هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 7 بهمن 1399
ساعت 06:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 دى 1399 ساعت 18:17
چهارشنبه 17 دى 1399 18:13 ساعت
2021-1-6 18:17:26
شناسه خبر : 343462
محسن هاشمی در حالی به وصیت‌نامه امام ارجاع می‌دهد که امام در وصیت خود دولت آمریکا را تروریست بالذات معرفی کرده و مخالفت جدی و قاطعانه خود با آمریکا را به تصویر کشیده است.
محسن هاشمی در حالی به وصیت‌نامه امام ارجاع می‌دهد که امام در وصیت خود دولت آمریکا را تروریست بالذات معرفی کرده و مخالفت جدی و قاطعانه خود با آمریکا را به تصویر کشیده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: حالا مشخص شده که یکی از جریان‌هایی که به قول رهبرانقلاب در داخل نظام بوده‌‎اند اما از ابتدا به مبارزه با استکبار اعتقاد نداشتند جریانی است که هاشمی رفسنجانی آن را هدایت می‌کرد. هاشمی تا آخر عمر سعی داشت تا کشور را به این رابطه ناعادلانه با آمریکا سوق دهد اما هر بار به بن‌بست می‌رسید و به قول شخص مرحوم رفسنجانی در برابر استدلال‌های رهبری جوابی نداشت. حالا با وجود اینکه روحانی و اصلاح‌طلبان سعی دارند این مسیر اشتباه را طی کنند، محسن هاشمی از مخالفت امام خمینی با نظرات پدرش خبر داده است. 
 
به گزارش رجانیوز: محسن هاشمی اخیرا در مصاحبه‌ای سه خواسته پدرش از امام خمینی در زمان حیات‌شان را اینگونه روایت کرده است: «ایشان اواخر جنگ با همرزمانشان و کسانی که کشور را مدیریت می کردند به دیدار امام می روند و سه مسأله را مطرح می کنند. یکی مسأله قانون اساسی است که باید بعضی موارد آن طوری تغییر کند که امکان حکمرانی خوب فراهم شود، یکی بحث اتمام جنگ و دیگری هم بحث رابطه با آمریکا است. مطرح می کنند که اگر ایشان حضور نداشته باشند شاید کشور نتواند این سه مسأله را حل کند و تا حضور دارند خودشان به این مسائل بپردازند.امام هم در مورد جنگ و هم در مورد قانون اساسی در زمان حضورشان اقدام کردند ولی در مورد رابطه با آمریکا به نتیجه مدنظر آیت الله هاشمی رفسنجانی نرسیدند»
 
 
فرزند مرحوم هاشمی که گویا مخالفت امام را نپسندیده برای فرار از این واقعیت ادامه می‌دهد: «ولی وصیتنامه امام وجود دارد و مسائل مهمی در آن وصیتنامه هست؛ همان طور که حاج حسن آقا(حسن خمینی) گفتند، می شود به آن رجوع کرد و آن چیزی که آنجا نوشته شده را عمل کرد.»
 
محسن هاشمی در حالی به وصیت‌نامه امام ارجاع می‌دهد که امام در آنجا مخالفت جدی و قاطعانه خود با آمریکا را به تصویر کشیده اند. 
 
امام راحل در وصیت خود آمریکا را دشمن اسلام و قرآن  و تروریست بالذات دانسته و فرموده‌اند: « ملت ما بلکه ملتهای اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند به اینکه دشمنان آنان که دشمنان خدای بزرگ و قرآن کریم و اسلام عزیزند، درندگانی هستند که از هیچ جنایت و خیانتی برای مقاصد شوم جنایتکارانه خود دست نمی‌کشند و برای رسیدن به‌ ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمی‌شناسند. و در رأس آنان امریکا این تروریست بالذات دولتی است که سرتاسر جهان را به آتش کشیده و هم پیمان او صهیونیست جهانی است که برای رسیدن به مطامع خود جنایاتی مرتکب می‌شود که قلمها از نوشتن و زبانها از گفتن آن شرم دارند»
 
از وصیت نامه امام که آمریکا را تروریست بالذات دانسته و بارها با استفاده از صفت شیطان بزرگ مردم را دعوت به مبارزه با آن کرده است همین بر میآید که در برابر پیشنهاد هاشمی رفسنجانی بایستد. 
 
