هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 28 شهريور 1399
ساعت 18:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 27 ارديبهشت 1395 ساعت 13:44
دوشنبه 27 ارديبهشت 1395 13:36 ساعت
2016-5-16 13:44:38
شناسه خبر : 242095
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی که در تایید عجولانه برجام دست و پا می‌زدند و می‌گفتند از تاخیر برجام روزانه میلیون‌ها دلار زیان به کشور وارد می‌شود چرا امروز سکوت می‌کنند. کجاست آن رگ غیرت ملی. برجام نه تنها هیچ گونه منفعت قابل توجهی نداشته بلکه مشکلات فراوان اقتصادی را برای مردم به همراه داشته است
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی که در تایید عجولانه برجام دست و پا می‌زدند و می‌گفتند از تاخیر برجام روزانه میلیون‌ها دلار زیان به کشور وارد می‌شود چرا امروز سکوت می‌کنند. کجاست آن رگ غیرت ملی. برجام نه تنها هیچ گونه منفعت قابل توجهی نداشته بلکه مشکلات فراوان اقتصادی را برای مردم به همراه داشته است

گروه سیاسی- رجانیوز: سیدمسعود میرکاظمی در نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (27 اردیبهشت 95) گفت: مدتی است که از تصویب و اجرای برجام می‌گذرد و مردم شاهد قول‌های متفاوتی در این باره هستند.

 

وی ادامه داد: ای کاش دولت به جای ناله برای پرداخت یارانه به مردم کمی به مصیبت وارده از ناحیه برجام توجه می‌کرد. همان گوش‌های ناشنوا که منتقدین را با القاب مختلف خطاب و حتی به هم‌نوایی با رژیم صهیونیستی متهم کردند اما شاهدیم که پیش‌بینی مقام معظم رهبری و نقد کارشناسی منتقدین درست بود و امروز آنچه نباید اتفاق می‌افتاد رقم خورد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از تعطیلی آب سنگین اراک تا جمع شدن سانتریفیوژها و از دست دادن امکان تحقیق و توسعه از یک سو و از سوی دیگر ذوق‌زدگی برخی آقایان در تصویب برجام و عبور از خطوط قرمز و ضعیف نشان دادن جمهوری اسلامی ایران در مقابل تحریم‌ها برجامی را رقم زد که هیچ ضمانتی در آن وجود ندارد و متاسفانه به جای عذرخواهی مردم طلبکارانه از نتایج غیرواقعی برجام سخن می‌‌گویند.

 

میرکاظمی اضافه کرد: این مسئله انسان را به یاد داستان پادشاه و خیاط می‌اندازد که آنخیاط رند با گرفتن پول کلان از پادشاه لباس ندوخته را بر اندام او پوشاند و او را عریان به طرف وزرا و کاخ‌نشینان روانه کرد و دولتمردان بخت‌برگشته برای چاپلوسی هرچند لباسی بر تن پادشاه نمی‌دیدند ولی برای اینکه متهم به ناخلفی نشوند مرتب از لباس فاخر پادشاه تمجید کردند. خیاط پول خوبی به جیب زد و رفت و پادشاه آبرورفته ماند.

 

وی افزود: به راستی چرا امروز عده‌ای برجام که نتایجی ندارد را پرنتیجه جلوه می‌دهند. انسان می‌ماند که آنها کدام طرف بازی می‌کنند در زمین خودی و یا زمین دشمن. وابسته است یا فکر بسته. در هر صورت نفوذ همین است.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: تا کی می‌شود با گفتار درمانی کار کشور را معطل و حل مشکل مردم را به تاخیر انداخت. افرادی که در تایید عجولانه برجام دست و پا می‌زدند و می‌گفتند از تاخیر برجام روزانه میلیون‌ها دلار زیان به کشور وارد می‌شود چرا امروز سکوت می‌کنند. کجاست آن رگ غیرت ملی. چرا هزینه‌های تاخیر پسابرجام را محاسبه نمی‌کنند. اینجاست که بایستی اعتراف کرد که برای برخی خطوط قرمز نظام بعد از خط بنفش قرار دارد.

