هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 21:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 آذر 1395 ساعت 13:09
شنبه 20 آذر 1395 13:07 ساعت
2016-12-10 13:09:12
شناسه خبر : 261437
اگر چه توجه به همین دو قسمت از دو نامه یادشده به خوبی نشان می‌دهد که نحوه اجرای خواسته‌ها و اوامر مقام معظم  رهبری توسط ریاست محترم جمهور با چه کیفیت و به چه صورتی بوده است، اما بازخوانی متن کامل هر دو نامه که زمان نگارش هر دو قبل از بتن ریزی قلب تنها نیروگاه هسته‌ای ساخت ایران بود به مراتب عبرت‌آموز تر خواهد
اگر چه توجه به همین دو قسمت از دو نامه یادشده به خوبی نشان می‌دهد که نحوه اجرای خواسته‌ها و اوامر مقام معظم رهبری توسط ریاست محترم جمهور با چه کیفیت و به چه صورتی بوده است، اما بازخوانی متن کامل هر دو نامه که زمان نگارش هر دو قبل از بتن ریزی قلب تنها نیروگاه هسته‌ای ساخت ایران بود به مراتب عبرت‌آموز تر خواهد

گروه سیاست خارجی-رجانیوز: تلاش برای فرار از مسئولیت تصویب و اجرای آنچه به اصرار دولت "برجام" نامیده می‌شود پس از سخنرانی 16 آذر ریاست محترم جمهور در دانشگاه تهران به یكی از موضوعات بحث بر انگیز روزهای اخیر تبدیل شده كه نگاه دوباره به برخی اسناد منتشر شده در این خصوص روشنگر ابعاد جالبی از این موضوع خواهد بود.

 

به گزارش رجانیوز مسلماً مقام معظم رهبری اوامر، راهنمایی‌ها و نظرات دلسوزانه خود را از هیچ یك دولتمردان و روسای جمهور دریغ ننموده و نخواهند نمود اما نحو ه برخورد دولت آقای روحانی با این نظرات و راهنمایی‌هایی دلسوزانه حقیقتاً تامل برانگیز بوده است. یك سال پیش در اولین بند از نامه چهارشنبه 29 مهر ماه 1394 مقام معظم رهبری به ریاست محترم جمهور در خصوص پیش شرط‌ها و  الزامات ضروری اجرایی شدن برجام توسط جمهوری اسلامی ایران به ریاست محترم جمهور یادآوری شده بود:

 

مقام معظم رهبری در 29/7/1394:

از آنجا كه پذیرش مذاكرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موكول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و كافی برای جلوگیری از تخلّف طرفهای مقابل، تدارك شود، كه از جمله‌ی آن اعلام كتبی رئیس‌جمهور آمریكا و اتّحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. در اعلام اتّحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور آمریكا، باید تصریح شود كه این تحریمها بكلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌كه ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.

ثانیاً: در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تكراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یك از كشورهای طرف مذاكرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیتهای برجام را متوقّف كند.

 

جالب این كه در كمتر از 24 ساعت پاسخ پنجشنبه 30 مهر ماه 1394 ریاست محترم جمهور به بخش فوق از نام ه  مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

 

ریاست محترم جمهور در 30/7/1394:

تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، تجاری و مالی بین‌المللی و یا یك ‌جانبه‌ای كه توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار شده بود، رفع گردیدند!!! ساختار تحریم‌ها و فضای روانی جهانی كه هر گونه تعامل اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را پرهزینه و در برخی موارد غیرممكن ساخته و بار گران و طاقت‌فرسایی بر دوش اقتصاد كشور و معیشت مردم تحمیل كرده بود، از هم پاشید!!!

در تاریخ 26 مهر ماه 1394 یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریكا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به ‌صورت كتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن ‌را به‌ عنوان سند قانونی در روزنامه‌های رسمی خود منتشر كردند!!!

