هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 14 اسفند 1399
ساعت 10:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 ارديبهشت 1390 ساعت 06:09
چهارشنبه 7 ارديبهشت 1390 10:39 ساعت
2011-4-27 06:09:12
شناسه خبر : 70122

اگرچه تا پيش از اين انتشار اخباري در مورد شرايط اعطاي پناهندگي به افرادي كه به كشورهاي اروپايي سفر مي كنند، نشان مي داد كه اين افراد بايد به خواري زيادي تن بدهند اما روايت يكي از همين افراد كه از كشور سوئد اخراج شده است، مي تواند درس عبرتي براي افراد خوش خيال ديگر باشد.

به گزارش ايرنا، اخيرا نزديك به 50 نفر از افرادي كه از سوي دولت سوئد به تقاضاي پناهندگي آنها پاسخ منفي داده شده بود، در اين كشور تحصن كردند.

سياست كشور سوئد در اين رابطه، سال‌هاست كه در ميان فعالان حقوق بشري مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. كساني كه به منظور اخذ پناهندگي و بعضا به‌صورت غيرقانوني و قاچاق به اين كشور آمده‌اند، بايد مراحل خفت‌باري را بگذرانند تا بتوانند نظر مقامات اين كشور را به منظور اخذ پناهندگي جلب كنند.

مطالب زير روايت تلخي از زبان يكي از همين افرادي است كه به اميد زندگي بهتر از ايران گريخته و پس از اخراج از سوئد در گفت و گو با ايرنا، بخشي از مصائب كساني را كه گرفتار سراب آزادي در اروپا مي‌شوند، بيان كرده است:

** انكار هويت و دين قدم اول اخذ پناهندگي

در سوئد و برخي از كشورهاي اروپايي، شرايطي براي پناهجو فراهم مي‌شود تا قبل از هر چيز به تغيير نام خود بيانديشد. او مي‌داند كه با نام‌هايي نظير محمد علي، فاطمه و... شانس چنداني براي اخذ پناهندگي نخواهد داشت. در حقيقت بسياري از كساني كه موفق به اخذ پناهندگي از كشور سوئد شده‌اند، پس از انكار اسامي گذشته خود، نام‌هايي چون اريك، دانيل، سوزان و... را برگزيده‌اند تا به مسئولان سوئدي اثبات كنند كه هويت فردي خود را تماما كنار گذاشته‌اند.

تغيير نام اولين گام از روند جلب نظر دولت سوئد و اخذ پناهندگي است. مرحله بعدي انكار مليت و از بين بردن تمامي اسناد هويت ملي است. بدين منظور بسياري از پناهجويان گذرنامه و شناسنامه خود را از بين برده و به افسران اداره مهاجرت اعلام مي‌كنند كه چيزي از هويت ملي خود باقي نگذاشته‌اند. پناهجويان در كشور سوئد مي‌دانند كه براي اخذ پناهندگي بايد هويت ملي خود را به‌كلي فراموش كنند.

مساله بعدي كه همواره دغدغه پناهجويان براي اخذ پناهندگي است مساله 'مذهب' است.

متقاضيان پناهندگي به خوبي مي‌دانند كه در مهد به اصطلاح دموكراسي در شمال اروپا، تظاهر به مسلماني في نفسه يك مانع بزرگ براي اخذ پناهندگي است. عروس اسكانديناوي در حالي كه همواره به دموكراسي و آزادي اديان در كشور خود مي‌بالد، كمتر به پذيرش آن دسته از پناهجوياني مي پردازد كه اصرار به حفظ هويت اسلامي خود دارند. از اين روست كه پناهجويان واداده، چاره‌اي جز انكار مسلماني خود و اعلام گرويدن به دين جديد ندارند. در اين ميان وضعيت پناهجوياني كه با پوشش اسلامي تقاضاي اخذ پناهندگي كنند، نياز به توضيح ندارد!

تعداد كساني كه قبل از اخذ پناهندگي، 'مسيحي' شده‌اند به حدي است كه نگراني جوامع مسيحي مقيم اين كشور را در پي داشته است.

بنا به اخبار منتشر شده در رسانه‌هاي سوئد، اسقف‌هاي اين كشور اخيرا به كشيش‌ها توصيه كرده‌اند كه تا قبل از مشخص شدن وضعيت اعطاي پناهندگي به پناهجويان، از انجام 'غسل تعميد' خودداري كنند.

اسقف 'راگنار پرشنيوس' كه متوجه تغيير مذهب صوري برخي پناهجويان به‌منظور جلب نظر مقامات سوئدي و اخذ پناهندگي از اين كشور شده در اين رابطه مي‌گويد: 'غسل تعميد به عنوان يكي از مقدس‌ترين آيين‌هاي كليسا نبايد به‌عنوان توجيهي جهت كسب امتياز بيشتر در پروسه پناهندگي مورد بهره‌برداري قرار گيرد. ما به‌عنوان اسقف مي‌توانيم صراحتا تاكيد كنيم كه غسل تعميد نبايد مورد سوءاستفاده قرار گيرد.'