 

میرکاظمی خاطرنشان کرد: آقای روحانی مردم هم کاملا حس کردند که برجام جز سرابی بیش نبوده و هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هم بدنه دولت و حتی اعضای هیات دولت نیز به این موضوع اذعان دارند. شما هم در جایی در مورد دستاوردهای تعلیق هسته‌ای به نوعی به کلمه هیچ اشاره کرده‌اید برگردید و به خاطرات گذشته در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای که خود نگارنده آن بودید تامل کنید.

 

وی افزود: با قول‌های فراوانی که اروپایی‌ها از گشایش‌های اقتصادی داده‌اند طی سال‌های 82 تا 84 تعلیق داوطلبانه هسته‌ای در دوران اصلاحات رقم خورد. در آن زمان تیم مذاکره‌کننده افرادی از جمله آقایان روان‌تیغ، خرازی، جهانگیری بودند که زیرنظر آقای ظریف به عنوان مسئول مذاکره‌کننده از طرف شما بودند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از انجام تعهد ایران و تعلیق هسته‌ای با بدقولی‌های اروپایی‌ها و آمریکا و عدم اجرای تعهداتشان روبرو و نهایتا در سال 84 طی نامه‌ای جنابعالی اجبارا شکست تعلیق را به البراده‌ای مدیرکل وقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع دادید.

 

میرکاظمی اضافه کرد: شما در آن کتاب نقل کردید ایران با برخی اقدامات مهم در زمینه شفافیت و اعتمادسازی توافق و به فوریت و به طور کامل آنها را اجرا کرد. امضا و آغاز اجرای فوری و کامل پروتکل الحاقی شروع به اقدام تعلیق داوطلبانه، گسترش دامنه تعلیق حتی به فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی گشودن درها به سوی یکی از مداخله‌آمیزترین و گسترده‌ترین بازرسی‌ها حتی بازدید از پارچین در آن زمان اتفاق افتاد.

 

وی ادامه داد: اما در ادامه اشاره کردید متاسفانه در مقابل اگر نگوییم ایران را به ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن با قول‌های انجام نشده و در خواست‌های بیشتر روبرو شد. در آن زمان حتی حاضر نشدند قول‌هایی را که دادند بررسی کنند.

 

عضو کمیسوین انرژی مجلس اظهار داشت: تاریخ تکرار می‌شود ولی چرا عده‌ای از ان عبرت نمی‌‌گیرند و دوباره هزینه می‌کنند. شما خوب می‌دانید برجام شما در گردابی گرفتار شده اگر برگردید نمی‌دانید جواب مردم را چگونه بدهید چراکه 80 درصد مشکلات اقتصادی کشور به داخل برمی‌گردد که شما آن را به ناحق به برجام گره‌ زدید و به هشدارهای صاحب‌نظران توجهی نکردید.

 

میرکاظمی اضافه کرد: از آن طرف تجربه شکستن تحریم هسته‌ای در گذشته را دارید هرچند آن زمان داوطلبانه تعلیق صورت گرفته بود ولی شکستن آن با تهدیدهای مختلف از جمله اعمال تشدید تحریم‌ها، اقدام نظامی و فرستادن پرونده هسته‌ای به شورای امنیت را در بر داشت.

 

وی افزود: خوب می‌دانید این بار هم که اگر از برجام بازگردید همین تهدیدها شروع می‌شود که البته شروع شده است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید گفت آتش دشمنی را بی‌تدبیری محض حاصل از تعلیق داوطلبانه و بعد شکستن آن در اواخر دولت هشتم روشن کرد و با کمال بی‌انصافی به دولت بعد نسبت داده شد.

 

میرکاظمی خاطرنشان کرد: امروز آمریکا به تعهدش عمل نمی‌کند. شما هم به عنوان دولت ضمانتی در دست ندارید و فقط وزارت امور خارجه به فشار ایمیلی و نامه‌نگاری بسنده کرده گویا ابزار برنده‌ای است که در دست دارد لذا چاره‌ای نمی‌بیند که همچون داستان خیاط و پادشاه عده‌ای بر پیکر عریان برجام لباس فاخر تصور کنند و به فریب افکار عمومی بپردازند. فکر می‌کنید این مسیر تا کجا می‌تواند ادامه پیدا کند.

