هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 16:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 شهريور 1399 ساعت 16:46
چهارشنبه 19 شهريور 1399 16:35 ساعت
2020-9-9 16:46:16
شناسه خبر : 339394
یک شبکه آمریکایی ادعا کرد رئیس‌جمهور این کشور به دلیل میانجی‌گری برای حصول توافق عادی‌سازی روابط بین امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی، نامزد جایزه صلح نوبل شده است.
 گروه سیاسی_رجانیوز:شبکه «فاکس‌نیوز» امروز (چهارشنبه) در خبری اختصاصی ادعا کرد: «چند هفته بعد از کمک ترامپ به حصول توافق عادی‌سازی روابط بین امارات عربی متحده و اسرائیل، او نامزد جایزه صلح نوبل برای سال ۲۰۲۱ شد».
 
بر این اساس، «کریستین تیبرینگ-جِد» عضو پارلمان نروژ، با قدردانی از اقدامات ترامپ برای حل ادعایی مناقشات مدید در جهان، نامزدی او در جایزه صلح نوبل را ارائه کرد.
 
تیبرینگ که رئیس هیأت نروژ در شورای پارلمانی ناتو نیز هست، به فاکس‌نیوز گفت: «به خاطر شایستگی‌هایش، به نظرم او (ترامپ) بیشتر از هر نامزد جایزه صلح دیگری برای ایجاد صلح بین کشورها عمل کرده است».
 
وی در نامه نامزدی ترامپ که با لحنی تملق‌گونه برای کمیته نوبل ارسال کرد، با ادعای اینکه دولت ترامپ نقش مهمی در ایجاد روابط بین تل‌آویو و ابوظبی ایفا کرده، نوشت: «همانطور که انتظار می‌رود، دیگر کشورهای خاورمیانه نیز دنباله‌رو مسیر امارات خواهند بود و این توافق می‌تواند تغییردهنده قواعد بازی باشد به‌گونه‌ای که خاورمیانه را به منطقه‌ی همکاری و رفاه تبدیل کند».
 
این نماینده نروژی در نامه خود مدعی شد: «[او] نقش کلیدی در تسهیل تماس‌ها بین طرف‌های درگیر و ایجاد پویایی‌های جدید در مناقشات مزمن دیگر مانند اختلافات مرزی کشمیر بین هند و پاکستان، مناقاشت کره‌های جنوبی و شمالی و اداره کردن موضوع توانمندی‌های اتمی کره شمالی ایفا کرد».
 
به نوشته فاکس‌نیوز، تیبرینگ در ادامه تعریف و تمجید از ترامپ - که این روزها با انتقادهای فراوان در عرصه داخلی و بین‌المللی روبه‌رو است - از وی بخاطر خارج کردن تعداد زیادی از نظامیان آمریکایی از منطقه غرب آسیا تقدیر کرده و افزود: «در واقع، ترامپ زنجیره ۳۹ ساله رؤسای جمهور آمریکا که یا جنگی را شروع کرده یا ایالات متحده را وارد درگیری مسلحانه کرده بودند، شکست. آخرین رئیس‌جمهور که این کار را کرده بود، جیمی کارتر برنده جایزه صلح نوبل بود».
 
سه هفته قبل بود که واشنگتن، ابوظبی و تل‌آویو طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که با وساطت ترامپ، «محمد بن‌زاید» ولی‌عهد ابوظبی و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل به توافق رسیدند که از این به بعد همکاری و روابط مشترک داشته باشند.
 
دو روز پیش نیز مقامات ارشد رژیم صهیونیستی به یک شبکه تلویزیونی گفتند که کشورهای عربی متعددی برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو صف کشیده‌اند که بحرین در صدر آنها قرار دارد.