هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 مهر 1399
ساعت 04:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 شهريور 1399 ساعت 11:09
چهارشنبه 19 شهريور 1399 10:48 ساعت
2020-9-9 11:09:07
شناسه خبر : 339385
در دو دهه اخیر رشداقتصادی ژاپن به شدت کاهش یافته‌ است یک دلیل آن این است که ژاپن امروز سالمندترین کشور دنیاست!با ادامه روند افزایش جمعیت سالمندان، در کمتر از سه قرن آتی، نسل مردم ژاپن منقرض خواهد شد.
 ژاپن در دهه‌های اخیر در عرصه تکنولوژی، گوی سبقت را از آمریکا ربود و به یکی از ثروتمندترین کشورها و یکی از پررونق‌ترین اقتصادها در سطح دنیا دست پیدا کرد اما در طول سال‌های توسعه خود از تهدید مهمی غافل ماند!
 
شاید عجیب به نظر برسد، آمارها نشان می‌دهد میراث ژاپنی‌ها برای فرزندانشان، بدهی و رکود اقتصادی خواهد بود! ژاپن امروز سالمندترین کشور دنیاست! در حال حاضر هر نیروی کار ژاپنی به جز هزینه خود و خانواده‌اش با پرداخت مالیات بالا مخارج یک سالمند دیگر را نیز تامین می‌کند؛ در نسل‌های آینده، این تعداد  به دو سالمند افزایش پیدا می‌کند!
 
با ادامه  این روند جوانان ژاپنی حتی اگر بیست و چهار ساعته کار کنند، قادر به تامین سالمندانشان نخواهند بود!
 
نرخ باروری کشور ژاپن در سال ۱۹۷۵ بیش از ۲.۱ فرزند به ازای هر زوج بود و پس از آن به ۱.۴ فرزند کاهش پیدا کرد؛ این به آن معناست که با از دنیا رفتن هر ۱۰۰ نفر در ژاپن تنها ۷۰ نفر جایگزین آنها می‌شوند؛ با از دنیا رفتن ۷۰ نفر، ۵۰ نفر جایگزین می‌شوند و با از دنیا رفتن ۵۰ نفر در نسل سوم، تنها ۳۵ نفر جای آنها را خوهد گرفت!
 
ژاپن رشد اقتصادی بالایی را در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ تجربه کرده‌ است؛  ژاپن در دهه ۱۹۶۰ به‌ طور متوسط ۱۰ درصد، در دهه ۱۹۷۰ به‌طور متوسط ۵ درصد و در دهه ۱۹۸۰ به‌طور متوسط ۴ درصد رشد داشته است؛ رشد اقتصادی ژاپن در دو دهه اخیر به شدت کاهش یافته‌ است به طوری که در دهه ۱۹۹۰ به‌طور متوسط ۱.۵ درصد بوده‌ است؛ با افزایش جمعیت سالمندان، در کمتر از سه قرن آتی، نسل مردم ژاپن منقرض خواهد شد!
 
اوضاع سالمندی جمعیت ژاپن در حالی است که برآوردهای اخیر نشان می‌دهد، در کشور ما سطح باروری از ۶.۳ فرزند در سال ۱۳۵۵، به دو فرزند به ‌ازای هر زن در سال منتهی به سال سرشماری ۱۳۹۵ و در ادامه به کمتر از ۱.۸ فرزند به‌ ازای هر زن در اواخر دهه ۹۰ کاهش یافته است؛ گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ نیز به‌عنوان چشم‌انداز جمعیت جهان نیز نشان می‌دهد که نرخ باروری کشورمان در طول ۳۰ سال گذشته  حدود ۷۰ درصد کاهش داشته است!