 

اگر چه توجه به همین دو قسمت از دو نامه یادشده به خوبی نشان می‌دهد که نحوه اجرای خواسته‌ها و اوامر مقام معظم  رهبری توسط ریاست محترم جمهور با چه کیفیت و به چه صورتی بوده است، اما بازخوانی متن کامل هر دو نامه که زمان نگارش هر دو قبل از بتن ریزی قلب تنها نیروگاه هسته‌ای ساخت ایران بود به مراتب عبرت‌آموز تر خواهد بود: 

 

 

الف). متن نام ه  چهارشنبه 29/7/1394 مقام معظم رهبری به ریاست محترم جمهور در خصوص پیش شرط‌ها و  الزامات نه‌گانه به اجرا درآمدن آنچه به اصرار دولت "برجام" نام گرفته است:

 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

جناب آقای روحانی

رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس شورای عالی امنیت ملّی (دامت توفیقاته)

با سلام و تحیت؛

اكنون كه موافقت‌نامه‌ی موسوم به "برجام" پس از بررسی‌های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی، كمیسیون ویژه و دیگر كمیسیون‌ها و نیز در شورای عالی امنیت ملّی، سرانجام از مجاری قانونی عبور كرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است، لازم می‌دانم نكاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست‌اندركارانِ مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصتهای كافی برای رعایت و حفظ منافع ملّی و مصالح عالیه‌ی كشور در اختیار داشته باشید.

 

۱) پیش از هر چیز لازم میدانم از همه‌ی دست‌اندركاران این فرایند پرچالش، در همه‌ی دوره‌ها از جمله هیئت مذاكره‌كننده‌ی اخیر كه در توضیح نقاط مثبت و در اصلِ تثبیت آن نقاط همه‌ی سعی ممكن خود را به كار بردند، و نیز از منتقدانی كه با ریزبینی قابل تحسین، نقاط ضعف آن را به همه‌ی ما یادآور شدند و مخصوصاً از رئیس و اعضای كمیسیون ویژه‌ی مجلس و نیز از اعضای عالی‌مقام شورای عالی امنیت ملّی كه با درج ملاحظات مهمّ خود، برخی از نقاط خلأ را پوشش دادند، و سرانجام از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی كه با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه كردند، و نیز از رسانه‌ی ملی و نویسندگان مطبوعات كشور كه با همه‌ی اختلاف‌نظرها، در مجموع تصویر كاملی از این موافقت‌نامه در برابر افكار عمومی نهادند، قدردانی خود را اعلام دارم. این مجموعه‌ی پر حجم كار و تلاش و فكر در مسئله‌ای كه گمان میرود از جمله‌ی مسائل به یاد ماندنی و عبرت‌آموز جمهوری اسلامی باشد، در خور تقدیر و مایه‌ی خرسندی است. به همین دلیل با اطمینان میتوان گفت كه پاداش الهی برای این نقش آفرینی‌های مسئولانه، مشتمل بر نصرت و رحمت و هدایت ذات حضرت حق خواهد بود، ان‌شاءالله؛ زیرا وعده‌ی نصرت الهی در برابر نصرت دین او، تخلّف‌ناپذیر است.

 

۲) جنابعالی با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعاً دانسته‌اید كه دولت ایالات آمریكا، در قضیه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویكردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل كند. اظهارات رئیس‌جمهور آمریكا در دو نامه به اینجانب مبنی بر اینكه قصد براندازی جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرف‌داری‌اش از فتنه‌های داخلی و كمك مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله‌ی نظامی و حتّی هسته‌ای –كه میتواند به كیفرخواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین‌المللی منتهی شود– پرده از نیت واقعی سران آمریكا برداشت. صاحب‌نظران سیاسی عالَم و افكار عمومی بسیاری از ملّتها، بوضوح تشخیص میدهند كه عامل این خصومت تمام‌نشدنی، ماهیت و هویت جمهوری اسلامی ایران است كه برخاسته از انقلاب اسلامی است. ایستادگی بر مواضع بر حقّ اسلامی در مخالفت با نظام سلطه و استكبار، ایستادگی در برابر زیاده‌طلبی و دست‌اندازی به ملّتهای ضعیف، افشای حمایت آمریكا از دیكتاتوری‌های قرون وسطائی و سركوب ملّتهای مستقل، دفاع بی‌وقفه از ملّت فلسطین و گروه‌های مقاومت میهنی، فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیست، قلمهای عمده‌ای را تشكیل میدهند كه دشمنی رژیم ایالات متّحده‌ی آمریكا را بر ضدّ جمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب‌ناپذیر كرده است؛ و این دشمنی تا هنگامی كه جمهوری اسلامی با قدرت درونی و پایدار خود، آنان را مأیوس كند ادامه خواهد داشت.

