هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 30 شهريور 1398 ساعت 15:54
شنبه 30 شهريور 1398 15:50 ساعت
2019-9-21 15:54:37
شناسه خبر : 327329
بدون تردید، سفرهای هوایی یکی از پرطرفدارترین روش‌های مسافرت بین مردم در کل جهان است. چرا که روشی سریع و امن برای جابه‌جایی به‌خصوص در مسافت‌های طولانی محسوب می‌شود. هرچند که امروزه به دلیل افزایش قیمت بلیط هواپیما به ویژه در کشور ما ایران، مردم رغبت کمتری به مسافرت با این وسیله نشان می‌دهند، اما با دقت و برنامه‌ریزی مناسب و با دانستن نکاتی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت می‌توانیم این هزینه‌ها را کاهش دهیم بدون اینکه تفاوتی در کیفیت خدمات احساس کنیم.

در ادامه راهکارهایی را در اختیارتان می‌گذاریم که با به کار بستن آنها می‌توانید بلیط هواپیما را با قیمت مناسب‌تر پیدا کنید.

 

دنبال نام و نشان نباشید

به نام ایرلاین توجه نکنید و سراغ ایرلاین‌های ارزان‌تر بروید: غالباً قیمت پرواز در ایرلاین‌های معروف و نامدار بسیار بالاتر از قیمت همان پرواز در ایرلاین‌های کم‌تر شناخته شده است. ایرلاین‌های معروفی هم هستند که به دلیل ارزان بودن مطرح شده‌اند. این ایرلاین‌های ارزان، خدمات و امکانات کمتری (مانند غذا و نوشیدنی) دارند و در نتیجه پروازهای ارزان‌تری را به شما پیشنهاد می‌دهند. اما حواس‌تان باشد بعضاً تغییر قیمت به دلیل قدیمی بودن هواپیما و یا کوچک بودن صندلی‌های آن و حتی محدودتر بودن فضای هواپیما است و اگر پرواز ارزان را انتخاب کردید، یاد ضرب المثل «هر چقدر پول بدهی، همان‌قدر آش می‌خوری» بیافتید و انتظار سرویس کامل و پرواز فوق‌العاده نداشته باشید.

 

بار اضافه ممنوع

 

بار مجاز، مساله مهم در قیمت بلیط است: گاهی شرکت‌های هواپیمایی برای پایین‌آوردن قیمت، اقدام به حذف یا کم کردن بار در سرویس خود می‌کنند. اگر سفر شما کاری است و سبک سفر می‌کنید، این نکته مزیت بسیار زیادی برای شما ایجاد می‌کند ولی اگر مقدار باری که با خود حمل می‌کنید کم نیست، عدم توجه به این مساله نه تنها هزینه شما را کاهش نمی‌دهد بلکه هزینه نهایی بلیط شما را تا چندین برابر افزایش خواهد داد.

 

توقف بیشتر، سفر ارزان‌تر

بررسی پروازهای توقف‌دار و انتخاب فرودگاه: معمولاً پروازهای توقف‌دار ارزان‌تر هستند. البته این پروازها شاید زمان سفر شما را افزایش دهند و حتی مجبور به تعویض هواپیما هم بشوید، ولی گاهی یک پرواز دارای دو یا سه توقف، اختلاف فاحشی با پرواز مستقیم دارد. در ضمن به یاد داشته باشید در سفر به شهرهایی که بیشتر از یک فرودگاه دارند، انتخاب فرودگاه می‌تواند در قیمت بلیط هواپیما موثر باشد.

