هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 9 آذر 1399
ساعت 00:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 10 شهريور 1387 ساعت 11:40
يكشنبه 10 شهريور 1387 16:10 ساعت
2008-8-31 11:40:30
شناسه خبر : 839
انتقاد تند ناطق نوري از طرح بن

استقبال رسانه های متعلق به جریان موسوم به چپ سیاسی کشور از اظهارات علی اکبر ناطق نوری تداعی کننده استقبال این جریانسیاسی از این نگاه مشترک برای حمله به سیاست های کلیدی دولت است.

به گزارش رجانیوز، انتقاد تند ناطق نوری از طرح بنگاه های زودبازده دولت و روند اجرای اصل 44 در شرایطی با استقبال رسانه های مخالف دولت روبرو شد که هفته گذشته رهبر انقلاب در جمع اعضاء هیأت دولت حمایت بی سابقه ای را از عملکرد دولت ابراز داشتند که این حمایت مخالفان احمدی نژاد را در موضع انفعال قرار داده بود. شاید از همین رو نیز است که این رسانه ها عنوان "رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری" را در میان عناوین ناطق نوری برجسته کردند.

پیوند نگاه سرمایه داری و بورژوازی راست سنتی علیه برنامه های دولت احمدی نژاد در حالی در مسیر هم افزایی است که کمتر از 10 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری دهم زمان باقی مانده است.

ناطق نوري پس از آنکه اغلب اصولگرايان داراي بدنه اجتماعي از ترکيب شوراي هماهنگي در جريان انتخابات رياست جمهوري 84 خارج شدند، به عنوان رئيس اين شورا از فعاليت سياسي کناره گيري کرد و اوج ايام رقابت هاي سياسي را در زادگاه خود در نور گذراند.

با اين حال،وي روز گذشتهدر انتقاد از طرح بنگاه های اقتصادی زودبازده که جزء ابتکارات دولت نهم در کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال بوده است، بدون ارائه هیچگونه آمار و شواهد مبتنی بر علم اقتصاد به ذکر این نکته کفایت کرد که کف بازار بزرگ شده است و افراد برای دریافت این وام ها، خواهر و برادر خود را به عنوان کارگر معرفی می کنند و تسهیلات می گیرند.

این اظهارات در حالی از سوی رئیس اسبق مجلس که این روزها بر دامنه فعالیت و خبرسازی های سیاسی خود نیز افزوده است، مطرح شد که وی در بخش دیگری از همین سخنرانی تأکید کرده بود: «مسايل اقتصادي اگر ظريف تر از علم پزشکي نباشد کمتر از آن نيست.» وي با بيان اينکه نظام مالي و پولي حکم جريان خون در بدن جامعه را دارد افزود اگر پزشک در تصميم گيري خود اشتباه کند، جان يک انسان به خطر مي افتد اما تصميم گيري اشتباه در اقتصاد يک جامعه يا نظام را با چالش مواجه مي کند.

حمله به طرح بنگاه های زودبازده و برنامه‌هاي مختلف دولت در امر اشتغال‌زايي، در حالی رو به افزایش است که نرخ بيكاري در فصل بهار امسال براي اولين بار تك رقمي شد و طي سه ماهه ابتداي سال 87 به رقم 6/9 درصد رسيد.

مهمترين عامل كاهش نرخ بيكاري، اشتغال‌زايي از طريق گسترش بنگاه‌هاي زودبازده است. از زمان شکل گیری بنگاه‌های اقتصادی زودبازده در نیمه دوم سال 84 تاکنون یک میلیون و 104 هزار طرح ارائه شده است که 900 هزار طرح توسط کارگروه اشتغال به بانک‌ها معرفی شده و 760 هزار طرح نیز توسط بانک‌ها تایید شده است.

470 هزار طرح در بنگاه‌های زودبازده به بهره برداری رسیده و تاکنون 18 هزار میلیارد تومان توسط بانک‌ها به بنگاه‌های اقتصادی زودبازده پرداخت شده است.