مخالفت‌های مستدل رهبرانقلاب با هاشمی
ماجرا فقط مربوط به مخالفت امام خمینی با پیشنهاد غیرانقلابی هاشمی نبوده است. رهبرانقلاب 12 تیر 1395 (شش ماه قبل از مرگ هاشمی رفسنجانی) در دیدار با دانشجویان به ذکر خاطره‌ای در خصوص مباحثات خود با هاشمی در خصوص همین مساله اشاره می‌کنند. ایشان با ذکر این سوال که «چرا بنده این‌قدر اصرار دارم که ارتباط با آمریکا نبایستی برقرار بشود حتّی مذاکره، جز در مسائل مشخّص و معیّنی که حالا اقتضای مصلحت باشد؛ علّتش چیست؟» این خاطره را اینگونه بیان کردند: «یک وقتی یکی از این آقایان رؤسای جمهور این دوره‌های مختلف، با من راجع به این قضیّه بحثهای متعدّدی میکرد در جلسات مختلف؛ بعد رفته بود در شورای عالی امنیّت ملّی گفته بود فلانی استدلالهایی دارد که من جوابی برایش ندارم. راست هم میگفت. بنده برای ردّ ایجاد ارتباط با آمریکا استدلالهایی داشتم که ایشان برای پاسخ به این استدلال‌ها حرفی نداشت، راست میگفت. استدلالها استدلال محکمی است، این‌جوری نیست که راحت بشود این استدلال را برطرف کرد، رد کرد.»
 
رهبرانقلاب 28همچنین شهریور 95 در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران به این مساله تاکید کرده و فرمودند: «مذاکره با آمریکا نه‌تنها فایده ندارد، بلکه ضرر هم دارد و این موضوع، با استدلال به مسئولان سطوح بالای کشور گفته شده و آنان نیز پاسخی در رد آن نداشتند.»
 
بعدا سیدمرتضی نبوی به داستان این گفت‌گوها اشاره کرده و برای اولین‌بار خبر از عتاب‌های رهبرانقلاب به هاشمی داده است. نبوی در این خصوص گفته بود: «مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی از زمان ریاست جمهوری که رئیس شورای عالی امنیت ملی هم بودند، بحث‌هایی را با مقام معظم رهبری داشتند و چنین نظری را پیگیری می‌کردند که مشکلات را با ارتباط با آمریکا  حل کنیم.»
 
این عضو مجمع تشخیص به گفتگوی سال 91 هاشمی رفسنجانی با فصلنامه مطالعات بین‌المللی اشاره میکند که هاشمی در آنجا گفته بود که از امام(ره) خواسته بود در همان زمان حیاتش موضوع رابطه ایران و آمریکا را حل کند همچنین هاشمی در آنجا از اعتقادش به لزوم مذاکرات راهبردی با آمریکا گفته بود و رهبرانقلاب در جمعی نسبت به این سخنان ایشان واکنش نشان دادند.
 
نبوی می‌گوید: «من اینجا لازم می‌بینم به یک خاطره‌ای اشاره کنم. در سال 91 که دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، همه اعضا خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم. بعد از آنکه جلسه رسمی تمام شد، از آنجایی که پیش از آن، آقای هاشمی در مصاحبه‌ای با یک فصلنامه مواضعی درباره مذاکره و رابطه با آمریکا گرفته بودند که موجب سوء استفاده در داخل و خارج شده بود، حضرت آقا در آن جلسه تذکر دادند و خطاب به آقای هاشمی فرمودند این موضع شما سبب سوءاستفاده دشمن شد. آقا در این جلسه با تاکید ضمنی بر ضرورت مواجهه عقلانی و هوشمندانه با آمریکا، فرمودند: این روزها درباره صحبتهای آقای هاشمی بحثهایی پیش آمده که خواستم در این جلسه عرض کنم برای این کار(صحبتهای آقای هاشمی) بدترین وقت ممکن انتخاب شد. آقا گفتند که البته ما درباره نظریه مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا با آقای هاشمی سالهاست بحث داریم و از زمان ریاست‌جمهوری ایشان در این زمینه بحث می‌کردیم. اما اظهاراتی که آقای هاشمی اخیراً کردند نبایستی انجام می‌شد چرا که الان آمریکایی‌ها در مقابل ما جبهه گرفته‌اند، اقدامات و تحریم‌هایشان را تشدید کردند و امید آنها این است که این تحریمها ما را به عقب نشینی وادار می‌کند.»
 
