هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 9 آذر 1399
ساعت 08:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 5 آبان 1399 ساعت 14:14
دوشنبه 5 آبان 1399 14:13 ساعت
2020-10-26 14:14:58
شناسه خبر : 341146
ایمیدرو و بانک ملت، امروز تفاهمنامه گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا امضا کردند. این سند پیش زمینه ایجاد و تاسیس صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا است.
تفاهمنامه فوق بین خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو و محمد بیگدلی مدیر عامل بانک ملت امضا و مبادله شد. هدف اصلی از این سند، ایجاد زمینه تاسیس نخستین صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا است.

غریب پور در مراسم امضای تفاهمنامه فوق، با بیان اینکه مهمترین رکن برای صدور گواهی سپرده کالایی، خزانه داری است، اظهار کرد: طبق این تفاهمنامه بانک ملت به عنوان خزانه دار شمش طلا فعالیت خواهد کرد.

وی ادامه داد: به زودی بانک ملت قرادادها و اسناد تکمیلی را با شرکت صنایع و معادن طلای زرشوران (زیرمجموعه ایمیدرو و به عنوان تولیدکننده شمش) امضا می‌کند.

غریب پور تصریح کرد: با این اقدام، بورس کالا نیز مجوز انتشار گواهی سپرده کالایی را صادر می کند و پس از آن ایمیدرو از طریق مشاور خود، اقدام به دریافت مجوز “صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا” از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌کند.

وی همچنین با تشکر از اقدامات بورس کالا یادآور شد: تفاهمنامه گواهی سپرده کالایی، با همکاری بورس کالا و در یک فضای چندجانبه به نتیجه رسیده است.

ایمیدرو تامین کننده شمش طلا

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، ابراز کرد: ایمیدرو شمش مورد نیاز صندوق را تامین و بانک ملت،‌ اقدام به انتشار سپرده گواهی کالایی برپایه شمش طلا، می کند.

غریب پور خاطرنشان کرد: طی یک تا سه ماه آینده، این تفاهمنامه به تعدادی قرارداد منتهی خواهد شد.

وی تصریح کرد: تامین مالی برای پروژه های توسعه ای معدن و صنایع معدنی، در کنار ارتقای استاندارد تولید شمش طلا به همراه شفافیت در مبادلات، از جمله اهداف تاسیس این صندوق به شمار می آید.

معاون وزیر صنعت و معدن به مجموعه های تحت پوشش ایمیدرو در تولید طلا اشاره کرد و گفت: تاکنون معادن موته و زرشوران شمش طلا تولید می کرده اند اما در گام بعدی، ابتدا معدن طلای هیرِد در خراسان جنوبی و پس از آن یک معدن در سیستان و بلوچستان شمش طلا تولید خواهند کرد.

نگاه متفاوت ایمیدرو به بانک و دلگرمی برای پشتیبانی از تولید

محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت هم ضمن استقبال از سخنان غریب پور، اظهار کرد: بانک ها به رغم اینکه ۹۰درصد از تامین مالی طرح را برعهده دارند اما به طور معمول مورد انتقاد واقع می شوند اما ایمیدرو – به عنوان یکی از مشتریان بزرگ- نگاه متفاوتی به بانک ملت دارد و از این امر سپاسگزاریم.

وی با بیان اینکه نگاه مثبت به بانک ها، سبب دلگرمی در تامین اعتبار و پشتیبانی از تولید و اشتغال کشور می شود، گفت: بانک ملت معمولا در ارایه خدمات، پیشرو بوده است و اکنون نیز برای نخستین بار است که زمینه تاسیس صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا ایجاد می شود.

بیگدلی ادامه داد:‌ گواهی سپرده کالایی و در نهایت صندوق سرمایه گذاری با همکاری و همیاری ایمیدرو تاسیس می شود و به زودی قرادادهای آن نیز نهایی خواهد شد و به امضا می رسد.

مدیر عامل بانک ملت عنوان کرد: ایجاد چنین صندوقی به افزایش تعاملات و تبادلات مالی در حوزه تولید منجر می شود.

ایجاد تنوع در تامین مالی پروژه‌های معدن و صنایع معدنی، جزو برنامه های جدیدی است که ایمیدرو از نیمه دوم سال ۹۷ در دستور کار داشته است. پیش از این، “هدایت سود انباشته” به توسعه و “افزایش سرمایه” شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی‌، با هدف جذب منابع جدید،‌ توسط این سازمان اجرایی شده بود. اکنون نیز صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا آماده اجرا شدن است.