هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 اسفند 1399
ساعت 17:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 25 دى 1399 ساعت 18:34
پنجشنبه 25 دى 1399 18:32 ساعت
2021-1-14 18:34:48
شناسه خبر : 343539
این روزها که پمپاژ رسانه‌ای قدرتمند برای گران کردن ارز کالاهای اساسی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ آنهم بدون‌ نیاز به شنیدن صدای مخالف در حال رخ دادن است، انسان یاد یک داستان قدیمی از ادبیات غنی ایرانی می‌افتد.
 
می‌گویند مُلا دو گوساله داشت یکی از آن دو بگریخت، ملا پس از کوشش بسیار از گرفتن حیوان عاجز آمده بازگشت و گوساله بسته را بزدن گرفت. گفتند چرا چنین کنی گفت شما ندانید اگر این یک بسته نبود از دیگری چابکتر می‌دوید. 
 
حالا حکایت دلار آزاد است که افسار پاره کرده و همین‌طور در حالا بالا رفتن و فشار آوردن به سفره و‌معیشت مردم است، اما آقایان مجلس آن گوساله‌ی بسته-ارز کالاهای اساسی- را بزدن گرفته‌اند.
 
این دلار آزاد است که افسار پاره کرده و منشاء خلق و بسط رانت دو نرخی شده است، اما آقایان گوساله‌ی بسته را بزدن گرفته‌اند.
 
این دلار آزاد است که با افزایش یافتن‌ش و دمیدن در تنور تورم انتظاری، سفره و معیشت مردم را تنگ‌تر می‌کند و گلوی تولید را می‌فشارد، اما آقایان گوساله‌ی بسته را بزدن گرفته‌اند.
 
این دلار آزاد است که ریال ایران را در بین اسعار خارجی به بی‌ارزش‌ترین پول ملی در سال‌های اخیر تبدیل کرده است، اما آقایان گوساله‌ی بسته را بزدن گرفته‌اند.
 
آری در زمانه‌ای که نیازی به شنیدن نظرات کارشناسی مخالف احساس نمی‌شود، همان به که گوساله‌ی بسته را بزدن گرفته‌اند. 
 
حالا که مجلس محترم عزم خود را برای گران کردن ارز کالاهای اساسی جزم کرده، کاش به این سوالات هم پاسخ داده می‌شد:
 
فرض کنیم همه‌ی حرف‌هایتان دارای مبنای کارشناسی است-که نیست- آیا تضمین می‌دهید که نسخه‌ی جایگزین در کمیسیون تلفیق(یعنی جهش ۳۰۰ درصدی در ارز رسمی و ارز کالاهای اساسی) بجای #حذف_رانت منجر به #بسط_رانت نمی‌شود؟- که می‌شود- تضمین می‌دهید که با این شوک ارز آزاد جهش نکند؟ 
 
کاش چهار روز دیگر که گرانی کالاهای اساسی شروع شد، بازهم قاب تلویزیون را به تسخیر بکشید و به مردم جوابگو باشید. 
گوساله‌ی بسته را بزدن گرفته‌اند ...
 
و این روزها چقدر انسان را بیاد آبان ۹۸ می‌اندازد.