هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 اسفند 1399
ساعت 01:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 30 دى 1399 ساعت 02:52
سه شنبه 30 دى 1399 02:42 ساعت
2021-1-19 02:52:11
شناسه خبر : 343596

صفر تا صد قالب بتن:

با گسترش و پیشرفت ساخت و ساز و استفاده از بتن به عنوان پرکاربردترین سازه در ساختمان سازی استفاده از قالب بتن  می توان در تعیین کردن شکل نهایی و اجزای مختلف آن نقش فوق العاده ای را ایفا نماید. به طور کلی، قالب بتن وسیله ای است که به صورت موقت یا دائم برای ساخت سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این قالب ها نه تنها امکان ساخت سازه های بتنی با اشکال و طرح های مختلف را فراهم می کند بلکه احتمال ترک خوردگی و شکستگی آن را به شدت کاهش می دهد.

لازم است بدانید به منظور ساخت یک سازه بتن مقاوم باید ابتدا بتن تازه در قالب های بتنی که دارای انواع مختلفی است ریخته شده و سپس تمام حجم قالب پر شود. ساخت این قالب ها به گونه ای است که در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد. از جمله عواملی که در ساخت این سازه ها دارای اهمیت اساسی است اندازه مواد، ورق های تخته لایه و... می باشد که این موارد به طور مستقیم متضمن کیفیت این تجهیزات به شمار می روند.

نکته قابل توجه این است که برای ساخت قالب بتن سه مولفه در نظر گرفته می شود که عبارتند از: کیفیت، ایمنی، صرفه اقتصادی. این فاکتورها در روند کیفیت این تجهیزات نقش بسزایی داشته و به عبارتی می توانند در طول عمر این سازه ها تاثیرگذار باشند.

 

 

انواع قالب بتن:

همانطور که میدانید از روزگاران گذشته تا به حال به منظور ساخت انواع قالب بتن از سازه های مختلف نظیر گچ، سیمان، چوب و...استفاده می شود اما پرکاربردترین انواع و اشکال قالب بتن عبارتند از:

·        قالب های بتن مدولار: طراحی و ساخت این قالب ها اغلب با توجه به ابعاد عرضی 5 سانتی متر می باشد که در حال حاضر ابعاد و اندازه آن با تنوع چشمگیری مواجه است و دسترسی به سایز مطلوب و دلخواه به آسانی ممکن و میسر خواهد بود.

·        قالب های بتن مدور: طراحی و ساخت این قالب بتن به گونه ای است که به صورت دو تکه ای انجام می شود و بیشترین کاربرد آن در ساخت مخازن بتنی و سیلو می باشد.

·        قالب های بتن خاص: ساخت این قالب ها به گونه ای است که مستلزم نقشه، جزئیات و سایزهای دقیق است به همین خاطر این طراحی باید به واسطه افراد متخصص و مجرب صورت بگیرد .

·        قالب فلزی بتن: این قالب دارای سایزهای استاندارد است و عرض آنها اغلب 10 سانتی متر می باشد. این قالب ها ازرایج ترین و پرکاربردترین سازه ها در ساختمان سازی است که از مقاومت و دوام فوق العاده ای برخوردار می باشند. وزن این قالب ها بیشتر از دیگر انواع قالب است و این مسئله در افزایش طول عمر این سازه ها نقش موثری ایفا کرده است.

نکته: به طور کلی عوامل مختلفی در انتخاب نوع قالب بتن تاثیرگذار است که مهمترین و اصلی ترین آنها عبارتند از: حجم بتن ریزی، فشار وارد شده بر قالب، وزن قالب، نوع تراکم و میزان بتن باقیمانده و...

گروه صنعتی و بازرگانی مدرن سازان تولید کننده تجهیزات قالب بندی بتن است که با تخصص و تجربه فراوان توانسته قالب های بتنی را در انواع و اقسام و سایزهای متعدد تولید نماید. این شرکت کیفیت را اساس و بنای اقدام خود قرار می دهد و محصولات را با مناسب ترین قیمت در کمترین زمان ممکن و بیشترین کاربرد و کارایی عرضه می کند.

 

 

نکات مهم پیرامون قالب بتن و بتن ریزی:

لازم است بدانید قالب بتنی در اصل قالبی است که در آن بتن مرطوب ریخته می شود تا شکل مطلوبی بدست آورد. این تجهیزات اغلب از موادی نظیر چوب، فولاد، الیاف، پلاستیک، تخته سه لا و... ساخته می شود. نیاز اساسی چنین قالبی این است که باید به اندازه کافی قوی باشند تا قابلیت تحمل بار سنگین را داشته باشند و از نشت جلوگیری کنند.

استحکام و دوام قالب بتن متضمن کارایی و کیفیت این محصول است که برخی عوامل می تواند در روند افزایش طول عمر این تجهیزات نقش بسیار زیادی داشته باشد. برخی از مهمترین عوامل عبارتند از:

·        بسته بندی و جابجایی مناسب و به کارگیری صحیح آنها در طبقات

·        رعایت اصول و ضوابط خاص در ساخت این سازه ها و مونتاژ مناسب

·        روغنکاری پیش از مونتاژ با روغن های مخصوص

نکته قابل توجه این است که قالب بتن ریزی عمدتا به صورت طبقه بندی شده مورد استفاده قرار می گیرد که این طبقه بندی تا تا حد زیادی به نوع و محل استفاده آن بستگی دارد. امروزه ساختار این قالب ها دچار تغییرات و تحولات اساسی شده که این امر بر روی کیفیت آنها تاثیرگذار بوده است.

علی الرغم مطالب فوق، پرکاربردترین قالب های بتنی که قابل توجه در پروژه های عمرانی است قالب فلزی بتن است که استحکام و مقاومت آن مانع تغییر شکل بتن می شود. جنس این نوع قالب از فولاد است و هیچ خللی در کار ایجاد نمی کند. این نوع قالب دارای فواید و مزایای زیادی است که مهمترین آنها عبارتند از: سرعت در نصب و اجرا، مقاومت و استحکام زیاد، مقاوم در برابر آتش سوزی، قابلیت چند بار استفاده بودن و...

نکته قابل توجه این است که ابعاد این نوع قالب متغیر است که در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند. وزن قالب فلزی بتن در مقایسه با سایر قالب ها بیشتر است و همین مسئله در ارتقای کیفیت و مقاومت آن موثر بوده است.

در نهایت...

از نکات مهم و اساسی پیرامون قالب بتن و بتن ریزی، قیمت و هزینه این محصول است که در شرکت ها و فروشگاه های مختلف امری متغیر است. لازم است بدانید قیمت این قالب ها تا حد زیادی بستگی به نوع و کیفیت این محصول دارد. توصیه می شود افرادی که تمایل به خرید این محصول دارند به شرکت معتبر مدرن سازان که دارای پرسنل و نیروی کار مجرب و متخصص است مراجعه کنند. یکی از امتیازات بارز و برجسته این شرکت نسبت به سایر شرکت های تولیدکننده این محصولات ارائه مشاوره  است که بر اهمیت تولید آنها می افزاید. به عبارتی گروه صنعتی و بازرگانی مدرن سازان تولید کننده تجهیزات قالب بندی بتن، مواد اولیه ای که برای طراحی و ساخت قالب های بتنی به کار می برد در عالی ترین درجه کیفیت هستند و مقاومت و استحکام آنها نسبت به سایر شرکت ها چندین برابر می باشد.

منبع : https://modernsazan.com/