هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 تير 1398
ساعت 08:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 دى 1389 ساعت 09:34 2011-1-15 09:34:00
شناسه خبر : 59927

 رييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي گفت : آنفلوآنزاي نوع B كه در كشور شايع شده همان آنفلوآنزاي فصلي است و مردم نگران نباشند.

' محمد مهدي گويا' در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: هر سال در فصل سرما افرادي زيادي به آنفلونزاي فصلي كه علايم آن همانند سرماخوردگي ولي با شدت بسيار است ، مبتلا مي شوند . 
 
وي ، تب، سرفه، سردرد، گلودرد، آبريزش بيني، آب ‌ريزش چشم، اسهال و در برخي موارد عفونت ريوي شديد را از علايم آنفلوآنزاي فصلي برشمرد. 
 
گويا تصريح كرد:براي درمان همه موارد شديد اين بيماري امكانات لازم در كشور وجود دارد و بخشهاي ايزوله براي موارد شديد و بخشهاي بستري براي موارد خاص تدارك ديده شده است اما بايد در نظر داشت اين بيماري در بيشتر اوقات نيازي به بستري شدن ندارد. 
 
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر اين بيماري در استانهاي خراسان رضوي، قم، همدان، تهران، اصفهان و شيراز مشاهده شده كه البته موضوعي غيرعادي نيست. 
 
گويا با اشاره به اينكه دانش آموزان بيشتر از ساير افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا قرار دارند، افزود: فردي كه به آنفلوآنزا مبتلا شده است بايد مرتب دستهايش را با اب و صابون بشويد چرا كه اين ويروس از طريق دست و تنفس منتقل مي‌شود. 
 
گويا خاطرنشان كرد: بيماران مبتلا به عوارض قلبي و ريوي، سالمندان بالاي 65 سال، كودكان، مبتلايان به نارسايي كبد و كليه، افرادي كه شيمي درماني مي‌كنند و زنان باردار، از جمله افراد پرخطري هستند كه بايد واكسن آنفلوآنزاي فصلي تزريق كنند و اگر دچار علايم خفيف بيماري شدند، به پزشك مراجعه كنند.