هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 30 خرداد 1397
ساعت 22:06
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 20 شهريور 1396 ساعت 12:52 2017-9-11 12:52:13
شناسه خبر : 276362
نکته جالب توجه جایی است که حتی مطابق با عقب نشینی صورت گرفته هم مجموع ذخایر درون لوله‌ها و بیرون آن (ذخیره نهایی) در ایران، می‌توانست تا 300 کیلوگرم باشد اما در آخرین گزارش آمانو از اجرای تعهدات ایران، میزان ذخایر اورانیوم با غنای 3/67 درصد بیش از 211 کیلوگرم کاهش پیدا کرده و به 88/4 کیلو تبدیل شده است!
نکته جالب توجه جایی است که حتی مطابق با عقب نشینی صورت گرفته هم مجموع ذخایر درون لوله‌ها و بیرون آن (ذخیره نهایی) در ایران، می‌توانست تا 300 کیلوگرم باشد اما در آخرین گزارش آمانو از اجرای تعهدات ایران، میزان ذخایر اورانیوم با غنای 3/67 درصد بیش از 211 کیلوگرم کاهش پیدا کرده و به 88/4 کیلو تبدیل شده است!
گروه سیاست‌خارجی-رجانیوز: وزارت امور خارجه در توافق هسته‌ای عقب‌نشینی‌های فراوانی را پذیرفت و نتوانست بسیاری از خطوط قرمز رهبر انقلاب را رعایت کند. با اجرایی شدن توافق حداقل انتظاری که از تیم مذاکره کننده هسته‌ای می‌رفت آن بود که در مقابل زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل بایستد؛ اما این انتظار نیز هیچ‌گاه برآورده نشد!
 
به گزارش رجانیوز مطابق با بند 7 قسمت هسته‌ای مقدمه برجام ایران قادر به ذخیره نهایی 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غنای 3/67 درصد در داخل کشور بود چرا که در این بند از کلمه stockpile استفاده شده بود. واژه stockpile در فرهنگ لغت به معنی محصول تولید شده یا نهایی است که در انبار انباشته می شود؛ متناسب با این واژه و طبق برجام جمهوری اسلامی ایران می‌توانست تا 300 کیلو اورانیوم غنی‌شده خارج از لوله ها ذخیره سازی کند بدون محاسبه کردن رسوبات و ذخایر موجود در لوله‌ها؛ یعنی هرآن‌چه از ذخایر و رسوبات در لوله‌ها موجود می‌باشد شامل این 300 کیلو نمی‌باشد و آن‌چه در برجام آمده تنها شامل ذخایر اورانیوم خارج شده از لوله‌ها می‌شد.
 
یکی از زیاده خواهی‌ها همیشگی طرف آمریکایی این بود که در محاسبه ذخیره اورانیوم 3/67 درصدی، مواد و رسوبات داخل لوله‌ها نیز جزء 300 کیلو محسوب شود. رهبر معظم انقلاب با درک صحیح از این مسئله 25 خرداد ماه سال گذشته از علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی می‌خواهد که مطلقاً زیر بار این زیاده‌خواهی نرود چنان‌که می‌فرمایند: ما پیش‌پرداخت‌هایمان را همین‌طوری انجام دادیم: ما [غنی‌سازی‌] بیست درصد را تعطیل کردیم، فُردو را تقریباً تعطیل کردیم؛ اراک را تعطیل کردیم، اینها پیش‌پرداخت‌های ما بوده، حالا باز توقّع دارند. من الان اینجا عرض میکنم -اگر آقای دکتر صالحی  حضور دارند- این توقّعاتی را که آنها در زمینه‌ی الیاف کربن که در سانتریفیوژها به کار میرود، یا توقّعاتی که در مورد اندازه‌گیری آن سیصد کیلو دارند مطلقاً قبول نکنید، زیر بار نروید. مدام افزون‌خواهی هم میکنند؛ حالا این همه پیش‌پرداخت ما داده‌ایم. به‌هرحال طرف مقابل ما عمل نکرده.
 
برخلاف هشدار صریح رهبر معظم انقلاب، متاسفانه تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با حضور در کمیسیون مشترک برجام نسبت به این مسئله عقب نشینی کرده و می‌پذیرد که با هر 120 روز مواد و رسوبات باقی‌مانده در لوله‌ها را به صفر برساند و این مواد نیز در محاسبه اصلی جزء 300 کیلو ذخیره اورانیوم با غنای 3/67 درصدی به حساب آید.
 
 نکته جالب توجه جایی است که حتی مطابق با عقب نشینی صورت گرفته هم مجموع ذخایر درون لوله‌ها و بیرون آن (ذخیره نهایی) در ایران می‌توانست تا 300 کیلوگرم باشد اما در آخرین گزارش آمانو از اجرای تعهدات ایران میزان ذخایر اورانیوم با غنای 3/67 درصد بیش از 211 کیلوگرم کاهش پیدا کرده و به 88/4 کیلو تبدیل شده است!
 
چنان‌که در بند 15 این گزارش آمده است: از تاریخ 21 آگوست 2017 کمیت اورانیوم غنی شده 3/67 درصدی ایران بر پایه برجام و تصمیم کمیسیون مشترک  88/4 کیلو بوده است.
 
کاهش 211 کیلوگرمی اورانیوم غنی شده را باید در واقع نوعی سوء تدبیر دانست چرا که هیچ لزومی برای کاهش بیش از حد این مواد وجود نداشته است؛ با توجه به شرایط فعلی که هر لحظه ممکن است آمریکا از برجام خارج شده و یا تحریم‌ها را بازگرداند، بازگشت مجدد ذخایر اورانیوم با غنای 3/67 به سطح 300 کیلو زمان‌بر خواهد بود؛ در واقع دولت‌مردان در هر شرایطی باید ذخیره اورانیوم را تا سطح 300 کیلوگرم نگه‌می‌داشتند تا درصورت نقض عهد طرف مقابل سرعت بازگشت‌پذیری ایران به شرایط اولیه افزایش پیدا می‌کرد؛ امری که تحقق آن ابتدائا با عقب ‌نشینی در مقابل آمریکا و بعدتر نیز با کاهش مواد ذخیره شده با اما و اگرهای بسیاری همراه خواهد بود.
 
 
 


x