 

چگونگی رفتار و گفتار دولت آمریكا در مسئله‌ی هسته‌ای و مذاكرات طولانی و ملال‌آور آن، نشان داد كه این نیز یكی از حلقه‌های زنجیره‌ی دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است. فریب‌كاری آنان در دوگانگی میان اظهارات اوّلیه‌ی آنان كه با نیت قبول مذاكره‌ی مستقیم از سوی ایران انجام میشد، با نقض عهدهای مكرّر آنان در طول مذاكرات دوساله و همراهی آنان با خواسته‌های رژیم صهیونیستی و دیپلماسی زورگویانه‌ی آنان در رابطه با دولتها و مؤسّسات اروپایی دخیل در مذاكرات، همه نشان‌دهنده‌ی آن است كه ورود فریب‌كارانه‌ی آمریكا در مذاكرات هسته‌ای، نه با نیت حل‌وفصل عادلانه، كه با غرض پیشبرد هدفهای خصمانه‌ی خود درباره‌ی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

 

بی‌شك حفظ هوشیاری نسبت به نیات خصمانه‌ی دولت آمریكا و ایستادگی‌هایی كه بر اثر آن در طول مسیر مذاكرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به كار رفت، توانست در موارد متعدّدی، از ورود زیانهای سنگین جلوگیری كند. با این حال، محصول مذاكرات كه در قالب برجام شكل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است كه در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ میتواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده‌ی كشور منتهی شود.

 

۳) بندهای نه‌گانه‌ی قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده‌گانه‌ی ذیل مصوّبه‌ی شورای عالی امنیت ملّی، حاوی نكات مفید و مؤثّر است كه باید رعایت شود، با این حال برخی نكات لازم دیگر نیز هست كه همراه با تأكید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است،‌ اعلام میگردد.

 

اوّلاً: از آنجا كه پذیرش مذاكرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موكول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و كافی برای جلوگیری از تخلّف طرفهای مقابل، تدارك شود، كه از جمله‌ی آن اعلام كتبی رئیس‌جمهور آمریكا و اتّحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. در اعلام اتّحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور آمریكا، باید تصریح شود كه این تحریمها بكلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌كه ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.

 

ثانیاً: در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تكراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یك از كشورهای طرف مذاكرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیتهای برجام را متوقّف كند.

 

ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد كه آژانس، پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.

 

رابعاً: اقدام در مورد نوسازی كارخانه‌ی اراك با حفظ هویت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد كه قرارداد قطعی و مطمئن درباره‌ی طرح جایگزین و تضمین كافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.

 

خامساً: معامله‌ی اورانیوم غنی‌‌شده‌ی موجود در برابر كیك زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد كه قرارداد مطمئن دراین‌‌باره همراه با تضمین كافی منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور، باید بتدریج و در دفعات متعدّد باشد.

 

سادساً: مطابق مصوّبه‌ی مجلس،‌ طرح و تمهیدات لازم برای توسعه‌ی میان‌مدّت صنعت انرژی اتمی كه شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم‌اكنون تا پانزده سال و منتهی به ۱۹۰ هزار سو است،‌ تهیه و با دقّت در شورای عالی امنیت ملّی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف كند.

 

سابعاً: سازمان انرژی اتمی، ‌تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای سامان‌دهی كند كه در پایان دوره‌ی هشت‌ساله هیچ كمبود فنّاوری برای ایجاد غنی‌سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.

 

ثامناً: توجّه شود كه در موارد ابهام سند برجام، ‌تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاكرات است.

 

تاسعاً: وجود پیچیدگی‌ها و ابهامها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌كاری در طرف مقابل بویژه آمریكا، ایجاب میكند كه یك هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت كارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشكیل شود. تركیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملّی تعیین و تصویب شود.

 

با توجّه به آنچه ذكر شد، مصوبه‌ی جلسه‌ی ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیت ملّی با رعایت موارد یاد شده تأیید میشود.

 

در خاتمه همان‌طور كه در جلسات متعدّد به آن‌جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد كرده‌ام، رفع تحریمها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملّت ایران كار لازمی است، لیكن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات كنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شـد. امید است كه مراقبت شود كه این مقصود با جدّیت تمام دنبال شود و بخصوص به تقویت تولید ملّی توجّه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمایید كه وضعیت پس از برداشته شدن تحریمها، به واردات بی‌رویه نینجامد، و بخصوص از وارد كردن هرگونه مواد مصرفی از آمریكا جدّاً پرهیز شود.

 

توفیقات جنابعالی و دیگر دست‌اندركاران را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.

سیدعلی خامنه‌ای

۲۹ مهرماه ۹۴

 

نقل از: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلام

http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=31168

http://farsi.khamenei.ir/print-content?id=31168

 

ب). پاسخ پنج شنبه 30/7/1394 حجت الاسلام و المسلمین دكتر روحانی به نام ه  چهارشنبه 29/7/1394 مقام معظم رهبری در خصوص اجرا شدن تمام پیش شرط‌ها و  الزامات اجرایی شدن آنچه به اصرار دولت "برجام" نام گرفته است در كمتر از 24 ساعت:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارك رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی)

با سلام و تحیات وافره،

احتراماً، نامه تاریخی 29/7/1394 حضرت‌عالی در تأیید مصوب ه جلس ه 634 شورای عالی امنیت ملی، موجب خشنودی ملت بزرگ ایران و دلگرمی خادمان مردم در دولت گردید. خداوند بزرگ را شاكرم كه به فضل و عنایت او در آستانه ایام شهادت اسوه مقاومت، حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) و فرزندان و یاران باوفایش، صفحه‌ای مهم از تاریخ انقلاب اسلامی ایران ورق خورد و ملت دلاور و سرفراز ایران با رهبری هوشمندانه حضرت‌عالی از یكی از خطیرترین گردنه‌های صعب‌العبور، با افتخار و سربلندی، و با دستی پر از تأمین حقوق و منافع خود در برنامه هسته‌ای، عبور كرد.

 

مهر تأیید جناب‌عالی بر ثمر ه تلاش دولت و دست‌اندركاران مذاكره، در كنار الزاماتی كه مقرر فرموده‌اید و نیز اصولی كه در طول مذاكرات دشوار و افتخارآفرین، مورد تأكید حضرت‌عالی بود و همواره مورد توجه ویژه اینجانب و گروه مذاكره‌كننده بوده و خواهد بود، آغازگر فصلی نوین در حركت رو به تعالی جمهوری اسلامی ایران است.

 

به بركت ایستادگی قهرمانانه ملت ایران، مجاهدت دانشمندان و به ‌ویژه شهدای گران‌قدر هسته‌ای و تلاش شبانه‌روزی فرزندان شما در دولت و گروه مذاكره‌كننده، شش قدرت جهانی به ناكارآمدی تهدید، تحریم و تحمیل بر مردم ایران و نمایندگانشان اذعان نمودند، سیاست‌های اعلام شده خود مبنی بر تعطیلی برنامه هسته‌ای ایران و تداوم فشارها و تحریم‌های ظالمانه را كنار گذاشتند و مذاكره از موضع برابر بر مبنای احترام متقابل و شناسایی حقوق ملت ایران را پذیرفتند.

 

در حالی‌ كه تنها دو سال قبل در فضای تنش‌آلود افزایش روزانه تهدید، تحریم و فشار، حتی تصور چنین دستاوردهایی برای بسیاری ناممكن بود، اكنون به جرأت می توان گفت كه:

 

1-  پروژ ه صهیونیستی هراس‌افكنی و امنیتی‌سازی جمهوری اسلامی ایران شكست خورده، عقلانیت، صلح‌خواهی و مقاومت مردم، رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران مورد اذعان همگان قرار گرفته و نقش ایران به ‌عنوان یك كشور عمده تأمین‌كننده ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان تثبیت شده است. اقتدار و صلابت ایران در همآوردی با قدرت‌های جهانی باعث تقویت خودباوری و نشاط فزاینده مقاومت اسلامی و متحدین منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران گردیده و نگرانی بدخواهان به‌ ویژه رژیم صهیونیستی را ـ كه پس از چندین سال مصونیت ناشی از توفیق پروژه ایران‌هراسی، برای اولین بار در دهه‌های اخیر شاهد ناكامی و شكست لابی خود در آمریكا و اروپا بود ـ به‌دنبال داشته است.

 

2-  خواسته راهبردی ملت ایران و رهبری در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای به‌عنوان حقی مسلم اكنون محقق شده و برنامه هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی و رآكتور آب سنگین، به‌ عنوان یك برنامه صلح‌آمیز با ابعاد تجاری و صنعتی مورد شناسایی جهانیان و حتی سردمداران مخالفت با این برنامه صلح‌آمیز قرار گرفته و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، غنی‌سازی یكی از كشورهای غیرعضو دائم، صراحتاً مورد پذیرش شورای امنیت سازمان ملل متحد واقع شده است. ممنوعیت هر گونه همكاری با ایران، به تشویق مشاركت جهانی در حوزه فنّاوری های پیشرفته تبدیل شده و جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یك قدرت صاحب فنّاوری مورد احترام قرار گرفته است.

 

3-  پرونده هسته‌ای ایران، كه آن‌ را به ناحق به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین‌الملل معرفی كرده بودند، از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج شده و شورای امنیت به تغییری بنیادین در رویكرد خود نسبت به برنامه هسته‌ای ایران اذعان نموده است. برای اولین بار ، شش قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت از طریق مذاكره و بدون آن ‌كه لحظه‌ای اجرا كرده باشیم، یك جا لغو گردیده‌اند و رویكرد «برد ـ برد» برجام به ‌عنوان الگوی حل مسالمت‌آمیز معضلات پیچیده جهانی ، مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.

 

4- تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، تجاری و مالی بین‌المللی و یا یك ‌جانبه‌ای كه توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار شده بود، رفع گردیدند. ساختار تحریم‌ها و فضای روانی جهانی كه هر گونه تعامل اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را پرهزینه و در برخی موارد غیرممكن ساخته و بار گران و طاقت‌فرسایی بر دوش اقتصاد كشور و معیشت مردم تحمیل كرده بود، از هم پاشید.

در تاریخ 26 مهرماه 1394 یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریكا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به ‌صورت كتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن ‌را به‌ عنوان سند قانونی در روزنامه‌های رسمی خود منتشر كردند.

 

با رفع تحریم‌ها، اقتصاد ایران فصل جدیدی را آغاز خواهد كرد كه با اتكاء به سرمایه عظیم انسانی و ظرفیت‌های طبیعی، اجتماعی و سیاسی خود، در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به رشد مغفول‌ماند ه سند چشم‌انداز بیست ساله دست یابد و آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران در تحقق جامعه سالم، برخوردار و عادلانه را تحقق بخشد.

 

اینك كه این مسیر پر چالش، عزتمندانه به فرجام رسیده است، لازم می‌دانم از صبر و مقاومت و پشتیبانی‌های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران، هدایت‌ها و حمایت‌های مستمر حضرت‌عالی و همكاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضاء محترم شورای عالی امنیت ملی كه دولت را در تحقق این خواست بزرگ مردم یاری دادند صمیمانه تشكر نمایم.

 

دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای كامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد نمود. انجام تعهدات طرف مقابل با هوشیاری كامل رصد و تصمیم مقتضی برای واكنش متناسب در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهد شد.

 

اطمینان دارم كه با عنایت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و با همدلی و انسجام ملی، اجرای برجام و فضای مثبت جهانی ناشی از آن، موجبات اقتدار روزافزون ایران اسلامی، تأمین منافع مردم و رشد و شكوفایی و پیشرفت همه‌جانبه كشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی را فراهم خواهد آورد.

 

والسلام  علیکم  و رحمه الله و برکاته

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

 

نقل از

http://www.presstv.ir/DetailFa/2015/10/22/434501/rouhani-iran-leader-khamenei-letter-JCPOA