مهندس نبوی در توضیح این سخنان ادامه می‌دهد: «در واقع آقا در ضمن بیاناتشان به آقای هاشمی تذکر دادند که اینطور دم از ضرورت مذاکره و رابطه با آمریکا زدن، سیگنال چندپارچگی و انشقاق در طرف ایرانی و همچنین ضعف و استیصال ایران را به طرف مقابل می‌فرستد و باعث می‌شود روحیه دشمن تقویت و به کسب امتیازات زیاد از ایران امیدوارتر شود و نفعی برای ایران در این بین نباشد. لذا این اصولاً خلاف مقتضای تشخیص مصلحت است. به عبارت روشنتر، در این نحو موضع‌گیری، مصلحتی برای ملت و کشور نیست.
 
نبوی همچنین مخالفت امام با دیدگاه‌های هاشمی را اینگونه روایت میکند: « جالب اینجاست که خود آقای هاشمی در این دیدار اذعان می‌کرد و البته جای دیگری هم گفته است که "با امام(ره) درباره ــ فکر می‌کنم ــ 7 موضوع صحبت کردم و گفتم «این مسائل باید در زمان حیات شما حل شود.»، مثلاً درباره عربستان و جنگ و... بود. خود آقای هاشمی می‌گوید «امام به بقیه موضوعات اعتنا کردند اما درباره رابطه با آمریکا کاری نکردند یعنی تغییر موضع ندادند."، که البته با ارجاع به بقیه مواضع و فرمایشات امام(ره) کاملاً‌ مشخص است که نظر امام(ره) خلاف نظر آقای هاشمی بوده است.»
 
این عضو مجمع تشخیص در ادامه خاطره خود از مخالفت مستدل و منطقی رهبرانقلاب در برابر هاشمی را اینگونه تکمیل کرده است: «رهبر معظم انقلاب در این دیدار به آقای هاشمی گفتند که نباید این حرفها را میزدید. مقام معظم رهبری در ادامه نکته بسیار مهمی گفتند که به نظرم تعیین‌کننده است. ایشان اشاره کرد که درباره مسئله نحوه مواجهه با آمریکا از همان دوران ریاست‌جمهوری آقای هاشمی مباحثاتی وجود دارد. آقا اشاره کردند که در زمان ریاست‌جمهوری آقای هاشمی این بحث در شورای عالی امنیت ملی -که خود آقای هاشمی ریاستش را برعهده داشت- مطرح شده بود. صورت مذاکرات برای آقا می‌آید که در آن منافعی در رابطه با آمریکا قید شده بود. آقا گفتند که با آقای هاشمی در این باره جلسات متعددی صحبت شده و حتی صدای آقای هاشمی هم همانطور که خودش می‌داند ضبط است که در شورای عالی امنیت ملی گفته‌اند آیت‌الله خامنه‌ای در رد مواضع ما در زمینه نحوه عمل در برابر آمریکا استدلالهایی دارد که ما جواب آن استدلالها را نداریم. آقای هاشمی در همین جلسه این نقل قول آقا را تایید کردند. یعنی گفتند که بله من این حرف را زده‌ام. آقا بر همین اساس ادامه دادند پس مشخص است که این حرفهای ما بر مبنای استدلال است نه بر مبنای عصبیت و عصبانیت و پای‌بندی به امور موهوم و این را خود آقای هاشمی هم می‌دانند.»
 
با وجود مشخص بودن مخالفت امامین انقلاب به رابطه نابرابر و ظالمانه که منجر به زیان دیدن مردم خواهد شد اما جریان کارگزاران و اصلاحات هنوز بر این مواضع اشتباه خود تاکید داشته و بارها هزینه‌هایی چون برجام را به کشور تحمیل کرده‌اند.