هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 13 آذر 1399
ساعت 21:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 شهريور 1399 ساعت 12:42
سه شنبه 11 شهريور 1399 11:16 ساعت
2020-8-31 12:42:59
شناسه خبر : 338911
محرم امسال از این جهت که با محدودیت خاصی روبرو بود یکی از متفاوت‌ترین محرم‌های تاریخ تشیع محسوب می‌شود. محدودیت در برگزاری عزاداری سیدالشهد(ع) در دوره‌های مختلف وجود داشته اما برای اولین بار این محدودیت ناشی از یک بلای طبیعی می‌باشد.
محرم امسال از این جهت که با محدودیت خاصی روبرو بود یکی از متفاوت‌ترین محرم‌های تاریخ تشیع محسوب می‌شود. محدودیت در برگزاری عزاداری سیدالشهد(ع) در دوره‌های مختلف وجود داشته اما برای اولین بار این محدودیت ناشی از یک بلای طبیعی می‌باشد.

گروه فرهنگی-رجانیوز: ادامه بحران کرونا در کشور و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ابهاماتی پیرامون برگزاری مجالس عزاداری و چگونگی آن را ایجاد کرد. حال پس از گذشت دهه اول محرم؛ عزاداران سید‌ و سالار شهیدان سربلند از این امتحان الهی بیرون آمدند و باعث افتخار کادر درمان و مسئولان وزارت بهداشت شدند. بی شک محرم 1399 به عنوان یکی از متفاوت‌ترین و باشکوه ترین محرم‌های تاریخ تشیع ماندگار شد.

 

به گزارش رجانیوز، هفت ماهی از ورود کووید 19 به کشور می‌گذرد. تاکنون بسیاری از فعالیت‌های انسان به دلیل اعمال محدودیت‌های خاص این مهمان ناخوانده بر وجوه مختلف حیات آدمی، فرم جدیدی پیدا کرده است. فاصله‌گذاری اجتماعی مهمترین و اصلی‌ترین مشخصه فعالیت‌های انسان در عصر پساکرونا می‌باشد.

 

با نزدیک شدن ماه محرم از طرفی قشرهای مختلف مردم نگران بودند که عزاداری‌ سیدالشهدا(ع) برگزار خواهد شد یا خیر؟ از طرفی دیگر کادر درمان و مسئولان وزارت بهداشت نگران رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کنترل شیوع کرونا در مجالس عزاداری بودند. در نهایت بعد از برگزاری جلسات کارشناسی متعدد توسط ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکلی برای برگزاری مجالس عزاداری تعیین و همه‌ی مجالس ملزم به رعایت آن شدند. هرچند که اعلام ممنوعیت برگزاری مراسم در مکان‌های مسقف توسط ستاد ملی مقابله با کرونا آن هم 48 ساعت مانده به شروع محرم باعث به‌ هم ریختن برنامه بسیاری از هیئت‌ها و لغو مراسم آن‌ها شد اما با این حال مجالس عزاداری امام حسین(ع) پرشورتر از از سال‌های گذشته برگزار شد.

 

رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی

یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر مجالس عزاداری امسال رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی بود. ضد عفونی مستمر محل برگزاری مراسم، استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از تب‌سنج و برگزاری مراسم در مکان‌های غیرمسقف از جمله مواردی است که مورد تاکید مسئولان وزارت بهداشت بود و به بهترین نحو ممکن توسط خادمان هیئت‌ها و عزاداران حسینی رعایت شد. این اتفاق درحالی است که یکی از معضلات ستاد ملی مقابله با کرونا برای کنترل شیوع این ویروس عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی از اصناف و افراد می‌باشد.

 

 

نظم مثال زدنی هیئت‌ها که جز با همکاری مخلصانه عزاداران با خادمان حسینی محقق نمی‌شد یکی دیگر از جلوه‌های شکوه مجالس عزاداری امسال بود. شاید اگر عشق به اباعبدالله(ع) نبود هیچوقت شاهد همچین صحنه‌های اعجاب برانگیزی نمی‌بودیم. صحنه‌های که گویی خداوند، خود کارگردان خلق آن‌ها بوده است.

 

عزاداری شب عاشورای حسینی در هیئت ریحانه الحسین(ع)

 

تکیه سیار و ذکر مصیبت اهل بیت در کوخ‌های مستضعفین

حاج محمود کریمی که هر سال در امامزاده علی‌اکبر(ع) چیذر مراسم داشت، امسال با برپایی تکیه سیار روضه امام حسین(ع) را به کوچه‌ها و خیابان‌ها برد. تکیه سیار این امکان را فراهم کرد که مردم از خانه‌های خود به عزاداری سیدالشهدا(ع) مشغول شوند. این شیوه جدید عزاداری که همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود با استقبال بسیار خوب مردم مواجه شد. نقطه اوج تکیه سیار حضور حاج محمود کریمی در کوره‌های آجرپزی اطراف قیام‌دشت و ذکر مصیبت اهل بیت(ع) در میان کوخ نشینان بود. 

 


روضه خوانی و مداحی حاج محمود کریمی در کوره های آجرپزی | دانلود فیلم 

 

مهدی رسولی نیز با برنامه «هر کوچه یک حسینیه» کوچه‌های شهر زنجان را به عطر روضه معطر کرد. رسولی هر روز درب منزل یک خانواده شهید به روضه خوانی و مداحی می‌پرداخت.