 

خرید اینترنتی بلیط هواپیما را فراموش نکنید

بی‌شک یکی از بهترین راهکارها برای کم کردن هزینه پرواز، خرید اینترنتی بلیط هواپیما است. شما با خرید اینترنتی امکان مقایسه میان پروازها، ساعت آنها، ایرلاین‌ها، خدمات و قیمت آنها را خواهید داشت. در این شرایط انتخاب معقول‌تر و مناسب‌تری خواهید داشت. علاوه بر این در سایت‌های اینترنتی امکاناتی برای مشاهده قیمت ارزان‌تر خواهید داشت. مثلا هنگام خرید بلیط هواپیما در علی بابا، می‌توانید از تقویم قیمتی استفاده کنید؛ تقویمی که کمترین قیمت بلیط در روزهای قبل و بعد از تاریخ مورد نظر را به شما نشان می‌دهد.

 

و البته چارتر محبوب

 بلیط‌های چارتری را حتماً چک کنید: وقتی تصمیم به خرید اینترنتی بلیط هواپیما در علی بابا می‌گیرید، می‌توانید از گزینه چارتر هم استفاده کنید. بلیط‌های چارتر به دلیل وضعیت متفاوت‌شان گاهی اوقات بسیار ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی هستند.

 

آخر هفته را فراموش کنید

وسط هفته پرواز کنید: معمولاً قیمت بلیط پرواز در روزهای اول و آخر هفته بیشتر از روزهای وسط هفته است. غالباً با خرید بلیط هواپیما در روزهای میانی هفته، می‌توانید هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید. طبیعتا در رزوهای آخر هفته تقاضای سفر و به دنبال آن قیمت بلیط افزایش می‌یابد. بنابراین برای سفر ارزان به روزهای آخر هفته فکر کنید.

 

به دنبال روزهای خاص نباشید

در روزهای خاص سال بلیط ارزان نیست: در روزهای خاص سال همچون (نوروز، ایام محرم، اعیاد و ...) سفرها بیشتر شده و تقاضای خرید بلیط هواپیما افزایش پیدا می‌کند. در نتیچه نرخ بلیط‌ها افزایش می‌یابد و بلیط لحظه آخری هم کمتر می‌شود. اما اگر قصد تهیه بلیط در روزهای خاص دارید، خرید آن را به‌ روزهای پایانی بازه تعطیلی مانند پایان تعطیلات نوروز موکول کنید. ضمنا می‌توانید سفرتان را به ایام کم‌سفر موکول کنید. زمان‌هایی که قیمت بلیط به دلیل کاهش تقاضا ارزان‌تر است.

 

زود دست به کار شوید

زمان مناسبی برای خرید بلیط  در نظر بگیرید: پیشنهاد کثیر‌السفرها این است که برای پروازهایی که زمان کمتری دارند، 7 هفته و برای پرواز خارجی یا داخلی بلند مدت، حدود 18 هفته زودتر اقدام کنید. به هیچ عنوان کارهای خود را برای لحظه آخر نگاه ندارید مگر اینکه روحیه لحظه آخری داشته باشید. بلیط لحظه آخری، با توجه به اینکه در ساعات نزدیک به پرواز ارائه می‌شود، قیمت بسیار پایینی دارد، اما علاوه بر استرس بالای این‌گونه خریدهای لحظه آخری، این روش همیشه پاسخگو نیست و شاید نتوانید بلیط مناسب پیدا کنید.

 

خرید همزمان رفت و برگشت

 بلیط رفت و برگشت به صرفه‌تر است: در برخی از خطوط هوایی، هزینه پرواز رفت ‌و برگشت، ارزان‌‌تر از پرواز یک‌‌طرفه است. شما می‌توانید برای اطمینان، پروازهای خود را به‌‌صورت جداگانه بررسی کنید و با آگاهی کامل اقدام به خرید بلیط هواپیمای مقصد خود کنید.

 

اگر قرار است به مشتری دائم بلیط هواپیما تبدیل شوید، به مرور دست‌تان می‌آید که چه زمانی و چه طور بلیط بخرید تا هزینه آن کمتر شود. البته گاهی اوقات هم احتمالا به خرید بلیط کمی گران‌تر و داشتن رفاه بیشتر در طول سفر رضایت می‌دهید.