هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 6 مرداد 1396
ساعت 11:12
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 24 ارديبهشت 1396 ساعت 13:40 2017-5-14 13:40:31
شناسه خبر : 270844
باید آماده بود تا وقتی دولت تورم شدید ناشی از شوک ارزی را با ساز ناکوک «تقصیر قبلیا بود» توضیح می‌دهد، مردم هراسان متقاعد شوند که کنترل تورم صرفا با نرخ بهره اساسا زماندار است و ناپایدار.
 
به گزارش فارس، چهار سال نخست ریاست جمهوری مرحوم هاشمی، یکی از دوره های متفاوت اقتصاد ایران بود. رشد دو رقمی و تورم تک رقمی، جذب 25 میلیارد دلار فاینانس خارجی که نسبت به جی دی پی ایران در آن زمان یک رکورد ماندنی و دست نیافتنی است. تغییر جدی در بخش های اصلی اقتصاد جنگ زده ایران همه در چهار سال نخست او رقم خوردند. انتقاداتی به افزایش فاصله طبقاتی وارد می شد اما مجموعا مرحوم هاشمی بدون مشکل برای دوره دوم انتخاب شد.
 
دور دوم ریاست جمهوری مرحوم هاشمی یک فاجعه تمام عیار بود. فاجعه ای غافل گیر کننده. ورشکستگی ارزی اثرات منفی سیاست های تعدیل را برجسته کرد و تورم به بالاترین نرخ خود در همه تاریخ جمهوری اسلامی رسید.( نرخی که حتی در شوک ارزی سال 91 هم تجربه نشد) ناآرامی اجتماعی کشور را در برگرفت: مشهد، اسلامشهر، پاکدشت، کرمان. همه از خود می پرسیدند چه چیزی موفقیت دور اول را به یکباره اینطور دود کرد؟
 
حقیقت آن که ریل فاجعه در همان دور نخست هاشمی گذاشته شده بود. فاینانس جذب شده از جنس یوزانس بود و کوتاه مدت. با اولین تکانه ارزی کشور از پرداخت بدهی ارزی خود ناتوان شده بود و این امر از همان سال 71 کمابیش قابل پیش بینی بود. واضح بود که پیوست اجتماعی سیاست های تعدیل ناکارا است و این موضوع خود را در تنش اجتماعی نشان خواهد داد. مرحوم هاشمی با بسیار امنیتی کردن فضا واکنش نشان داد. با بستن و تعزیرات، بگیر وببند و داغ و درفش. ولی این ها دوای درد نبود. دستکم تا سال 1379 طول کشید تا کشور به وضعیت عادی برگردد.
 
دوره نخست حسن روحانی توام باتورم تک رقمی و ثبات نسبی در قیمت ها بوده است. همچنین نرخ ارز با موفقیت( اگر چه لرزان) در کانالی مشخص باقی مانده است. رشد سال 95 بنا به آمار های رسمی 7.6 درصد است. اطلاعیه حمایت سلبریتی ها و هنرمندان از رییس جمهور روحانی پر است از واژه "ثبات"
 
حقیقت تلخ یا ترش آن است که ریل گذاری فاجعه در دوره دوم حسن روحانی همین حالا انجام شده است. تورم با کشیدن افسار نرخ بهره( بیشتر و بیشتر) کنترل شده و این رویه قابل ادامه نیست. نرخ ارز با پاشیدن ارز کنترل شده و این رویه پایدار نیست. ترکیب 1300 هزار میلیارد تومان نقدینگی و ارز مصنوعا پایین نگه داشته شده با بانکهایی که دیگر امکان حفظ نرخ بهره غیرعادی را ندارند همه نشانه های یک بحران بزرگتر از دوره دوم هاشمی را در خود دارد. مسئله آن جاست که افراد تیم رییس جمهور مستقر هم نسبتی با راه حل های قابل پیشنهاد ندارند. هر راه حلی در اصلاح نظام بانکی مستلزم جراحی ترازنامه بانکها خواهد بود و این به ضرر سهامداران ارشد بانک هاست. هر ایده ای برای افزایش نرخ سرمایه گذاری ثابت به امید جذب بمب نقدینگی به سد انتظار بزرگواران برای آن سرمایه خارجی موعود خواهد خورد. یک چیز واضح است، بلافاصله بعد از برون ریزی اولین لایه بحران ،دولت با توجه به سبقه و سابقه آن همه چیز را امنیتی خواهد کرد.
 
هر اقتصاددانی که از برچسب خوردن نمی ترسد و برای آینده این کشور ارزشی قائل است در دوره دوم حسن روحانی وظایفی مهم و حیاتی خواهدداشت. باید وقتی دولت نخستین نشانه های شوک ارزی را به سیاست خارجی و برنامه دفاعی ربط می دهد برای مردم توضیح داده شود که همنشینی "عدم اصلاح قیمت ارز با تفاوت تورم" و افزایش شدید پایه پولی و نقدینگی سریعتر از هر دوره در تاریخ ایران نمی توانسته خروجی ای به جز این داشته باشد. باید آماده بود تا وقتی دولت تورم شدید ناشی از شوک ارزی را با ساز ناکوک "تقصیر قبلیا بود" توضیح می دهد، مردم هراسان متقاعد شوند که کنترل تورم صرفا با نرخ بهره اساسا زماندار است و ناپایدار. دوره ای بسیار سخت و بسیار مهم پیش روست، بخصوص که با تنگ ترین فضای امنیتی مواجه خواهیم بود و حرف زدن ابدا آسان نخواهد بود.
 

* کانال اقتصاد سیاسی 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms