فرد تا چه مرحله‌ای پیش رفته است.

قبل از خواندن جواب آزمایش پاتولوژی شاخه‌های آن را بشناسید

پاتولوژی دارای شاخه‌های مختلفی است که هر کدام از دسته‌ها شامل برخی از بیماری‌ها می‌شود. به همین دلیل قبل از خواندن جواب آزمایش پاتولوژی باید این شاخه‌ها را بشناسید.

پاتولوژی اناتومیک: در آزمایش پاتولوژی آناتومیک نمونه‌های برداشت شده یا همان بیوپسی معاینه شده و یا این معاینه شامل معاینه کل بدن یا همان کالبد شکافی می‌شود.

پاتولوژی جراحی: در آزمایش پاتولوژی جراحی نمونه‌هایی که در دوره جراحی به دست می‌آید، مورد بررسی قرار می‌گیرد به عنوان مثال نمونه برداری از توده پستان از جمله موارد آزمایش پاتولوژی جراحی است که در آزمایشگاه پاتولوژی مشهد به مانند آزمایشگاه ایرانمهر می‌توان این مهم را مورد ارزیابی قرار داد.

هیستوپاتولوژی: در برخی از آزمایشات لازم است که سلول‌ها برای تشخیص و بررسی با رنگ های مناسب رنگ آمیزی شوند که در این مواقع نیازمند استفاده از آزمایش هیستوپاتولوژی هستیم تا نمونه بردای به بهترین و دقیق‌ترین شکل ممکن خود انجام شود.

سیتوپاتولوژی: گاهی هدف از آزمایش سلول‌هایی هستند که در مایعات بدن ریخته شده‌اند، در این مواقع برای انجام آزمایش از سیتوپاتولوژی استفاده می‌کنند. همچنین هنگامی که  سلول با تراشیدن و  استنشاق به دست می‌آید نیز باید از این نوع آزمایش بهره گرفت.

پاتولوژی پزشکی قانونی: در موارد قانونی گاهی نیاز است تا علت مرگ یک فرد را متوجه شد، در این هنگام استفاده از آزمایش پاتولوژی می‌تواند کمک کننده باشد.

پاتولوژی شاخه‌های دیگری مانند شاخه پوست، بالینی، مولکولی و... دارد. انجام تمامی این آزمایشات نیازمند یک آزمایشگاه مدرن و مجهز است تا بتوان در آن نتایج صحیح و دقیقی به دست آورد. آزمایشگاه ایرانمهر این امکان را به پزشکان و بیماران می‌دهد تا بیماری‌ها را بررسی و ارزیابی کنند.

علت نمونه برداری از معده چیست؟

عوامل ناراحت کننده معده مانند زخم معده جزو شایع‌ترین بیماری‌ها محسوب می‌شوند که دلیل اصلی آن رژیم غذایی نادرست است. در این آزمایش بافت معده مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای انجام این نوع آزمایش، بافت معده برداشته شده که این بافت را درون ظرف مخصوصی قرار می‌دهند تا وجود میکروب‌ها و باکتری‌ها درون آن بررسی شود.

بیماری‌های معده علائم مختلفی دارد که با توجه به آن‌ها و انجام آزمایش  به راحتی می‌توان بیماری را تشخیص داد و آن را درمان کرد. برخی از علائم این بیماری به شرح زیر است.

  • درد در بالای معده
  • عدم تمایل به غذا
  • استفراغ و یا حالت تهوع
  • کاهش بی دلیل وزن
  • تیره شدن مدغوع

علت نمونه برداری از معده تشخیص سرطان‌ها و عفونت‌های مختلف به مانند عفونت هلیکوباکترپیلوری است. این نوع عفونت ابتلا فرد به زخم معده را افزایش می‌دهد.

باکتری‌های هلیکوباکتری می‌توانند به راحتی تمام معده را آلوده کنند و مشکلات مختلف و خطرناکی را برای فرد به وجود آورند. طبق آمار بیش از نیمی از افراد در جهان ناقل برخی از باکتری‌های این نوع عفونت هستند اما متاسفانه این علائم معمولا ظاهر نمی‌شوند. از این رو با انجام نمونه برداری از معده این بیماری تشخیص داده می‌شود و بعد از آن پزشکان با تجویز دارو، سلامتی را به فرد برمی‌گردانند.

نمونه برداری از معده یکی از مهم‌ترین آزمایشاتی است که در علم پاتولوژی وجود دارد. اما بسیاری از آزمایشگاه‌ها در کشور به دلیل تجهیزات کم این نمونه برداری را انجام نمی‌دهند؛ اما افرادی که در مشهد زندگی می‌کنند و یا به این شهر سفر کرده‌اند و به دنبال آزمایشگاه پاتولوژی مشهد می‌گردند، آزمایشگاه ایران مهر(https://iranmehrlab.ir/) می‌تواند بهترین گزینه‌ی پیش رویشان باشد.