هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 دى 1388 ساعت 22:19
چهارشنبه 9 دى 1388 01:49 ساعت
2009-12-29 22:19:17
شناسه خبر : 26578

انتخابات ریاست جمهوری 88 بسیاری از هنجارها و نرم های اجتماعی را در جامعه ایرانی عوض کرد.از تجمع های اعتراض آمیز بگیریدتا اعتراض دختران طلبه به استاد خود.

روزگذشته 600 تن از طلاب و اساتید حوزه علمیه بانوان جامعة‌الزهرا (س) قم با تجمع در مقابل دفتر مدیریت این حوزه به مواضع سیاسی حجت‌الاسلام طباطبایی اعتراض و اعلام کردند تا زمانی که وی ازاغتشاشگران و حرمت‌شکنان حمایت کند از حضور در کلاس‌های اخلاق وی خودداری خواهند نمود.ما جرا به حمایت طباطبایی از میر حسن موسوی در ایام انتخابات و پس ازآن باز می گردد.

از دانشگاه الزهرا تا جامعه الزهرا

سابقه موسسه های علمی زنانه در ایران به سال 1342 می رسد.زمانی که برای اولین بار مدرسه عالی دختران» در دهکده ونک کار خود را آغاز کرد و یک دهه به تبدیل به دانشگاه شد.

پس از پیروزی انقلاب با همان ترکیب،دانشگاه به « الزهراء»تغییر نام می دهد.اما اولین موسسه زنانه حوزوی و مذهبی در سالهای دوردرقم شکل می گیرد.پس از انقلاب با دستور حضرت امام جامعة‌ الزهرابه عنوان موسسه ای حوزوی درسال 1364 تأسیس می شود.

اولین هیات امنای موسسه هم در نوع خود جالب است .چه آنکه پس از تشکیل آیت الله مشکینی، موسوی اردبیلی، جنّتی، فاضل لنکرانی، محمدعلی شرعی، محمدرضا توسّلی و حسن صانعی به عنوان اعضای هیئت مؤسس انتخاب می شوند درهیئت مدیره هم اسامی چون محمود محمدی عراقی، علی رازینی، محمدعلی نظام زاده، مصطفی پورمحمدی، کمال الدّین خدّامی، سید محمدرضا طباطبایی ،فریده مصطفوی، مرضیه معینی و معصومه گلگیری به چشم می خورد. اما مدیریت این موسسه زنانه به سید محمدرضا طباطبایی سپرده می شود.روحانی که به مدت سه دهه مدیریت این مدرسه را بر عهده می گیرد.

سال 1380و در پی استعفای هیئت مؤسس، مسئولیت جامعةالزهراء (س) از سوی رهبر انقلاب به هیئت مدیره سابق به انضمام مدیر وقت حوزه علمیه قم و دو تن از علما به نمایندگی از سوی شورای عالی حوزه با عنوان جدید«هیئت امناء» سپرده می شود وحجج اسلام: مقتدایی، شرعی و حسینی بوشهری در چارچوب جدید، به عنوان اعضای هیئت امناء انتخاب می شوند.

از جمله ویژگی های خاص این موسسه آن است که پیش دبستانی ،دبستان، راهنمایی، دبیرستان و تا چندی پیش دانشکده، به عنوان واحدهای آموزشی رسمی در چارچوب جامعة الزهراء (س) به فعالیت می پردازند.از مجموع 280 استادی که هم اکنون تدریس در پایه های مختلف جامعه الزهرا را به عهده دارند قریب با 80 درصد انان را زنان تشکیل می دهند.

یکی از مهمترین بخش های این موسسه معاونت بین الملل جامعه الزهرا است که از سال 66 آغاز به کار کرده و طی 22 سال گذشته بیش از 20 هزار تن از بانوان غیر ایرانی از بیش از 70 کشور جهان را آموزش داده است.

روزهای سیاسی

24 سال بعد از تاسیس این موسسه زنانه این روزها سیاسی ترین روزهای خودرا سپری می کنند. البته این روزها را باید از زمانی به یاد آورد که در 17 خرداد امسال 1500 نفر از اساتید و طلاب جامعه الزهرای قم با امضای توماری به طول یازده متر، حمایت قاطع خود را از محمود احمدی نژاد به عنوان نامزد اصلح ریاست جمهوری اعلام کردند.هر چند مدیرآنها دیدگاه دیگری داشت و چندی بعد هم آن را آشکار کرد. اما شاید فکر نمی کردهفت ماه بعد از انتخابات دختران طلبه مقابل دفتر وی تجمع کردند و خواستار اعلام مواضع صریح طباطبائی در محکومیت حرمت‌شکنی روزعاشورا شوند. اقدامی که در طول تاریخ مدارس علمیه و حوزوی مشابهی چون آن به ذهن کسی نمی آید.

نکته قابل تامل درباره سیدمحمد طباطبایی مدیر این موسسه آن است که وی در سابقه تحصیلی خود شاگردی آیت الله مصباح یزدی را دارد.

آیا درجریان این ابرازعقیده سیاسی طلبه های جوان می توانند کاری کنند که استاد پیر خود مجبور به استعفا شود و یا طباطبایی می تواند طلبه های جوان را قانع کند؟