هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 31 فروردين 1400
ساعت 21:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 13:06
چهارشنبه 13 اسفند 1399 13:00 ساعت
2021-3-3 13:06:22
شناسه خبر : 345096
سرگرمی را باید در حوزه سرگرمی پاسخ داد. نقد و تحلیل موسیقی و فیلم و کتاب مبتذل هیچگاه خلا محصول مطلوب را پر نخواهد کرد. نیاز مخاطب به مصرف سرگرمی با تحلیل پر نخواهد شد.
سرگرمی را باید در حوزه سرگرمی پاسخ داد. نقد و تحلیل موسیقی و فیلم و کتاب مبتذل هیچگاه خلا محصول مطلوب را پر نخواهد کرد. نیاز مخاطب به مصرف سرگرمی با تحلیل پر نخواهد شد.
رسانه‌ها و نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی، عادت کرده‌اند به هر نوع «ابتذال»ی در حوزه «سرگرمی»، در حوزه «تحلیل» و «نقد» پاسخ دهند. منتظرند تا اثری تولید شود و بنشینند به تحلیل و فکر کنند توانسته‌اند در مقابل اثراتش بایستند. به همین خاطر هم مثلا تلویزیون عاشق برنامه‌های گفتگومحور است. برنامه‌های خنثی و اخته‌ای که سال‌هاست درباره کلیات حرف می‌زنند و حتی اجازه ورود به مصادیق عینی ندارند؛ یعنی حتی در تحلیل واقعی هم عقیم‌اند.
 
سرگرمی را باید در حوزه سرگرمی پاسخ داد. نقد و تحلیل موسیقی و فیلم و کتاب مبتذل هیچگاه خلا محصول مطلوب را پر نخواهد کرد. نیاز مخاطب به مصرف سرگرمی با تحلیل پر نخواهد شد. اما ما ظاهرا نگران نوجوان‌هاییم، پس برای آنها یک برنامه تحلیلی می‌سازیم تا «درباره»‌شان صحبت کنیم، آنهم با خط قرمزهایی که اکثریت دهه هشتادی‌ها در آن جا نمی‌شوند و متوجه نیستیم که نسل اینستاگرام، تیک‌تاک و ... اساسا مخاطب میزگرد تحلیلی نیستند و دنبال سرگرمی‌ند.
 
برای ما «محتوا» اصل است و نه «جذابیت». البته طبعا رسیدن به جذابیت بدون استفاده از لذت‌های نفسانی امر سخت‌تری است. برای هنر مبتذل، خود سرگرمی ذاتا محتواست و برای ما جذابیت و سرگرمی پلی است برای انتقال محتوای مطلوب. این را هم می‌دانم که ورود به منطقه‌‌ی سخیف و هرزه‌ای که کسانی مانند ساسی و تتلو در آن هستند اساسا زمین بازی ما نیست. اما سوال اصلی همچنان پابرجاست؛ ما برای مخاطب نیازمند فیلم، موسیقی و ادبیات سرگرم‌کننده چه محصولی داریم که جایگزین محصولات مصرفی فعلی آنها در مارکت هنر شود؟ تقریبا هیچ.
 
طبعا واکنش‌ها به کلیپ ساسی هم مشخص بود. پس از تحلیل‌های دغدغه‌مندانه اولیه، روزهای بعد داب‌اسمش و رقص مردم-نوجوانها- با آهنگ او شبکه‌های اجتماعی را پر می‌کند. اگر مدارس باز بود کشور چندین هفته هم درگیر پیدا کردن دست نفوذی‌های استکبار در ترویج این اهنگ در مدارس بود و در این بین هم عده‌ای باز پیگیری فیلتر کردن اینستاگرام خواهند شد.
 
و بعد باز سیکل تکراری. تلویزیون سراغ ساخت «جلال3»، «بچه مهندس5» و ... خواهد رفت و حتی از VODهای داخلی هم خواهد ترسید. همچنان نمونه‌ای از موسیقی مصرفی مطلوب جبهه انقلاب وجود نخواهد داشت و ... تا آهنگ بعدی کسی شبیه ساسی که باز همگی نگران ابتذال شوند.
 
بحث ساده است. مردم نیازمند سرگرمی‌ند. اگر شما بتوانید آن را با محصولات غیرمبتذل پر کنید برده‌اید، اگر نه کس دیگری آن را با ابتذال پر خواهد کرد و وضع همین است که هست. برای رقابت باید وارد مارکت شوید و مخاطب خود را بیابید.