 

وی افزود: برجام نه تنها هیچ گونه منفعت قابل توجهی نداشته بلکه با انتظار طولانی حدود سه سال فعال اقتصادی را معطل و رکود را تعمیق و مشکلات فراوان اقتصادی را برای مردم به همراه داشته است که از جمله آنها افزایش بیکاری و کاهش درآمد خانوار، افزایش ضریب جینی، افزایش نقدینگی به بیش از هزار هزار میلیارد تومان یعنی یک و نیم برابر افزایش نقدینگی 8 سال دولت پیشین رشد اقتصادی منفی برای چندمین دوره افزایش هزینه‌های جاری کشور به 170 هزار میلیارد تومان در سال 94 یعنی بیش از دو برابر در فاصله کمتر از سه سال.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در 8 سال دولت سابق مجموعا 470 هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های جاری شده و در دولت فعلی تا نیمه سال جاری مجموعه هزینه‌های جاری بالغ بر 470 هزار میلیارد تومان می‌شود.

 

میرکاظمی خاطرنشان کرد: براساس تفریق بودجه به متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت در دولت فعلی در سال 92، 104.5 دلار در سال 93، 82.4 دلار و در سال 94 براساس گزارش وزارت نفت 45 دلار بوده است که متوسط حدود 78 دلار را حاصل می‌‌کند. اگر براساس یورو محاسبه شود معادل 64.5 یورو است و این در حالی است که در دولت سابق حدود 58.5 یورو می‌شود که علت آن افزایش قدرت دلار در برابر یورو در دوره فعلی است و با توجه به 2.7 برابر شدن نرخ تبدیل ارز در دولت فعلی ریال بیشتری از درآمد نفت وارد خزانه شده است.

 

وی افزود: جای تعجب بیشتر اعلام برجام دو و سه است که معلوم نیست این ماموریت از کجا دیکته می‌شود و چگونه است که رسانه‌ها افراد منتقد و دلسوز را افراطی و انقلابی بودن را تمسخر می‌کنند و عده‌ای حوشی‌گر به خاطر رسانه‌های زنجیره‌ای به این سناریوی ضد منافع ملی کمر همت بسته‌اند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تا کی باید برای بزک کردن آمریکا و برجام نافرجام اطلاعات کلان اقتصادی کشور را پنهان و یا به مردم اطلاعات خلاف واقع بدهند. ضروری است در حرف و عمل التزام به ولایت فقیه داشته باشید اگر هم اعتقاد ندارید ولی طبق اصول پنجم و 110 قانون اساسی ملزم به رعایت‌ آن هستید.

 

میرکاظمی خاطرنشان کرد: چرا با قانون مقابله می‌کنید و در آخر هم با یک رفتار دوگانه و گفتن یک عبارت در سایه رهبری حرف‌تان را می‌زنید. فکر می‌‌کنید مردم متوجه نمی‌شوند. حتما شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها به این رفتارهای دوگانه توجه خواهد کرد.

 

وی افزود: آیا به کارگیری وزرای چند هزار میلیاردی، با تفاخر با مردم و نمایندگان برخورد کردن، ْآنچنان در ماشین شاسی‌بلند نشستن با روحیه انقلابی و در محضر مردم شهیدپرور ایران که حدود 24 هزار شهید به آرمان‌های انقلاب هدیه کردند کار پسندیده‌ای است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: شهید آیت‌الله مدنی در نطقی که در مجلس خبرگان داشتند با اشاره به ماجرای یوسف و زلیخا به آن قسمت از داستان اشاره کردند که وقتی زلیخا از عیب‌گیری زنان مصری باخبر شد آن صحنه را ترتیب داد که بریدن دست زنان با دیدن یوسف اتفاق افتاد، و با گریه‌ای دردناک گفت که نکند در محشر قیامت محمدرضا پهلوی جلوی ما را بگیرد و بگوید دیدید شما هم وقتی دست‌تان ترنج دادند دست‌تان را بریدید و مثل من طاغوتی شدید.کلیدواژه ها »