 

 

مهدی سلحشور در قم، سید امیر حسینی در کرج و امیر کرمانشاهی در مشهد از جمله مداحانی بودند که به شیوه مهدی رسولی در مناطق مختف مجلس روضه برپا کردند.

 

حسینیه مجازی سیدالشهدا(ع)

استفاده از مدیوم‌های جدید در برافراشته نگهداشتن پرچم عزای اباعبدالله یکی دیگر از وجوه متفاوت ترین محرم تاریخ تشیع بود. در حالی که شرایط دشواری برای برگزاری جلسات عزاداری در مکان‌های مسقف وجود داشت برخی از واعظین و علما با استفاده از بستر فضای مجازی به خصوص اینستاگرام و تلگرام به سخنرانی مجازی پرداختند که این شیوه‌ی جدید نیز با استقبال مخاطبان روبرو شد.

 

علامه مصباح یزدی با برپایی حسینیه مجازی مصباح الهدی خیل عظیم عاشقان اباعبدالله را از معرفت حسینی بهره‌مند کرد. صفحه اینستاگرام آیت‌الله رئیسی مجلس روضه‌ای که به همت ایشان تشکیل شده بود را پخش مستقیم می‌کرد. مراسم هیات میثاق الشهدا از طریق صفحه اینستاگرام میثم مطیعی پخش می‌شد.

 

قدردانی مسئولان از عزاداران حسینی/ عزاداری امسال در تاریخ کشور ماندگار شد

سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی کشور، ۵ شهریور ماه در نشست ستاد مقابله با کرونای استان تهران پیرامون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هیأت‌ها گفت: انصافاً بیش از ۹۵ درصد هیأت‌ها،‌ موارد تاکید شده را رعایت کرده‌اند. 

 

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت یکی دیگر از مسئولانی بود که در صفحه توئیتر خود در ستایش عزاداران اباعبدالله(ع) سخن گفت.

 

 

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم به نمایندگی از دولت با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از وعاظ، مادحین، مدیریت هیأت‌ها و عموم سوگواران قدردانی کرد.

 

 

 

رئیس جمهور نه شهریور (یکشنبه) در گفت‌وگو با وزرای کشور و بهداشت، از رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی توسط متولیان هیئات، وعاظ، مداحان و عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) در ایام ماه محرم ابراز قدردانی کرد.

 

رهبر معظم انقلاب نیز امروز(سه‌شنبه) در دیدار با مسئولان وزارت آموزش‌و‌پرورش با بیان اینکه عزاداری امسال در تاریخ کشور ماندگار شد، فرمودند: «از ملت عزیز بخاطر حسن رفتارشان در دهه عاشورا تشکر میکنم. وجود محدودیت‌های شدید ناشی از بیماری و انتشار بیماری و مراقبت از اینکه این انتشار انجام نگیرد، در عین حال حفظ شور حسینی و حفظ مجالس. این مجالس عظیمی که تشکیل شد و حرکت عظیم معنوی‌ای که مردم از خودشان نشان دادند. همچنین از گویندگان محترم، مداحان و مرثیه‌خوانان محترم و عزیز من واقعاً صمیمانه تشکر میکنم. بنده کسی نیستم که تشکر کنم، به عنوان یک فرد مرید اهل بیت علیهم‌السلام و مرید عاشورا، حقیقتاً متشکرم.» 

 

محرم امسال از این جهت که با محدودیت خاصی روبرو بود یکی از متفاوت‌ترین محرم تاریخ تشیع محسوب می‌شود. محدودیت در برگزاری عزاداری سیدالشهدا(ع) در دوره‌های مختلف همچون سال‌های سلطنت رضا خان وجود داشته است اما برای اولین بار این محدودیت ناشی از یک بیماری منحوس می‌باشد. محدودیتی که برای حفظ جان انسان باید در نظر گرفته می‌‍شد. در ابتدا هم نگرانی‌هایی نسبت به برپایی مجالس عزاداری وجود داشت اما رفته رفته با تدابیر خادمان امام حسین(ع) و مراقبت‌های عزداران ضمن برطرف شدن نگرانی‌ها فضای کشور همانند سال‌های گذشته رنگ و بوری عاشورا گرفت و مجالس ذکر مصیبت اهل‌بیت(ع) با ابداعات و بتکارات عزاداران در قالبی جدید برگزار شد. محرم 1399 نشان از اوج بلوغ فکری قشر متدین جامعه دارد و همین بلوغ فکری باعث شده تا محرم امسال یکی از باشکوه‌ترین و ماندگارترین محرم تاریخ تشیع باشد. 

 

در ادامه قاب‌هایی ماندگار و باشکوه از محرم تاریخی 1399 را مشاهده می‌کنید.

 

هیئت میثاق الشهدا دانشگاه امام صادق(ع)

 

تکیه سیار حاج محمود کریمی

 

عزاداری عاشورای حسینی در میدان فلسطین

 

مراسم عزاداری ظهر عاشورا در آستان مقدس امامزاده صالح(ع)

 

تجمع عزاداران حسینی در رشت

 

عزاداری عاشورای حسینی در حرم حضرت معصومه(س)

 

اقامه نماز ظهر عاشورا در مهریز یزددیدگاه کاربران

تاکورشود هرانکه نتواند دید