قرار است توصيه اسقف پرشينوس در جلسه آينده اسقف‌ها تصويب و به همه كشيش‌هاي متعلق به كليساي پروتستان در كشور سوئد ابلاغ شود.

**زير پاگذاشتن انسانيت؛ از همجنس‌گرايي تا بهائيت

زير پا گذاشتن مذهب، مليت و هويت فردي اگرچه شرط لازم اخذ پناهندگي از كشور سوئد است اما شرط كافي نيست. پناهجويان در كشور مدعي دفاع از حقوق بشر، براي افزايش شانس اخذ پناهندگي بايد 'انسانيت و شرافت' خود را نيز زير پا بگذارند!

در بحث پناهندگي، موضوعي كه طي سال‌هاي اخير محل مناقشه و تصميمات گوناگون سياستگذاران سوئدي بوده است، اعطاي پناهندگي به منحرفان جنسي است. پناهجويان ايراني مي‌دانند كه در صورت ادعا و اثبات انحراف جنسي مي‌توانند يك گام مثبت در جلب نظر ماموران اداره مهاجرت كشور سوئد بردارند. بدين ترتيب، بسياري از متقاضيان پناهندگي با وجود رفتار سالم جنسي، دست به اعمال شنيع و تهيه تصاوير و مستنداتي از انحرافات جنسي خود مي‌زنند تا به وايكينگ‌ها اثبات كنند كه به‌علت انحراف جنسي بازگشت به كشورشان براي آنان خطرناك بوده و بدينوسيله روند اخذ پناهندگي براي آنان تسهيل شود!

علاوه بر موضوعاتي نظير همجنسگرايي، پيروي از فرقه ضاله بهائيت هم ممكن است مقامات سوئدي را به اعطاي پناهندگي خوشبين كند. بسياري از پناهجوياني كه مي‌دانند سيستم حامي حقوق بشر در كشور سوئد، متقاضيان مسلمان پناهندگي را با پاسخ منفي مواجه خواهد كرد، بدين ترتيب به پيروي و تبليغ آيين ساختگي بهائيت اعتراف مي‌كنند.

** تظاهر به طرفداري از مخالفين جمهوري اسلامي با شركت در محافل و تجمعات

تظاهر به شركت در فعاليت‌هاي سياسي به‌عنوان مخالفان نظام و همراهي با سياست‌هاي كشورهاي غربي نيز يكي ديگر از ملزومات اثبات سرسپردگي به سياست‌هاي كشور ميزبان است.

آن دسته از پناهجوياني كه به‌واسطه ساير روش‌هاي جلب نظر مقامات كشور سوئد توفيقي در اخذ پناهندگي كسب نكرده‌اند، به‌عنوان يك ابزار مهم و تاثيرگذار، در شرايطي كه بعضا كوچكترين سابقه و تمايل سياسي نداشته‌اند، سخت‌ترين مواضع را در مخالفت با جمهوري اسلامي اتخاذ مي‌كنند تا خود را يك 'مخالف فعال' نشان دهند!

'سياه‌نمايي' رهاورد بي‌چون و چراي اين بخش از سياست مزورانه غرب در قبال متقاضيان پناهندگي است. بدين ترتيب پناهجويان بعد از انكار كامل هويت ديني، ملي و انساني خود، اكنون دست به تخريب و ترسيم يك چهره تاريك و هولناك از جمهوري اسلامي مي‌زنند تا به سوئدي‌ها ثابت كنند كه در تخريب وجهه نظام اسلامي با آنها همصدا هستند و غرب در سياست‌هاي خصمانه خود عليه جمهوري اسلامي مي‌تواند روي آنها حساب كند.

شركت در تجمعات گروهك‌هاي مخالف در مقابل سفارت جمهوري اسلامي ايران و انتشار تصاوير آنها در سايت‌ها و وبلاگ ها توسط خود پناهجويان، رويه تكراري آن دسته از پناهجوياني است كه مي‌خواهند با اين روش خود را حامي سياست‌هاي خصمانه كشورهاي غربي عليه نظام اسلامي نشان داده و رضايت آنان را براي اخذ پناهندگي جلب كنند.

برخي از پناهجويان از اين مرحله نيز فراتر رفته و به اقداماتي نظير تحصن، اعتصاب غذا و حتي دوختن لب متمسك مي‌شوند. اخباري كه از دوختن لب و اقدام به خودسوزي پناهجويان در كشورهاي اروپايي نظير هلند در هفته‌هاي اخير منتشر شده‌ هرگز اتفاق تازه‌اي نيست و سال‌هاست كه كشورهايي نظير سوئد، براي اعطاي پناهندگي، متقاضيان را تحت فشارهاي سخت و غير انساني قرار مي‌دهند.

به‌عنوان نمونه در سال 2004 سه ايراني در كشور سوئد، در اعتراض به اخراج اجباري پناهجويان لب‌هاي خود را دوخته و دست به اعتصاب غذا زدند. يكي از اين سه نفر با نام 'قاسم الف' بعدها در گفت‌وگو با راديو فردا اعلام كرد كه 'در اين برنامه كه با هدف جلب توجه افكار عمومي سوئد به حقوق پناهجويان انجام شده؛ حتي يك خبرنگار سوئدي نيز در اين تجمع حضور نيافته است.'

از ياد بردن پيشينه فرهنگي و فردي، در كنار اثبات مواردي مانند همجنسگرايي يا خروج از دين اسلام و دشمني همه جانبه با نظام اسلامي، بخش‌هايي از شروط لازم براي اخذ پناهندگي از كشور سوئد هستند. در حقيقت پناهجو با عمل به تمامي موارد فوق، اكنون در دايره تصميم گيري مسئولان اداره مهاجرت كشور سوئد سرگردان مي‌ماند تا در خصوص موافقت يا مخالفت با تقاضاي پناهندگي وي توسط مسئولان سوئدي تصميم نهايي گرفته شود.

البته رفتار مسئولان سوئدي در قبال پناهجوياني كه در انتظار پاسخ آنان مانده‌اند نيز جالب توجه و تامل‌برانگيز است.

با مراجعه به پناهجويان ايراني مقيم سوئد، مي‌توان اشخاص متعددي را مشاهده كرد كه پس از درهم شكستن جز به جز هويت انساني خود، اكنون در برزخي از بلاتكليفي قرار دارند و موافقت نكردن با تقاضاي پناهندگي خود را به مثابه نابودي زندگي و آينده خويش مي‌بينند.

در اينجا پناهجويي كه نام خود را تغيير داده، شناسنامه و گذرنامه خود را نابود كرده، از دين اسلام اعلام خروج كرده و ادعاهايي نظير همجنسگرايي، بهايي‌گري و فعاليت به‌عنوان اپوزيسيون نظام اسلامي را مطرح كرده و براي موفقيت بيشتر در جلب نظر مقامات، بعضا اين موضوعات را به رسانه ها كشانده، اكنون بايد منتظر قوانين و سياست‌هاي جديد مسئولان امر در كشور سوئد بماند. انتظاري كه شايد بعضا سال‌ها به درازا بينجامد و پناهجو در بلاتكليفي كامل، يك زندگي زيرزميني و غيرقانوني را در اين كشور شمال اروپا آغاز كند.

بخشي از پناهجويان در اين مقطع، بدون اخذ نظر قطعي از مسئولان سوئدي، زندگي مخفيانه خود را از سر مي‌گيرند. آنها در حالي به‌دنبال پيش پا افتاده‌ترين حقوق انساني خود نظير مسكن، معيشت و كسب و كار هستند كه فاقد هرگونه هويت قانوني سوئدي يا ايراني هستند. پيش‌بيني شرايط سخت و رقت‌انگيز اين دسته از پناهجويان چندان دشوار نيست.

اين در حالي است كه مقامات سوئدي نيز از اين سبك زندگي پناهجويان آگاهي دارند و به نوعي ترجيح مي‌دهند پناهجو را در شرايط برزخ گونه رها كنند تا هر زمان كه وي را مناسب سياست‌ها و منافع خود تشخيص ندادند، اقدام به دستيگري مجدد او كرده و حتي وي را از خاك سوئد اخراج كنند.

موضوع پناهجويي و شرايط زندگي پناهجويان در كشور سوئد هشدار روشني است به كساني كه هنوز در رفتار رياكارانه و منفعت‌طلبانه غرب در قبال حقوق انسان‌ها ترديد دارند. كساني كه علاقه‌مند به بررسي تجارب 'حقوق بشر' در كشورهاي غربي نظير سوئد هستند مي‌توانند با دقت در جزئيات سياست ضدبشري اين كشورها و تحقيق در ميان متقاضيان پناهندگي، اوج رفتار تبعيض آميز و رويكرد نژادپرستانه اين كشورها را دريابند.

در اين ميان، كشور سوئد به‌عنوان كشوري كه نسبت به حفظ شهرت خود به‌عنوان 'پناهگاه ناراضيان در سرتاسر جهان' حساسيت زيادي نشان مي‌دهد، بهترين نمونه براي بررسي اين رويه در كشورهاي غربي است.