هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 17:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 4 آذر 1390 ساعت 15:50
جمعه 4 آذر 1390 19:20 ساعت
2011-11-25 15:50:51
شناسه خبر : 92059

شايد شما هم جزو مشتركاني باشيد كه پيامكي از سوي همراه اول با مضمون «تا چند ساعت ديگر شايد شما يك تلويزيون LCD Samsung از همراه اول برنده شويد» دريافت كرده و براي دريافت جزييات بيش‌تر ترغيب شده باشيد.

به گزارش ايسنا، خود پيامك طرح موسوم به «اين 60 روز» همراه اول كه حدود يك ماه پيش آغاز شد و مسؤولان شركت ارتباطات سيار مي‌گويند اكنون متوقف شده است، مي‌گويد «همين حالا كلمه بله را به 2020 بفرستيد و با هزينه 3640 ريال براي هر پيامك كه به اين شماره ارسال مي‌شود وارد مسابقه شويد.» اين در حالي است كه اگر همين حالا هم ارتباط مزبور را برقرار كنيد، همين پيامك به‌اضافه پيامك مربوط به سوال و توضيح را دريافت خواهيد كرد. صفحه مربوط به اخبار اين مسابقه نيز همچنان در سايت همراه اول قابل دستيابي است.

اين طرح را همراه اول در تاريخ 16/07/1390 اعلام كرد و مشخص كرده بود كه در 60 روز آينده، مشترکان همراه اول مي‌توانند با خريد محتواي ديجيتال و شرکت در يک مسابقه پيامکي، جوايز ارزشمندي دريافت کنند.

از قرار معلوم نمايه اين طرح براي آزمودن سطح دانش عمومي کاربران همراه اول در نظر گرفته شده بود اما شواهد نكته‌هاي قابل تامل و پرسش‌برانگيزي را نشان مي‌دهد كه چنين هدفي را چندان تاييد نمي‌كند.

با توجه به اين‌كه هزينه هر پيامك موافقت با شركت در مسابقه براي كاربران 364 تومان آب مي‌خورد، مي‌توان در نظر گرفت كه به ازاي هر 4هزار و 200 پيامك به اين سامانه با نرخ 364 تومان رقمي بالغ بر يك ميليون و 528 هزار و 800 تومان براي اين اپراتور مخابراتي حاصل مي‌شود كه حداقل هزينه لازم براي يك دستگاه LCD به دست مي‌آيد.

همراه اول را البته بايد به چشم ديگري نگاه كرد؛ چرا كه ظاهرا برروي دانش مشتركان خود سرمايه‌گذاري و مسابقه دانش‌محوري را پايه‌ريزي كرده است؛ مسابقه‌اي كه سوالاتي از كاربران پرسيده شده و 2 گزينه جواب به آن‌ها ارائه مي‌شود و در ازاي پاسخ صحيح امتيازي به آن‌ها داده مي‌شود كه البته هرچه كاربران سريع‌تر پاسخ‌هاي خود را ارائه دهند، امتياز بيش‌تري دريافت مي‌كنند و شانس بيشتري براي بردن جوائز قرعه‌كشي دارند.

اما شواهد نشان مي‌دهد كه برخي سوالات آنقدر بديهي بوده‌اند كه هيچ رنگ و بويي از نيت براي افزايش دانش عمومي و عموما برنامه‌ريزي هدفمندي براي طرح سوالات وجود نداشته است.

متأسفانه برخي سوالات اين طرح علاوه بر اينكه اين پرسش را ايجاد مي‌كند كه چه هدف سازنده‌اي را دنبال مي‌كند، اين پرسش را هم دامن مي‌زند كه آيا به‌نوعي توهين به شعور كاربران تلقي نمي‌شود؟ در زير به نمونه‌اي از آن‌ها اشاره مي‌شود:

-از همسايه‌هاي غربي پاكستان:1.بلژيك 2.ايران

-مركز استان فارس:1.شيراز 2.تبريز

-شاه اسماعيل صفوي، بنيان‌گذار سلسله بود:1.صفويه 2.پهلوي

-مركز استان قم كدام است:1.قم 2.گرگان

-نام ورزش باستاني ايران:1.چوگان 2.بسكتبال

-زبان رسمي اندونزي:1.اندونزيايي 2.ژاپني

در اين ميان برخي ديگر از سوالات طوري مطرح شده كه واقعا در جايگاه خود مي‌تواند به شأنيت چنين جايگاهي لطمه وارد كند، به اين خاطر كه برخي سوالات پاي خود را از حيطه مشخص و عرف فراتر نهاده و به حوزه اصول اعتقادي و شرعي كه براي بسياري از مردم از حساسيت ويژه‌اي برخوردار است، به شكل نامناسبي ورود يافته است. در زير به نمونه‌اي چند از آنها اشاره مي‌كنيم:

-نام مادر حضرت محمد (ص) چه بود:1.آمنه 2.عايشه

-برادر شوهر براي زن چه حكمي دارد:1.نامحرم 2.محرم

-نام پدر امام حسن (ع):1.امام علي (ع) 2.امام رضا (ع)

-گرايش به پوشش چه نوع گرايشي است:1.فطري 2.حيواني

-سنجش‌گر اعمال انسان در روز قيامت كيست:1.خداوند 2... [اين گزينه آنقدر سخيف در نظر گرفته شده است كه به‌دليل رعايت بديهي‌ترين شئون، از ذكر آن پرهيز مي‌كنيم]

در هر حال مسابقه 60 روز چند روزي اجرا و ظاهرا به دليل اعتراضاتي كه در سايت‌هاي خبري و اطلاعات مردمي مشاهده شد، با مداخله‌هايي، در مرحله‌ي اول، نوع و سطح سوالات آن تغيير كرده و در مرحله‌ي بعد، تبليغاتش متوقف و مسابقه مسكوت ماند؛ هرچند اكنون پيامك مسابقه هم‌چنان ارسال مي‌شود اما مسابقه مسؤولان امر مدعي‌اند كه طرح انجام نمي‌شود.

حال اين پرسش‌ها بي‌پاسخ مانده كه آيا به راستي صرف دادن امتياز به چنين سوالات ساده و گاه بدون محتوايي از جنبه دانش‌سنجي كاربران مؤثر است؟! آيا همراه اول خودش را به زحمت انداخته و چنين سوالاتي را طرح كرد تا 364 تومان به دست‌ آورد، آيا اين يك طرح شبيه بليت بخت‌آزمايي بوده است؟ آيا به‌رغم پذيرش منتفي شدن طرح مسابقه، پيامك‌هاي آن همچنان به هزينه‌هاي مشتركان مي افزايند؟

خبرنگار ايسنا براي تهيه اين گزارش تلاش كرد تا پاسخ مرجع مربوطه را دريافت كند كه به نتيجه‌اي نرسيد. ضمن آن‌كه با همچنان فعال بودن سامانه طرح، اين پرسش‌ها باقي است كه اولا چه كسي در اين زمينه بايد پاسخگو باشد و درثاني اين‌كه چرا به‌رغم ادعاي منتفي شدن طرح، اجزاي آن همچنان فعالند؟