هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 3 ارديبهشت 1400
ساعت 07:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 16:11
شنبه 16 اسفند 1399 16:10 ساعت
2021-3-6 16:11:41
شناسه خبر : 345196
بذر سبزیجات شامل بذرهایی هستند که برای خوردن و کاشتن کاربرد دارد اما قبل از پرداخت به این موضوع لازم است پیش مقدمه کاملی درباره خود سبزیجات عرض کنیم.

بذر صیفی جات: میوه جاتی هستند که معمولا" در ابتدای فصل گرم به منظور خوردن کاشت می شوند مثل بذر کدو ، هندوانه و سایر صیفی جات دیگر همانند بذر خیار و ...

 

 

معرفی سبزیجات:

سبزیجات یکی از مهمترین بخش های هرم غذایی ما انسان ها و حتی سایر حیوانات می باشد. آنها به علت داشتن مقادیر خیلی زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی فیبرهای لازم،  خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و برای سلامتی ما بسیار مفید و جزو ضروریات زنجیره غذایی می باشد. یکی از تفاوت این گروه با دیگر گروه های زنجیره غذایی داشتن پروتئین و انرژی کمتر می باشد، به همین دلیل هست که اکثر سبزی خواران دارای تناسب اندام بهتری نسبت به گوشتخواران دارند، منظورم ما انسان هست و روی آوردن به این زنجیره باعث لاغری و سلامتی جسمی می شود.

سبزیجات از نظر تقسیم بندی شامل سبزی های برگ دار (که خود شامل تقسیم بندی وسیع می شود که شامل سبزیجاتی همچون کرفس، نعناع، اسفناج ها و سایر می باشد)کلم ها، لوبیا ها، قارچ، خیار؛ گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، هویج، بادمجان و ... می باشد.

سبزیجات از چه طریقی کشت می شوند: اکثر سبزیجات از بذر تکثیر می شوند. آنها در زمان بلوغ یا انتهای عمر تولید بذر کرده و این راه برای ادامه بقاء آنها می باشد.

 

 

بذر سبزیجات و صیفی جات :

بذرها در اصل بخشی از گیاهان مورد توجه در کشاورزی و باغبانی می باشد که باعث تکثیر و تولید مثل گیاه می شود، در اصل این قسمت از گیاه می تواند نسل دیگری از همان گیاه را تولید کند یا بقولی عامل اصلی انتشار گیاه به محیط دیگر می باشد و از نظر علمی نیز به تخمک رسیده که قدرت باروری داشته و می تواند تبدیل به گیاه دیگر (منظور همان گیاه والد) شود گفته می شود.

 

 

انواع بذر سبزیجات و صیفی جات:

بذرها در کشاورزی و زراعت به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

1- بذر هیبرید: رقم های هیبرید در اصل همان بذرهای F1 می باشند که راه راه تلاقی و تکثیر دو والد بدست می آیند، دو والدی که از نظر خصوصیات ژنتیک از یک میوه یا گیاه هستند ولی تقریبا" تفاوتهایی دارند. بطور مثال خصوصیت زود باردهی یک ذرت با خصوصیت پربارده یا میوه درشت تر ذرت دیگر که تلفیق این دو محصولی با خصوصیت پربارده و زودرس با میوه بزرگتر و مقاومت بالاتر به امراض و آفات تولید می کند. توجه داشته باشید با کاشت بذر این گیاه در بار دوم که گیاه بذر تولید می کند دیگر خصوصیت دو گیاه تلفیق شده را ندارد نتیجه کشت دوم خصوصیت اول گیاه می باشد. همچنین بذرهای هیبرید جزو بذرهای تراریخته نیستند این دو مقوله جدا از هم هستند اینکه شما بطور مثال ذرت بنفش را مشاهده می کنید با یک محصول تراریخته اشتباه نشود، ذرت بنفش قرن ها ست که در آمریکا و سایر کشورها مصرف می شود.

2- بذرهای  تولید شده معمولی: این بذرها همان خصوصیات قبلی را دارند و علامت خاصی ندارند

3- بذر ارگانیک: در طول تولید این بذرها از هیچ ماده شیمیایی ( کود شیمیایی) یا آفت کش برای از بین بردن آفت های میوه یا گیاه استفاده نشده و اصطلاحا" می گویند ارگانیک  بوده حالا اگر تخمی که کاشتید  هیبرید بوده باشد یا بذر معمولی باشد برای پرورش آن گیاه نکات لازم (عدم استفاده از آفت کش و ...) رعایت شده باشد بذر نهایی را بذر ارگانیک نیز می گویند.

 

 

آموزش کاشت بذر سبزیجات و صیفی جات :

کاشت بذر سبزیجات از ساده ترین گروه گیاهان می باشد. آنها توقع بستر گران قیمت و خاص را ندارند حتی در یک خاک لومی هم رشد می کنند. آنها را می توانید در منزل (آپارتمان)، باغچه، زمین زراعی کاشت نمود. برای کاشت در منزل می توانید از فلاورباکس، جعبه چوبی یا حتی گلدان ها مستطیل شکل که عمق کمی دارند استفاده کنید. برای کاشت ابتدا خاک را خوب الک کرده به آن  مقداری کود کهنه دامی اضافه کرده و در بستر مناسب خود کاشت نمایید. می توانید بذرهایی که درشت هستند را ابتدا در آب قرار داده بعد از مدت 12 ساعت آنها را روی بستر پخش و سپس خاک الک شده روی آن پخش ( بهتر است کود کهنه دامی روی آن پخش شود) و سپس آبیاری ملایم انجام دهید. روزانه چندین مرتبه آب پاشی کرده تا خاک خیس شود البته اگر خاک خیس نبود.

 

خرید بذرصیفی جات و سبزیجات:

حال سوال اینجاست که بذر مرغوب را از کجا تهیه کنم؟ برای خرید بذر سبزیجات چگونه عمل کنیم .عجله نکنید به این هم خواهیم رسید در انتهای مطلب سایت خوب برای خرید بذر صیفی جات نیز معرفی خواهیم کرد اما لازم است ابتدا در مورد خصوصات یک بذر خوب بدانید:

همانطور که قبلا" نیز عرض کردیم بذرها در سه مورد تقسیم می شوند البته تلفیق هر دو هم وجود دارد بطور مثال بذر هیبرید- ارگانیک که در سایتهای آمریکایی دیدم. اما لازم است که نکته ای را عرض کنم، شما اینهمه کار را انجام می دهید اگر بذر شما کیفیت لازم را نداشته باشد جوانه زنی انجام نمی شود و بابت این پروسه وقت و انرژی خود را از دست می دهید ممکن است تنها تا 3 ماه دیگر فصل زمستان در راه باشد و اگر در زمان مناسب محصول برداشت نشود وقت و زمان امسال خود را از دست بدهید. برای خرید بذر مرغوب لازم است شرایط زیر را مرور کنید:

1- از سایتها و شرکتهای مطرح (اگر از واسطه ها هم دریافت می کنید مشکل ندارد) خرید انجام دهید.

2- تاریخ بذرها مهم می باشد بذرهای اورجینال دارای تاریخ مصرف و تولید هستند البته لازم هست عرض کنیم بذرها حتی تا بالای 20 سال هم در یخچال در شرایط مطلوب دمایی قوه نامیه خود را یا از دست نمی دهند یا کمتر از دست می دهند

3- شکل ظاهری بذرها: بذرهای کهنه از شکل ظاهری می توان شناخت.

4- خالص بودن بذرهای سبزیجات.

5- بذرهای پلت شده یا غیر پلت شده نباید شکستگی و له شدگی داشته باشند.