هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 28 مرداد 1399 ساعت 17:00
سه شنبه 28 مرداد 1399 14:14 ساعت
2020-8-18 17:00:08
شناسه خبر : 338598
عبارت سه کلمه‌ای «یا مبلغی مشخص» در قرارداد ویلموتس باعث شد تا او بدون توجه به پرداخت سه ماه دستمزد، حقوق کل قرارداد خود از فدراسیون را طلب کند و فیفا با استناد به آن ایران را محکوم به پرداخت ۱۶۵ میلیارد تومان کند.
عبارت سه کلمه‌ای «یا مبلغی مشخص» در قرارداد ویلموتس باعث شد تا او بدون توجه به پرداخت سه ماه دستمزد، حقوق کل قرارداد خود از فدراسیون را طلب کند و فیفا با استناد به آن ایران را محکوم به پرداخت ۱۶۵ میلیارد تومان کند.
گروه ورزش-رجانیوز: روز گذشته یکی از مهم‌ترین و تلخ‌ترین اتفاقات تاریخ فوتبال کشور رخ داد. فدراسیون فوتبال در پرونده شکایت مارک ویلموتس، مربی سابق تیم ملی فوتبال که تنها ۶ بازی هدایت آن‌ را بر عهده داشت، به پرداخت مبلغ ۶.۲ میلیون یورو(تقریبا 165 میلیارد تومان) محکوم شد. 
 
به گزارش رجانیوز، بلافاصله بعد از این اتفاق فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به انتشار شایعاتی مبنی بر صدور حکم فیفا درباره پرونده سرمربی سابق تیم ملی برای تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند هیچ رأیی در این باره از سوی فدراسیون جهانی به این فدراسیون واصل نشده است.
 
بعد از این تکذیب نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در رسانه‌ها منتشر شد. نامه‌ای که حکایت از محکومیتی سنگین و بی‌سابقه در تاریخ فوتبال ایران دارد.
 

 

ویلموتس
ویلموتس
ویلموتس
ویلموتس
ویلموتس
ویلموتس
 
بر اساس این حکم فدراسیون فوتبال ایران تا ۳۰ روز فرصت دارد تا 165 میلیارد تومان به ویلموتس پرداخت کند. در صورتی که فدراسیون این مبلغ را پرداخت نکند عواقب بسیاری برای آن در پی خواهد داشت. همچنین هزینه‌های دادرسی به مبلغ ۵ هزار فرانک سوئیس نیز برعهده فدراسیون فوتبال خواهد بود که تا ۲۰ روز آینده باید پرداخت شود. فدراسیون فوتبال 10 روز برای اعتراض  به این حکم فرصت دارد.
 
حال با این حکم سنگین و تاریخی فوتبال ایران در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است چون باید رقمی معادل ۱۶۵ میلیارد تومان(با نرخ یورو به قیمت امروز) را به مربی بلژیکی پرداخت کند. تنها راه فدراسیون برای برگرداندن این حکم، پناه بردن به دادگاه CAS است. دادگاهی که البته هزینه‌های هنگفت دیگری روی دست فدراسیون فوتبال خواهد گذاشت.
 

قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس، شب گذشته(دوشنبه) در برنامه فوتبال برتر پیرامون شکایت فدراسیون در دادگاه CAS گفت: «یک عدد است که بر اساس ساعات کار خواهد بود و اینکه داوران از کجا می‌آیند.  فدراسیون حتی می‌تواند بگوید قاضیان غیراروپایی باشند. برای هرکدام باید 100هزارفرانک سوییس پرداخت شود. زمان اعلام رای هم می‌تواند از 9ماه تا یک سال طول بکشد و اینطور نیست که یکی دو هفته‌ای انجام شود. ضمن اینکه هفته‌ای 7هزار یورو یا روزی 950 تا 1000 یورو به این عدد اضافه می‌شود. اگر هم ویلموتس داور بخواهد می‌تواند هزینه‌اش را از ایران بگیرد. همه این‌ها هم بستگی دارد به ساعاتی که قضات CAS روی آن کار می‌کنند و از 600هزار تا یک میلیون یورو هزینه دارد. باید یک تیم حقوقی نیرومندی باشد که با چشم باز برود و دفاع کند».

