هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 اسفند 1399
ساعت 12:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 بهمن 1398 ساعت 22:26
شنبه 12 بهمن 1398 22:24 ساعت
2020-2-1 22:26:55
شناسه خبر : 333875

رستوران ها، بیمارستان ها، کارخانه های فرآوری مواد غذایی، هتل ها، آشپزخانه های تجاری، شیرینی پزی ها و سایر اماکنی که مواد غذایی را تهیه می کنند ، به روشی کارآمد برای جمع آوری و دفع چربی ها و روغن ها نیاز دارند. در این مطلب تلاش کرده ایم تا به بررسی کارکرد این سیستم پرکاربرد در فرآیند تصفیه فاضلاب بپردازیم.

چربی گیر (Grease Trap) یکی از بخش های ضروری در تصفیه فاضلاب های چرب و نسبتا چرب است. از این دستگاه برای تصفیه پساب فاضلاب هایی که حاوی چربی زیاد ، که معمولا در فاضلاب رستوران ها ، فست فودها ، فود کورت ها و غیره به وفور تولید میشود ، استفاده می شود. در ابتدا نیاز است تا با روشهای حذف انواع روغن و چربی در پساب بپردازیم.

انواع روشهای حذف چربی از فاضلاب

در حال حاضر روشهای مختلفی جهت گرفتن چربی از فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه های بزرگ و صنعتی استفاده می گردد که عبارتند از:

۱- چربی گیرهای ثقلی : این دستگاه با استفاده از اصل ایجاد آرامش برای روغن های سبک وزن کار می کند.

۲- چربی گیرهای فیزیکی و شیمیایی : در این مدل با ایجاد سکون در تله های چربی ، خنک کاری روغن ها و نهایتا تزریق مواد شیمیایی و یا حباب سازی نسبت به تصفیه فاضلاب چرب رستوران ها اقدام می شود.

به سبب کارایی و هزینه کم روش شناور سازی ثقلی، امروزه در اغلب موارد از این روش برای حذف چربی و روغن ها از فاضلاب از چربیگیر ثقلی استفاده می شود. این روش نوعی روش فیزیکی تصفیه فاضلاب است که طی آن نیاز به هیچ گونه تجهیزات الکترومکانیکالی وجود ندارد.

 

 

 

از آنجا که وزن مخصوص روغن و چربی ها کمتر از فاضلاب و در حدود 0.9 گرم بر سانتیمتر مکعب است، این ذرات تمایل به شناوری بر روی سطح فاضلاب را دارند. به منظور انجام این فرایند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم گردد که این موضوع از طریق دستگاه چربیگیر تحقق خواهد یافت. بنابراین این محصول با توجه به همین اصل ساده و در عین حال کلیدی طراحی و ساخته می شوند.

حوضچه جداسازی چربی سر راه فاضلاب خروجی از آشپزخانه به چاه جذبی یا اگوی شهری یا تصفیه خانه فاضلاب قرار می گیرد . چربیگیر فاضلاب با گرفتن روغن ها، دانه های درشت غذا و ... به تصفیه فاضلاب توسط باکتری های بی هوازی کمک می کند .

چربی گیر فاضلاب چیست

یک پاسخ کوتاه و ساده برای سئوال چربی گیر فاضلاب چیست وجود دارد. با کمک این دستگاه از ورود چربی ها، روغن ها و گریس ها به سیستم های فاضلاب و از انسداد لوله های زهکشی منتهی به داخل ساختمان و سیستم های فاضلاب شهری، جلوگیری میشود.

چربی های موجود در فاضلاب به علت ساختار مولکولی پیچیده و سنگین، به سختی در مسیر لوله حرکت کرده و به جداره چاه یا لوله های انتقال فاضلاب میچسبند. این امر باعث انسداد و گرفتگی لوله و گرفتگی چاه جذبی دفع فاضلاب می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل چربی ها توسط سیستم چربیگیر ثقلی، جمع آوری شده و به علت اختلاف دانسیته در سطح مخزن تجمع پیدا می کنند و از جریان اصلی فاضلاب جدا می شوند. چربی گیر ثقلی API توانایی حذف چربی های محلول فاضلاب را نداشته ولی چربی های نامحلول را تا راندمان 90 درصد، جدا می کند.

در واقع کاربرد اصلی چربی گیر ثقلی برای جمع آوری چربی های نامحلول ، موجود در فاضلاب آشپزخانه ها و رستوران ها میباشد. این چربی ها در اثر مصرف روغن های گیاهی و حیوانی در تولید و طبخ غذا، تولید شده و هنگام شستشوی ظروف و تجهیزات پخت، تحت عنوان فاضلاب وارد سیستم دفع فاضلاب می شود.

