هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 2 شهريور 1398
ساعت 17:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت 14:26 2019-5-16 14:26:45
شناسه خبر : 318148

به گزارش فارس، چهارشنبه شب ده‌ها هزار دانشجو و استاد برزیلی در سراسر این کشور به کاهش چشمگیر بودجه آموزشی توسط دولت اعتراض کردند. این اولین تظاهرات گسترده مردم برزیل از زمان روی کار آمدن «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور جدید این کشور است.

به نوشته روزنامه «گاردین»، پس از آنکه چند روز پیش وزیر آموزش برزیل اعلام کرد ۳۰درصد از بودجه آموزشی این کشور به‌دلیل وضعیت دشوار اقتصادی کاسته خواهد شد، اتحادیه ملی دانشجویان برزیل برای برگزاری تظاهراتی گسترده فراخوان داد.

این کاهش بودجه، شوک بزرگی به دانشگاه‌های دولتی وارد کرده و بیمارستان‌های دانشگاهی، کمک‌هزینه‌های تحقیقاتی و دبیرستان‌های دولتی را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

در جریان تظاهرات پس از آن‌که پلیس به سوی متعرضین گاز اشک‌آور و نارنجک صوتی پرتاب کرد و معترضین نیز یک دستگاه اتوبوس را به آتش کشیدند، تظاهرات به خشونت کشیده شد.

 

بولسونارو که به شهر «دالاس» آمریکا سفر کرده بود کاهش بودجه آموزشی را تکذیب کرده و معترضان را «احمق‌های سودمند» برای «اقلیت فرصت‌طلب تشکیل‌دهنده هسته اصلی بسیاری از دانشگاه‌های دولتی در برزیل» خواند.

دانشجویان معترض، حتی وضع دانشگاه دولتی «ریو دو ژانیرو» را نیز وخیم توصیف کردند. به گفته آن‌ها هنگام بارش باران، کلاس‌های درس دچار آب‌گرفتگی می‌شوند و اگر پنکه‌ای را روشن کنند برق قطع می‌شود.

 

بولسونارو که پیش‌تر سابقه نظامی داشته، یک فرد راستگرای افراطی است و با شعار مبارزه قاطعانه با فساد مالی وارد کارزار انتخاباتی شده بود. او را به دلیل مواضع نامتعارفش به «ترامپ برزیلی» تشبیه کرده‌اند.