 
نگاهی به عملکرد ویلموتس بلژیکی
مارک ویلموتس 8 خرداد رسما مربی تیم ملی فوتبال ایران شد. از همان ابتدای عقد قرار داد با این مربی بلژیکی رسانه‌ها و چهره‌های ورزشی مختلف نسبت به مفاد و رقم این قرارداد ابراز نگرانی کرده‌ بودند که هربار با پاسخ‌های کلی، غیرمنطقی و غیرشفاف از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال رو‌به‌رو می‌شدند. ویلموتس در پنج ماهی که هدایت تیم ملی را بر عهده داشت سه برد، یک مساوی و دو باخت از خود برجای گذاشت. در نهایت پس از نتایج ضعیف ویلموتس فدراسیون فوتبال در 13 آذرماه سال گذشته قرار خود با این مربی بلژیکی را به صورت یک‌طرفه فسخ کرد. نکته جالب‌تر آن است که ویلموتس و دستیارانش در این مدت تنها یک ماه در کشور حضور داشتند و برای همین یک ماه دو میلیون یورو به عنوان دستمزد نیز دریافت کرده‌اند.
 
عملکرد 5 ماه ویلتموس، مربی سابق تیم ملی فوتبال
 
سه کلمه‌ای که 165 میلیارد تومان آب خورد!
علت اصلی محکومیت فدراسیون فوتبال به دو بند از قرارداد ویلموتس برمی‌گردد. در این بند آمده است: «اگر سرمربی بخواهد قرارداد خود را یک طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیف او دادگاه CAS فسخ کند، می‌تواند حقوق ثابت 3 ماه خود را  «یا مبلغی مشخص» دریافت کند. همچنین اگر فدراسیون بخواهد قرارداد خود را یک‌طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیفا و دادگاه CAS فسخ کند، سرمربی می‌تواند حقوق سه ماه خود «یا مبلغی مشخص» را به عنوان خسارت دریافت کند». همین عبارت سه کلمه‌ای انگیسی « Or a certain fea» باعث شد تا ویلموتس بدون توجه به پرداخت 3 ماه دستمزد، حقوق کل قرارداد خود از فدراسیون را طلب کند و فیفا با استناد به آن ایران را محکوم به پرداخت 165 میلیارد تومان کند

 

با خسارت قرارداد ویلموتس چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

 

مقایسه قرارداد کارلوس‌کی‌روش با مارک ویلموتس

 

قرارداد ویلموتس قرارداد بسیار خوبی بود!

تاج 25 آذر ماه 98 در مجمع انتخابات هیات فوتبال کردستان پیرامون قرارداد ویلموتس گفته بود: «قرارداد  ویلموتس بسیار خوب است و هیچ گونه جای ابهامی ندارد و نوع غرامت در آن کاملا تعریف شده است و بیش از سه ماه هم نیست و عدد آن حتی برای یک سال از کل قرارداد سه میلیون دلار هم نیست. رقم قرارداد ویلموتس خیلی کمتر از این رقم سه میلیون دلار است. یک میلیون ۸۶۰ هزار دلار قرارداد قبلی ویلموتس با ساحل عاج بود که البته مقداری در قرارداد با ما افزایش پیدا کرده است.»

 


حمایت‌های تاج، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال از قرارداد ویلموتس در برنامه فوتبال برتر(19 اردیبهشت ماه)  | دانلود فیلم 

 

چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

چرا باید در این شرایط اقتصادی خاص میلییاردها تومان پول از سرمایه‌های این کشور بخاطر بی‌کفایتی‌های مسئولان فدارسیون فوتبال به هدر برود! چه روابط پشت‌پرده  و پنهانی وجود داشته است که قرارداد ویلموتس اینگونه بسته ‌شده است؟ حراست وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال نسبت به بستن این قرارداد چه موضعی داشته و چرا جلوی آن را نگرفته‌اند؟ مصادره اموال مسئولان وقت فدراسیون و محاکمه‌ی آنان و روشن شدن نقش افراد پشت‌پرده در بسته شدن قرارداد حداقل کاری است که از مسئولان دستگاه قضا انتظار می‌رود. 

 دیدگاه کاربران

خسارت این قردادراازامضاء کنندگان پای این قراردادبگیریدتادرسی برای آیندگان باشد.