 

 

 

مزایای استفاده از چربی گیر آشپزخانه

مزایای استفاده از چربی گیر آشپزخانه  صاحبان رستورانها و آشپزخانه های صنعتی را به استفاده از این سیستم ها راغب میکند. از مهمترین این مزایا موارد زیر بیش از همه مورد توجه است.

 1. جلوگیری از ورود روغن و چربی از طریق لوله فاضلاب به منهول ها و دیواره‌های چاه جاذب.  در نتیجه از مسدود شدن و گرفتگی لوله‌های انتقال فاضلاب و چاه جذبی جلوگیری خواهد شد.

 2. پایین آوردن بار آلودگی فاضلاب ورودی برای ورود به مراحل بعد تصفیه خانه (در تصفیه خانه‌های بتنی و فلزی و بالا بردن راندمان تصفیه خانه)

 3. جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی به دلیل ورود ذرات معلق نظیر برنج، پلاستیک، تکه های غذا و... به دلیل استفاده از سبد آشغالگیر در ورودی جریان فاضلاب.

روش کار دستگاه چربی گیری

فاضلاب ورودی به چربی گیرها علاوه بر روغن و چربی معمولاً حاوی مقادیر بسیار زیادی از مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی است. طرز کار سیستم جذب و دفع چربی ها بدین صورت است که داخل دستگاه به دو بخش تقسیم بندی شده است. از این رو در بخش اول چربی گیر با فراهم کردن یک محیط آرام و بدون اغتشاش شرایط لازم برای ته نشینی ذرات معلق و جدا شدن آنها از فاضلاب ایجاد می گردد. پساب فاضلاب ورودی وارد دستگاه شده و قبل از وارد شدن به از سبد آشغال گیر عبور میکند و جامدات درشت از آن حذف شود. به علاوه ذرات روغن و چربی به سبب وزن مخصوص کمتر نسبت به فاضلاب به سمت بالا حرکت کرده و بر روی سطح شناور می شوند.  پس از ورود و بعد از سرد شدن پساب، چربی روی آب شناور میشود.

 

 

 

در نهایت دفع چربی، در برخی از دستگاه ها بسته به سفارش، به صورت اتوماتیک از بخش خروج چربی به سمت چاه مخصوص هدایت میشود. در دستگاه های ساده نیز یک اپراتور چربی شناور روی آب را از دستگاه خارج کرده و آب بدون چربی روانه چاه جذبی می شود.

این عمل جداسازی چربی از پساب جهت کمک کردن از گرفتگی لوله ها ، اتصالات ، حمل و نقل و نهایتا کمک بزرگی برای چشمه های زیرزمینی که وارد چاه های جذبی یا اگوی شهری می شود کمک می کند.

جنس بدنه و محاسبه ظرفیت

از لحاظ جنس بدنه چربی گیر های فاضلاب انواع استیل، فایبرگلاس و پلی اتیلن تولید می شوند. معمولا مدل فایبرگلاس به صورت مکعبی و مدل پلی اتیلن به صورت استوانه ای تولید می شوند.

محاسبه ظرفیت دستگاه های چربی گیر بر مبنای محاسبات خاص و تجربه قابل دستیابی است . برای مثال تعداد پرس غذا ، تعداد صندلی ها ، مساحت آشپزخانه ، وجود و یا عدم وجود ماشین ظرفشویی در آشپزخانه و نوع غذایی که در رستوران و یا کترینگ سرو می شود در محاسبات مد نظر قرار میگیرد .

مزایای استفاده از چربی گیر آشپزخانه و رستوران

 1. کارآیی بالا برای جذب و حذف انواع روغن و چربی موجود در فاضلاب

 2. امکان حمل و نصب آسان در محل مورد نیاز.

 3. قابلیت ساخت و مونتاژ دستگاه در محل.

 4. امکان طراحی و ساخت در ابعاد مختلف بر حسب نیاز.

 5. قابلیت جابجایی محل استقرار.

 6. امکان ایزوله سازی کامل و حذف بو.

 7. استحکام بسیار بالای جداره های سیستم که باعث امکان دفن کردن دستگاه میشود.

 8. مقاومت بسیار بالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی.

 9. کارکرد و عمر طولانی.

 10. عدم نیاز به عایقکاری و تعمیر.

 11. دارای سبد آشغالگیر قابل تعویض.